تور برزیل: سوختن 9 اثر تاریخی مهم موزه ملی برزیل در آتش

به گزارش هولی، موزه ملی برزیل در جریان آتش سوزی بسیار شدیدی، مجموعه ای ارزشمند و جایگزین ناپذیر از آثار تاریخی، باستانی و علمی خود را از دست داده است.

تور برزیل: سوختن 9 اثر تاریخی مهم موزه ملی برزیل در آتش

با تور برزیل از کشور زیبای فوتبالیست ها دیدن کنید و شهرهای زیبای ریو و برازیلیا را ببینید.

هفته گذشته آتش سوزی شدیدی در موزه ملی برزیل که وابسته به دانشگاه فدرال ریودوژانیرو است، رخ داد و سوختن مجموعه های ارزشمند این موزه در آتش از نتایج ناگوتر این آتش سوزی بود. این موزه 200 سال قدمت دارد که از بخش های مختلف از جمله مردم شناسی، باستان شناسی و دیرینه شناسی تشکیل شده بود و از لحاظ اهمیت با موزه بریتانیا مقایسه می شد و در مجموع 20 میلیون اثر در این موزه نگهداری می شد.

علاوه بر اینکه در موزه ملی برزیل آثار تاریخی زیادی نگهداری می گردد، یک کتابخانه بسیار بزرگ علمی با 500 هزار نسخه کتاب و اسناد بود، در این موزه وجود دارد. به گفته شاهدان کاغذهای سوخته در خیابان های اطراف موزه پراکنده شده بودند.

از مهم ترین آثار نگهداری شده در موزه ملی برزیل که متاسفانه در جریان آتش سوزی 90 درصد از کل آثار خود را از دست داد، اسکلت لوئیزا با قدمت 11500 سال بود که به عنوان کهن ترین بقای انسانی در قاره آمریکا از آن یاد می گردد. این اسکلت از دوران پارینه سنگی بر جای مانده است، در سال 1975 یک باستان شناس فرانسوی در غاری در برزیل این اثر باستانی را کشف نموده است. به گفته خبرگزاری رویترزر آتش نشانان در میان خاکسترهای باقیمانده از موزه ملی برزیل جمجمه ای سوخته پیدا نموده اند که احتمالا متعلق به همین اسکلت است.

مجموعه ای نادر از بقایای مومیایی یافت شده در استان جوانا برزیل که قدمت آن ها به 600 سال قبل از ورود اروپایی ها به قاره آمریکا می رسد، در این موزه نگهداری می گردد. مومیایی یک زن و دو فرزندش از جمله این مومیایی ها است که در زمان آخرین پادشاه برزیل به عنوان هدیه به او داده شده بود.

بومیان اکوادور در حوضه روخانه آمازون که با نام شوار شناخته می شدند در فرآیندی تشریفاتی سر مردگان را از تن جدا می کردند، اما پوست و موی آن را جدا نمی کردند و آن را به همان شکل نگهداری می کردند. این اثر تاریخی و کهن که در بخش قوم شناسی بومی موزه ملی برزیل نگهداری می شد، به احتمال فراوان یکی از میلیون ها اثری است که در آتش سوخته و دیگر اثری از آن باقی نمانده است.

700 اثر تاریخی متعلق به تمدن مصر باستان که از آن جمله به تابوت دان یکی از فراعنه مصر به نام Sha-Amun-em-su، تابوت بازنشده و رنگ آمیزی شده با قدمت 750 سال قبل از میلاد مسیح و بعلاوه یک تابوت 3 هزار ساله می توان اشاره نمود که محل نگهداری یک کشیش و گربه مومیایی شده اش است، در این موزه به نمایش گذاشته می گردد.

سلاح های بومیان برزیلی، آلات موسیقی خاص آن ها و بعلاوه اولین موسیقی های ضبط شده بومیان از دیگر وسایلی هستند که طعمه آتش شده اند.

اغلب 1800 آثر مربوط به دوران پیشاکلمبی (دوران پیش از کشف قاره آمریکا به وسیله کریستف کلمب) که در موزه ملی برزیل نگهداری می شدند یا به طور کلی نابود شده اند یا صدمات جدی دیده اند. آثاری از تمدن های اندی، اینکا و نازکا می گردد این مجموعه را دربرمی گیرد که شامل بافت های گوناگون، سرامیک های نقاشی شده و غیره ... است.

بعلاوه شهاب سنگ Bendegó بود که شش تن وزن دارد و در سال 1748 در منطقه مونت سانتو پرتغال به وسیله یک پسر جوان کشف شده، بزرگ ترین شهاب سنگ آهنی یافت شده در برزیل و دومین شهاب سنگ بزرگ در دنیا است. این شهاب سنگ در موزه ملی برزیل در ریودوژانیرو به نمایش گذاشته می گردد. این شهاب سنگ از جمله معدود اشیایی است که توانسته شعله های آتش در موزه را تحمل کند، اما سطح آن به طور کلی سیاه و ذغال مانند شده است.

یکی از مهم ترین منطقه ها دنیا برای یافت فسیل ها، منطقه سارتائو در برزیل است، موزه ملی برزیل حافظ بسیاری از فسیل ها است که از آن جمله فسیل 110 میلیون ساله یک لاک پشت، نمونه ای از دایناسور آنگاتوراما و دیگر آثار مربوط به تاریخ طبیعی برزیل و کل قاره آمریکای جنوبی است.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 بهمن 1400 بروزرسانی: 9 بهمن 1400 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1955

به "تور برزیل: سوختن 9 اثر تاریخی مهم موزه ملی برزیل در آتش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور برزیل: سوختن 9 اثر تاریخی مهم موزه ملی برزیل در آتش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید