نشانه های مشابه کروناویروس انسانی در مدل های حیوانی

به گزارش هولی، پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود توانستند نشانه های مشابه بیماری کووید 19 انسانی را در مدل های حیوانی نشان دهند.

نشانه های مشابه کروناویروس انسانی در مدل های حیوانی

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، پژوهشگران آمریکایی در پروژه جدیدی نشان داده اند میمون های سبز آفریقایی که در معرض کروناویروس قرار گرفته بودند، به سندرم دیسترس حاد تنفسی (ARDS) با نشانه های بالینی مشابه انواع جدی کووید 19 در انسان مبتلا شدند.

این نخستین پژوهشی است که نشان می دهد میمون های سبز آفریقایی پس از عفونت کووید 19، به بیماری شدید بالینی مبتلا می شوند. این موضوع ثابت می کند که میمون ها می توانند مدل های مفیدی برای بررسی کووید 19 در انسان ها باشند.

دکتر رابرت بلیر (Robert Blair)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: مدل های حیوانی، درک ما را در مورد بیماری ها افزایش می دهند. فقدان مدل های حیوانی برای نوع شدید کووید 19، مانع درک این شکل از بیماری شده است. اگر ثابت شود که میمون های سبز پیر می توانند الگوی پایداری برای نوع شدید کروناویروس باشند، بررسی آسیب شناسی بیماری در آنها، درک ما را در مورد بیماری افزایش خواهد داد و امکان آزمایش گزینه های درمانی را فراهم خواهد کرد.

پژوهشگران در این پروژه، چهار میمون رزوس و چهار میمون سبز آفریقایی را در معرض کروناویروس قرار دادند. حیوانات مسن تر به صورت ویژه انتخاب شدند تا امکان ابتلا به نوع شدید بیماری را که معمولا در افراد مسن مشاهده می شود، مورد بررسی قرار دهند. همه میمون ها، به طیفی از کرونا از خفیف تا شدید مبتلا شدند.

یک روز پس از غربالگری عادی، هیچ نشانه قابل توجهی مشاهده نشد. دو مورد از میمون های سبز آفریقایی، به تنفس سریع دچار شدند که به سرعت به دیسترس حاد تنفسی تبدیل شد.

بررسی های رادیوگرافی نشان داد که دو میمون سبز آفریقایی در ریه های خود، تاری گسترده ای دارند که با تصاویر ثبت شده از پیش در تضاد است و رشد سریع بیماری را نشان می دهد. این نوع تاری، نشان دهنده سندرم دیسترس حاد تنفسی در انسان است.

میمون های سبز آفریقایی که به نوع شدید بیماری مبتلا شدند، افزایش قابل توجهی در سیتوکین های پلاسما داشتند که از دلایل بروز سندرم دیسترس حاد تنفسی در برخی بیماران شمرده می شود. هر چهار میمون سبز آفریقایی، سطح بالاتری از اینترفرون گاما داشتند.

دو مورد از آنها که به سندرم دیسترس حاد تنفسی مبتلا شدند، بیشترین غلظت پلاسما را داشتند. سیتوکین پلاسما، در میمون های رزوس افزایش پیدا نکرد. نظر دکتر بلیر این است که افزایش اینترفرون گاما را می توان به عنوان یک نشانگر زیستی برای پیش بینی بالقوه بیماری پیشرفته و یک هدف درمانی احتمالی مورد بررسی قرار داد.

وی اضافه کرد: داده های ما نشان می دهند که میمون های رزوس و میمون های سبز آفریقایی می توانند مدلی برای نشانه های خفیف عفونت ناشی از کووید 19 باشند و میمون های سبز آفریقایی پیر علاوه بر این نشانه ها ممکن است نشانه های بیماری های شدیدی مانند سندرم دیسترس حاد تنفسی را داشته باشند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 اسفند 1399 بروزرسانی: 1 اسفند 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1461

به "نشانه های مشابه کروناویروس انسانی در مدل های حیوانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانه های مشابه کروناویروس انسانی در مدل های حیوانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید