آیا بازی نفس گیر برگزیت باز هم به وقت اضافه کشیده خواهد شد؟

به گزارش هولی، در حالی که تا موعد مقرر برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا زمان زیادی باقی نمانده است، اما آشفتگی های سیاست داخلی انگلیس و بحران برگزیت آنچنان در هم تنیده که امیدها برای دستیابی به راه حلی برای این مسئله را به دلسردی بدل کرده است.

آیا بازی نفس گیر برگزیت باز هم به وقت اضافه کشیده خواهد شد؟

به گزارش گروه بین الملل هولی، هر روز که می گذرد و تاریخ مقرر برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا نزدیکتر می شود نگرانی ها در این باره که پایان این ماجرا به کجا ختم می شود بیشتر می شود.

این روزها عرصه سیاست داخلی انگلیس هم بسیار آشفته بوده و حدس ها درباره احتمال برگزاری انتخابات مجدد و برکناری جانسون، تشکیل دولتی موقت و به تبع آن تعویق تاریخ برگزیت هم داغ داغ است.

به نوشته روزنامه اتریشی استاندارد، نیکولا استورجن، وزیر اول اسکاتلند هم در سایه آشفتگی های سیاسی موجود از کناره گیری بوریس جانسون ، نخست وزیر انگلیس حمایت کرده و خواهان رای عدم اعتماد به وی در مجلس شده و در پیامی توئیتری تاکید کرد که اپوزیسیون انگلیس باید بر روی یک نامزد برای عهده داری ریاست دولت موقت انگلیس توافق کنند که تنها تکلیف آن باید به تعویق انداختن خروج انگلیس از اتحادیه اروپا باشد؛ پس از آن باید فورا انتخابات مجدد برگزار شود.

استورجن همچنین تاکید کرد که هیچ چیزی عاری از خطر نیست، اما اینکه بگذاریم جانسون در مسئولیت خود باقی بماند تا به این ترتیب وی یک خروج بدون توافق و یا لبته یک توافق بد را در پیش گیرد به نظر من یک ایده وحشتناک است.

انگلیس بر اساس خواست جانسون باید اتحادیه اروپا را در صورت لزوم بدون توافق ترک کند.

جان ماژور، نخست وزیر اسبق انگلیس هم روز پنج شنبه احتمال داد که جانسون تلاش کند با راهکارهایی قانون را دور بزند. به گفته وی جانسون می تواند از یک ترفند استقاده کند که لازم الاجرا شدن قانون تعویق تاریخ برگزیت را به زمان پس از خروج این کشور از اتحادیه اروپا موکول کند.

البته جانسون در پاسخ به سوال مشابهی که یکی از هولی مطرح کرده بود گفت که دولت وی طبق قانون عمل خواهد کرد.

بوریس جانسون بعد از غیر قانونی خواندن تعویق مجلس اروپا از طرف دادگاه عالی لندن خود از اپوزیسیون خواست که یک رای عدم اعتماد برگزار کنند. دولت او اکثریت را در مجلس از دست داده و فورا نیاز به برگزاری انتخابات مجدد دارد. البته اپوزیسیون انگلیس هم قبل از اینکه یک خروج نامنظم انگلیس از اتحادیه اروپا در 31 اکتبر (9 آبان ماه) کاملا رد شود خواهان برگزاری هیچ انتخابات مجددی نیستند.

اگر این رای عدم اعتماد به جانسون در مجلس پیروز باشد، احزاب مخالف که دچار چند دستگی هستند باید در عرض 14 روز روی یک نامزد جایگزین برای وی به توافق دست یابند.

حزب ملی اسکاتلند به رهبری استورجن اعلام کرده است که از جرمی کوربین به عنوان نخست وزیر یک دولت موقت حمایت می کند. اما این مسئله برای لیبرال دموکرات ها و محافظه کاران قابل تصور نیست. اگر هیچ دولت موقتی تشکیل نشود مجلس منحل شده و جانسون می تواند تاریخ انتخابات را مثلا برای اوایل نوامبر تعیین کند. در این صورت کنندگان دیگر امکان دخالت در امور و تصمیمات دولت را ندارند.

در این میان مذاکره کنندگان انگلیس و اتحادیه اروپا در جریان این آشفتگی های سیاسی تلاش می کنند تا مذاکرات برگزیت را پیش ببرند.

میشل بارنیر، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا، استفن بارکلی، وزیر برگزیت انگلیس را در بروکسل به حضور پذیرفته است. سخنگوی کمیسیون اروپایی گفته است که ما روز و شب برای دستیابی به یک توافق کار می کنیم.

بارنیر قبل از دیدار روز پنج شنبه خود با وزیر برگزیت انگلیس همچنین با نخست وزیر فنلاند به عنوان رئیس دوره ای اتحادیه اروپا و همچنین وزیر امور خارجه ایرلند دیدار و مصاحبه کرد. در مناقشات بر سر برگزیت بخصوص مسئله مرزهای ایرلند مطرح است. در حالی که اتحادیه اروپا بر لزوم پایبندی به طرح موسوم به Backstopبر سر مرزهای ایرلند در توافق برگزیت تاکید دارد اما جانسون خواهان حذف این بند از توافق برگزیت است.

یکی از مهم ترین نقدها به توافق برگزیت دولت ترزا می و اتحادیه اروپا مسئله مرز میان جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی بود. جمهوری ایرلند عضو اتحادیه اروپاست و قرار است عضو این اتحادیه باقی بماند. ایرلند شمالی اما جزیی از خاک بریتانیاست.

پس از جنگ های خونین داخلی میان دو ایرلند، قرارداد بلفاست در سال 1998 امضا و بر مبنای آن قرار شد برای جلوگیری از درگیری، مرزی میان این دو کشور نباشد. حالا با خروج بریتانیا و به تبع آن ایرلند شمالی از اتحادیه اروپا، تعیین نیست که مرز میان دو کشور چگونه خواهد شد.

طرحی موسوم به Backstop یا پشتیبان یکی از راه های پیشنهاد شده برای حل این معضل است که با اجرای آن از بازگشت مرز سخت یا همان مرز فیزیکی بین دو ایرلند جلوگیری شده و بریتانیا موظف می شود برای مدتی محدود در چارچوب مقررات گمرکی اتحادیه اروپا عمل کند.

طرح پشتیبان می تواند از وقوع آتش درگیری دوباره میان دو ایرلند جلوگیری کند. اما این طرح تنها یک راه حل موقت برای مرز تجاری میان بریتانیا و ایرلند شمالی است. اتحادیه اروپا همواره تاکید کرده که هیچ تغییری را در توافق منعقدشده با بریتانیا نمی پذیرد.

در این میان میشل بارنیر، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا درباره برگزیت بر خلاف دولت انگلیس در روزهای گذشته در این باره ابراز بدبینی کرده است که قبل از تاریخ مقرر خروج انگلیس یعنی 31 اکتبر راه حلی برای این منظور یافت شود. کنندگان 27 عضو باقی مانده در اتحادیه اروپا هم بعد از دیدار پنجشنبه شب خود طرز فکر مشابهی داشتند.

از محافل دیپلماتیک اروپا به گوش می رسد که ایده های فعلی از لندن برای حل این مسئله کافی نیست. بر این اساس حداکثر بعد از پایان کنگره محافظه کاران در منچستر در چهارشنبه آینده باید پیشنهادات عملی ارائه شود، در غیر این صورت زمان بسیار کوتاه خواهد بود.

با این حال بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس بر خلاف اتحادیه اروپا بر دست یافتن به توافقی در آخرین دقایق در نشست اتحادیه اروپا در 17 و 18 اکتبر (25 و 26 مهرماه) تاکید دارد. سخنگوی کمیسیون اروپایی هم این مسئله را رد نمی کند. وی در این باره گفته است که اتحادیه اروپا همواره در گشتن به دنبال راه حل ها خلاق و انعطاف پذیر بوده است.

تونی بلر، نخست وزیر اسبق انگلیس هم از اتحادیه اروپا خواسته است صبور باشد و از روی عصبانیت و با بی صبری درباره این مسئله مهم تصمیم گیری نکند.

در حالی که حدود یک ماه تا تاریخ مقرر برای خروج انگلیس زمان باقی مانده است حالا این پرسش مطرح است که آیا این بازی نفس گیر باز هم به وقت اضافه کشیده خواهد شد؟

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 آبان 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 431

به "آیا بازی نفس گیر برگزیت باز هم به وقت اضافه کشیده خواهد شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا بازی نفس گیر برگزیت باز هم به وقت اضافه کشیده خواهد شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید