اسپر: هم طالبان و هم دولت افغانستان به تعهداتشان پایبند نبوده اند

به گزارش هولی، وزیر دفاع آمریکا خاطرنشان کرد، شبه نظامیان طالبان افغانستان به تعهداتشان تحت توافقی که امسال میلادی با آمریکا امضا کردند، پایبند نبوده اند.

اسپر: هم طالبان و هم دولت افغانستان به تعهداتشان پایبند نبوده اند

به نقل از خبرگزاری رویترز، این اظهارات مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا به دنبال بروز نشانه هایی دال بر اینکه توافق شنماینده میان طالبان و آمریکا به سبب افزایش خشونت های منسوب به این شبه نظامیان و تداوم بن بست سیاسی در افغانستان در حال تضعیف شدن است، مطرح شده اند.

طالبان و واشنگتن ماه فوریه گذشته و بعد از ماراتنی از مذاکرات میان دو طرف در پشت درهای بسته، توافقی را با هدف کاهش خشونت ها در افغانستان قبل از رفتن به سمت مذاکرات این شبه نظامیان با دولت کابل امضا کردند اما از آن موقع تا به امروز حملات گروه مذکور در افغانستان تشدید شده است.

مارک اسپر در مصاحبه با هولی بعد از مطرح شدن پرسشی از وی درباره پایبند بودن طالبان به تعهدش گفت: من فکر نمی کنم که آنها پایبند باشند.

او ادامه داد که معتقد است، دولت افغانستان نیز به نوبه خود به تعهدش پایبند نبوده است. این وزیر دفاع آمریکا اظهار داشت: دولت افغانستان و جنبش طالبان هر دو باید نزد یکدیگر بیایند و درخصوص شرایطی که مطرح شده پیشرفت حاصل نمایند.

این در حالی است که در ماه های اخیر پیشرفت به سمت برگزاری مذاکرات میان شبه نظامیان طالبان و دولت افغانستان به سبب عوامل مختلفی از جمله اختلافات سیاسی میان اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان و عبدالله عبدالله، رقیب انتخاباتی وی در انتخابات ریاست جمهوری ماه سپتامبر افغانستان که هر دو بعد از این انتخابات مدعی پیروزی و رئیس جمهور شدن بودند، با تاخیر روبرو شده است. این بن بست سیاسی در حالی در افغانستان ایجاد شده که طالبان نیز بر خشونت هایش در این کشور افزوده است. بر اساس برآوردهای رویترز، طالبان در فاصله 45 روز بعد از امضای توافق با آمریکا که قرار بود راه را برای خروج هر چه بیشتر نظامیان آمریکایی از افغانستان هموار کند، دست به بیش از 4 هزار و 500 حمله در این کشور زده است. آمریکا همچنان به فرایند خارج ساختن نیروهایش از افغانستان که قرار است در تابستان امسال به حدود 8600 سرباز برسد، ادامه می دهد.

مقامهای ارشد غربی، افغان و مستقل که شرایط میدانی را در افغانستان دنبال می نمایند می گویند، این افزایش حملات از سوی این شبه نظامیان نشان دهنده بی اعتنایی عمدی آنها به تعهدشان به کاهش خشونت به عنوان بخشی از توافق که در اواخر فوریه منعقد شد، است. در عین حال در ماه های اخیر خشونت ها در کشور جنگزده افغانستان با تشدید شیوع کروناویروس نیز همراه شده است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 13 تیر 1399 بروزرسانی: 2 مهر 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1034

به "اسپر: هم طالبان و هم دولت افغانستان به تعهداتشان پایبند نبوده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسپر: هم طالبان و هم دولت افغانستان به تعهداتشان پایبند نبوده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید