سنای آمریکا: پوتین در انتخابات 2016 مداخله داشته اما با ترامپ تبانی نداشته است

به گزارش هولی، کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا در گزارشی دوحزبی از مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 اعلام نمود: روسیه عامل هک حساب های حزب دموکراتیک بوده اما رئیس جمهور دونالد ترامپ در این توطئه همدست نبوده است.

سنای آمریکا: پوتین در انتخابات 2016 مداخله داشته اما با ترامپ تبانی نداشته است

به نقل از خبرگزاری رویترز، در این گزارش حدودا یک هزار صفحه ای کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا آمده است: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دستور هک شبکه های کامپیوتری و حساب های وابسته به حزب دموکراتیک و نشت اطلاعات برای تخریب هیلاری کلینتون، رقیب انتخاباتی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری 2016 را داده بود.

در این گزارش آمده است: هدف مسکو تخریب کلینتون و لکه دار کردن کمپین ریاست جمهوری او و کمک به کمپین ترامپ پس از اعلام نامزدی او از سوی حزب جمهوری خواه و تضعیف فرایند دموکراتیک آمریکا بوده است.

با این حال در این گزارش تاکید شده است: هیچ مدرکی دال بر تبانی میان رئیس جمهور ترامپ و روس ها وجود ندارد.

در گزارش فوق ذکر شده است: برای خوانندگان این گزارش مسجل است که دولت روسیه مداخله نامناسبی در انتخابات سراسری 2016 به شیوه های مختلف داشته اما ترامپ نامزد وقت این رقابت ها با آنها همکاری نداشته است. این کمیته پس از سه سال تحقیق می تواند بگوید که بدون تردید هیچ تبانی در کار نبوده است.

براساس این گزارش، روسیه از پل مانافورت، یک عامل سیاسی جمهوریخواهان و وبسایت ویکیلیکس برای کمک به پیروزی ترامپ در این انتخابات استفاده نموده است.

در گزارش نهایی 966 صفحه ای مربوط به تحقیق و آنالیز کمیته منتخب اطلاعاتی مجلس سنای آمریکا عنوان شد، ویکیلیکس نقشی کلیدی در کوششهای روسیه برای کمک به کمپین ریاست جمهوری دونالد ترامپ جمهوریخواه در رقابتش با هیلاری کلینتون دموکرات ایفا نموده و احتمالا می دانسته که در حال کمک رساندن به عوامل اطلاعاتی روسیه است.

ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در سفر به شهر یومای ایالت آریزونا در پاسخ به سوالی درباره این گزارش عنوان نمود: من هیچ چیز درباره آن نمی دانم. من آن را نخواندم. همه اش یک حقه است.

کمیته منتخب اطلاعاتی سنای آمریکا توضیح داد مانافورت با روسها از جمله با اولگ دریپاسکا، الیگارش و کونستانتین کیلیمنیک افسر اطلاعاتی روسی چه قبل از انتخابات، چه در زمان انتخابات و چه بعد از انتخابات همکاری نموده است.

بر طبق اعلام این کمیته، نقش مانافورت و نزدیک بودنش به ترامپ باعث به وجود آمدن فرصتهایی برای سازمان اطلاعات روسیه شد و دسترسی سطح بالای او و تمایلش به دادن اطلاعات به افراد نزدیک به سرویس های اطلاعاتی روسیه یک تهدید شدید ضداطلاعاتی به وجود آورد.

تعیین نیست این گزارش چه تاثیری می تواند بر کمپین ریاست جمهوری فعلی در آمریکا بگذارد. ترامپ در انتخابات سوم نوامبر سال جاری قرار است با جو بایدن رقیب دموکراتش رقابت داشته باشد.

پیشتر مناقشه مربوط به اتهام مداخله روسیه در انتخابات آمریکا که با تکذیب مسکو روبرو شده، باعث راه افتادن تحقیقاتی برای مدت دو سال تحت رهبری رابرت مولر، بازرس ویژه سابق این تحقیقات شد.

تیم مورتاف، سخنگوی کمپین ترامپ توضیح داد، این گزارش از موضع ترامپ مبنی بر این که بین کمپین 2016 او و روسها هیچ تبانی وجود نداشته دفاع نموده است.

اندرو بیتس، سخنگوی کمپین بایدن اما عنوان نمود، ترامپ در سال 2016 با آغوش باز از کمکهای روسیه استقبال نموده است.

بیتس توضیح داد: دونالد ترامپ ممکن است معتقد باشد که دولت روسیه باید در انتخابات ما نقش داشته باشد اما این به عهده مردم آمریکا است که تصمیم بگیرند.

بر طبق این گزارش، کمپین ترامپ در حالی که عوامل اطلاعاتی روسیه و ویکیلیکس اسناد و مدارک هک شده دموکراتها را منتشر می نموده اند، کوشش در کسب اطلاع قبلی داشته و با تدوین راهبردهای پیغام رسانی به دنبال برجسته و تقویت کردن آنها و تشویق دزدی بیشتر اطلاعات و افشا کردنشان رفته است.

این گزارش تصریح داشت، کمپین ترامپ کوشش نموده از جانب مشاورش راجر استون، اطلاعات قبلی درباره اطلاعاتی که ویکیلیکس برای انتشارشان برنامه ریزی نموده کسب کند اما این کمیته نتوانست تعیین کند که استون چقدر به محتوای ویکی لیکس دسترسی داشته است.

این کمیته اعلام داشت، فعالیتهای مجرمانه بالقوه کشف شده را به مقامهای ضابط قانون ارجاع داده است. ضمیمه مربوط به این موضوع کاملا ویرایش شده بود. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 15 مهر 1399 بروزرسانی: 15 مهر 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1190

به "سنای آمریکا: پوتین در انتخابات 2016 مداخله داشته اما با ترامپ تبانی نداشته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنای آمریکا: پوتین در انتخابات 2016 مداخله داشته اما با ترامپ تبانی نداشته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید