عراقچی: مهلت آمریکا برای بازگشت به برجام درحال سرانجام است، ما عجله ای نداریم

به گزارش هولی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان در گفت وگویی مواضع کشورمان را درباره فرایند بازگشت دولت جدید آمریکا به برجام تشریح کرد.

عراقچی: مهلت آمریکا برای بازگشت به برجام درحال سرانجام است، ما عجله ای نداریم

به گزارش خبرنگاران عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان در گفت وگو با شبکه سی.جی.تی.ان، در پاسخ به این سوال که پیشنهاد ایران در قبال اظهارات اخیر جو بایدن چیست که گفت بود آمریکا تا زمانی که ایران غنی سازی اورانیوم را متوقف نکند، تحریم ها را لغو نخواهد نمود، گفت: اول از همه این که چیزی که او گفت توسط منابع دیگر اصلاح شد و گفته شد که منظور او غنی سازی فراتر از برجام(توافق هسته ای) بوده است. اما درباره مسئله اصلی که سلسله مراتب بارگشت به پایبندی کامل به توافق توسط تمامی اعضای برجام است، باید بگویم که وضع کاملا معلوم است. آمریکا تصمیم گرفت که مشارکتش در برجام را متوقف کند. آن ها میز مذاکره را ترک نموده و تحریم ها را بازگرداندند. حتی تحریم هایی جدید بر ایران اعمال کردند. اکنون، اگر سیاستشان بازگشت به برجام و عضویت دوباره است، آن ها باید به شکل واقعی تحریم ها را لغو نموده و به پایبندی کامل بازگردند. کاری که ما کردیم، در واقع، چاره جویی برای تخطی آمریکا از توافق و علیه بازگردانی تحریم ها علیه ایران بود. همان طور که گفتم، کاهش تعهدات از سوی ایران، در واقع اقدامی متقابل بر اساس پاراگراف 36 برجام بود.

عراقچی اضافه نمود: بنابراین، فکر می کنم که اگر شرایط را منصفانه در نظر بگیرید، هر کسی خواهد گفت که این آمریکا است که اول باید بازگردد. هنگامی که بازگردند و تحریم ها علیه ایران را لغو نمایند و ما هم راستی آزمایی کنیم که تحریم ها لغو شده اند، سپس آماده خواهیم بود که فورا به پایبندی کامل به برجام بازگردیم.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به استدلال خبرنگار این شبکه که گفت اکنون این مثل شرایط اول مرغ بود یا تخم مرغ به نظر می رسد، شرح داد: من این را مسئله مرغ و تخم مرغ نمی بینم. آن ها برجام را ترک کردند؛ تحریم هایی در طی چهار سال گذشته بر ما اعمال کردند. حالا، اگر فکر می نمایند که برجام توافق خوبی است و می خواهند به این توافق بازگردند، طبعا باید به اجرای تعهداتشان بازگردند. سپس ایران هم همین کار را خواهد نمود.

او در پاسخ به این سوال که با توجه به اظهارات بایدن مبنی بر این که اگر قرار باشد مذاکراتی با ایران بر سر احیای برجام انجام دهد، بر سر برنامه موشک های بالستیک ایران و فعالیت های منطقه ای آن نیز گفت وگو خواهد نمود، آیا ایران حاضر خواهد شد چنین چیزی را آنالیز کند، تشریح کرد: به هیچ وجه. برجام فقط درباره برنامه هسته ای ایران است. این توافق دو رکن دارد: محدود شدن برنامه صلح آمیز هسته ای ما در ازای لغو تحریم ها. فقط همین.

عراقچی اضافه نمود: وقتی درباره توافق هسته ای مذاکره می کردیم، درباره هیچ چیز دیگری مذاکره نکردیم و این آگاهانه و تصمیم تمام اعضای توافق بود. وقتی برجام را با چین، روسیه، اروپایی ها و آمریکا مذاکره کردیم، همه مان به دلیلی تصمیم گرفتیم که وارد موضوعی فراتر از برنامه هسته ای ایران نشویم. به همین دلیل است که برجام یک موفقیت بود. ما حاضر به ورود به هیچ موضوع دیگری نیستیم، چه مسائل منطقه ای مان باشد، چه توان دفاعی مان یا هر چیز دیگری، به ویژه این که آمریکا ثابت نموده است که شریکی نالایق در مذاکرات است و اروپایی ها هم ثابت نموده اند که قادر به عملی کردن وعده هایشان نیستند. متاسفانه برجام تجربه بسیار بدی برای مردم ایران شد. ثابت کرد که آن ها نمی توانند به وعده های کشورهای غربی اعتماد نمایند.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه این گفت وگو در شرح اظهارات محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان مبنی بر این که زمان آمریکا برای بازگشت به پایبندی به تعهداتش در برجام به خاطر ضرب الاجل مصوبه مجلس ایران و فضای انتخاباتی پس از سال نوی شمسی در ایران، گفت: فکر می کنم که مصوبه مجلس کاملا روشن است. مجلس در واقع به دولت دستور داد که فورا غنی سازی اورانیوم تا 20 درصد را شروع کند. این کاری است که حدودا یک ماه پیش شروع کردیم. سپس مجلس تصمیم گرفته است که اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی می تواند دو ماه پس از تصویب این طرح، متوقف گردد. این ضرب الاجل در واقع 21 فوریه است. بنابراین، اگر پیش از این تاریخ اتفاقی نیفتد، اگر تحریم ها پیش از این تاریخ لغو نشوند، کاری جز انجام دادن چیزی که دولتمان تصمیم گرفته است نداریم و اجرای پروتکل الحاقی را متوقف خواهیم کرد.

او در این راستا اعلام کرد: این اقدام به این معنی خواهد بود که تعداد بازرسی ها و تعداد بازرس ها در ایران کاهش خواهد یافت. ما آن زمان هم هنوز عضوی از ان.پی.تی(معاهده منع دائمی اشاعه تسلیحات هسته ای) خواهیم بود، هنوز هم توافقنامه پادمانی خودمان را با آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهیم داشت. به ان.پی.تی و توافقنامه پادمانی متعهد خواهیم بود و بدین وسیله بازرسان به کارشان در ایران ادامه خواهند داد اما نه به اندازه ای که پروتکل الحاقی به آنها اجازه می دهد. موعد این اقدام بسیار نزدیک است. بله وقتمان کم است. سپس، حدودا یک ماه پس از آن تاریخ، به سال نوی ایران می رسیم و بعد به فضای انتخاباتی وارد می شویم. همه می دانند که در بحبوحه کارزارهای انتخاباتی، هیچ کسی ترجیح نمی دهد که مذاکره کند. زمانی که در اختیار داریم بسیار محدود است. حالا به رئیس جمهور بایدن بستگی دارد که این سیاست را اصلاح کند. اگر می خواهند برجام را به عنوان دستاوردی بسیار مهم در دیپلماسی و ابزاری مهم در مقررات عدم اشاعه تسلیحات هسته ای حفظ نمایند، باید شتاب نمایند، چرا که زمان به دلایلی که شرح دادم در حال به خاتمه رسیدن است. ما عجله ای نداریم اما دولت جدید آمریکا باید سیاست هایش را به سرعت درباره برجام تنظیم کند، وگرنه این عزم از دست می رود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 فروردین 1400 بروزرسانی: 19 فروردین 1400 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1560

به "عراقچی: مهلت آمریکا برای بازگشت به برجام درحال سرانجام است، ما عجله ای نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: مهلت آمریکا برای بازگشت به برجام درحال سرانجام است، ما عجله ای نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید