قطر: رابطه ما و ایران بر اساس احترام دوجانبه است، هیچگونه رفتار خصمانه ای از ایران ندیده ایم

به گزارش هولی، معاون نخست وزیر و وزیر خارجه قطر رابطه کشورش با ایران را براساس همسایگی و احترام دوجانبه توصیف کرد و گفت که قطر از زمان تاسیس خود هیچ گونه رفتار خشن یا خصمانه ای از ایران ندیده است.

قطر: رابطه ما و ایران بر اساس احترام دوجانبه است، هیچگونه رفتار خصمانه ای از ایران ندیده ایم

با تور قطر از مروارید خلیج فارس دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل هولی به نقل از روزنامه الشرق قطر، محمد بن عبدالرحمن آل ثانی معاون نخست وزیر و وزیر خارجه قطر در جلسه بحث و گفت وگو در چارچوب نشست امنیت جهانی 2019 در شهر دوحه درباره رابطه کشورش با ایران گفت: ایران همسایه ما است و از زمان تاسیس کشور قطر، ما هیچ گونه رفتار خشن یا خصمانه ای از جانب این کشور ندیده ایم. درباره مسائل زیادی در منطقه اختلاف نظر داریم و بعضی فعالیت های آنها را تایید نمی کنیم؛ همانطور که آنها نیز بعضی فعالیت های ما را تایید نمی نمایند اما با این حال این تفاهم وجود دارد که ما همسایه هستیم و شایسته است که با هم همزیستی داشته باشیم. این رابطه برپایه احترام دوجانبه است.

به همین دلیل، خالد بن محمد العطیه معاون نخست وزیر و وزیر مشاور در امور دفاعی قطر درباره تفاهم های مشترک برای استفاده از پایگاه های نظامی آمریکا در قطر و ترکیه علیه ایران گفت: توافقنامه هایی با واشنگتن داریم. ما یک کشور دارای حاکمیت هستم که حاکمیت کشورهای دیگر را محترم می شماریم. روابط خوبی با آمریکا داریم و به طور روزانه با این کشور هماهنگی می کنیم. ترکیه از بزرگترین کشورهای ناتو است و با آمریکا توافقنامه ها و یادداشت تفاهم های دوجانبه و رابطی مشترک دارد. گمان نمی کنم که آمریکایی ها بدون کشور میزبان دست به اقدامی خواهند زد. هماهنگی روزانه در سطح بالا خواه در سطح عملیاتی یا تاکتیکی وجود دارد.

برپایه این گزارش، العطیه درباره راستا بحران بین آمریکا و ایران به اهمیت گفت وگو و طرح پرونده امنیتی روی میز مذاکره اشاره نمود و گفت: جنگی بین واشنگتن و تهران در آینده قابل پیش بینی نخواهد بود؛ با وجود اینکه طرف هایی هستند که برای شعله ور کردن جنگ کوشش می نمایند و همه کوشش خود از جمله فراوری بازی های ویدئویی را بکار بسته اند تا آمریکا را به سمت وارد کردن ضربه ای نظامی به ایران سوق دهند.

وی اضافه نمود: بهترین حدس من این است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا دوست دارد با حسن روحانی رئیس جمهور یا رهبران ایران دیدار کند.

العطیه گفت: اگر بعضی کارهای ساده نظیر گسترش اجازه درخصوص صادرات نفت صورت گیرد، گمان می کنم که طرف ایرانی برای نشستن بر سر میز نرمش خواهد داشت. این تنها حدس من است و اطلاعاتی ندارم. اگر حسن نیتی وجود داشته باشد، طرف مقابل این سیگنال را به خوبی خواهد گرفت و چه بسا در نیمه راه با هم دیدار نمایند. رویارویی و دیدار و بحث و گفت وگو رو در رو بهترین راه برای تامین ثبات برای منطقه است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 2 آبان 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 407

به "قطر: رابطه ما و ایران بر اساس احترام دوجانبه است، هیچگونه رفتار خصمانه ای از ایران ندیده ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قطر: رابطه ما و ایران بر اساس احترام دوجانبه است، هیچگونه رفتار خصمانه ای از ایران ندیده ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید