خبرنگاران سخنگوی کاخ سفید:آمریکا برای مجازات چین جدی است

به گزارش هولی، نیویورک- خبرنگاران- سخنگوی کاخ سفید، اظهارات رئیس جمهوری این کشور با ارزیابی جامعه اطلاعاتی آن را درباره منشا ویروس کرونا در تطابق دانست و گفت ترامپ برای تصمیم گیری درباره مجازات چین بسیار جدی است.

خبرنگاران سخنگوی کاخ سفید:آمریکا برای مجازات چین جدی است

کیلی مک انانی روز جمعه در نخستین نشست خبری خود پس از انتصاب به عنوان سخنگوی کاخ سفید این مطلب را در پاسخ به این سوال مطرح نمود که رئیس جمهوری(آمریکا) روز گذشته گفت ممکن است برای مجازات چین به خاطر گسترش ویروس کرونا، تعرفه هایی بر چین وضع کند، آیا بحث جدی در این زمینه وجود دارد؟

وی اضافه نمود: نمی خواهم در این زمینه پیش از رئیس جمهوری اظهار نظری داشته باشم اما نارضایتی رئیس جمهوری از چین را منعکس می سازم. هیچ چیز مخفی در نقص اقدام چین در این زمینه وجود ندارد. آنها توالی ژنتیکی این ویروس را تا زمانی که یک استاد شانگهای به طور شخصی ارائه کرد، به اشتراک نگذاشته بود.

سخنگوی کاخ سفید اظهار کرد: چین آزمایشگاه خود را برای یکسوسازی تعطیل کرد و به آرامی اطلاعات را به سازمان جهانی بهداشت ارائه داد اما به بازرسان بهداشتی آمریکا اجازه نداد تا در آن زمان مناسب، به این اطلاعات دسترسی داشته باشند.

خبرنگاری پرسید: رئیس جمهور می گوید که او اطمینان زیادی دارد که ویروس کرونا در یک آزمایشگاه ووهان شکل گرفته است اما سازمان های اطلاعاتی آمریکا می گویند هنوز در حال تحقیق هستند. آیا رئیس جمهوری اطلاعاتی دارد که نتیجه گیری جامعه اطلاعاتی آمریکا را نقض می کند؟

مک انانی پاسخ داد: بیانیه رئیس جمهوری با ارزیابی های دیگر جامعه اطلاعاتی سازگار است. در حالی که ما برای داشتن اطلاعات مشکوک از چین ادامه می دهیم، ارزیابی های فعلی در بیانیه رئیس جمهوری ترامپ نشان می دهد که با آنچه تحلیلگران معتقدند که این ویروس از کجا آمده است، همخوانی دارد.

وی اظهار کرد: درباره بیانیه جامعه اطلاعاتی دو نکته وجود دارد، نخست اینکه منشا این ویروس چین است و دوم اینکه در تماس با حیوان آلوده یا یک تصادف در آزمایشگاهی در ووهان شروع شده است که تصور می کنم با اظهارات رئیس جمهوری همخوانی دارد. سخنگوی کاخ سفید تاکید کرد: این نظریه جامعه اطلاعاتی است که ممکن است این ویروس در آزمایشگاهی در ووهان ساخته شده باشد.

مک انانی در پاسخ به این سوال که آیا زمان تصمیم رئیس جمهوری درباره چین نزدیک است، گفت: نمی خواهم پیش از تصمیم رئیس جمهوری چیزی بگویم اما او در این زمینه بسیار جدی است چرا که چین در ارائه اطلاعات بسیار آهسته حرکت کرد و جان آمریکایی ها را به خطر انداخت.

بر اساس آخرین گزارش های منتشر شده، آمریکا تا این ساعت یک میلیون و 91 هزار و 83 نفر دچار به کووید-19 را شناسایی کرده است و 64 هزار و 203 نفر هم در اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند.

منتقدان در آمریکا بر این باورند که کوتاهی دونالد ترامپ و دولت او در پیش بینی لازم و پیشگیری از گسترش این ویروس، باعث شده است آمریکا در جهان بیشترین افراد گرفتار به این بیماری و مرگ ومیر ناشی از آن را داشته باشد.

به نظر می رسد ترامپ برای رهایی از فشار داخلی که احتمال استیضاح دیگری هم وجود دارد، پیکان حملات خود را متوجه چین ساخته است.

منبع: ایرنا
انتشار: 9 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1025

به "خبرنگاران سخنگوی کاخ سفید:آمریکا برای مجازات چین جدی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سخنگوی کاخ سفید:آمریکا برای مجازات چین جدی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید