واکنش روسیه به تصمیم هند درباره جامو و کشمیر

به گزارش هولی، ایرنا نوشت: روسیه پس از تصمیم دولت هند برای لغو امتیازات ویژه ایالت جامو و کشمیر و افزایش تنش ها میان دهلی نو و اسلام آباد خواهان خویشتنداری دو کشور برای جلوگیری از افزایش تنش بین دو قدرت اتمی جنوب آسیا شد.

واکنش روسیه به تصمیم هند درباره جامو و کشمیر

خبرگزاری ای ان آی هند روز شنبه به نقل از وزارت امور خارجه روسیه اظهار داشت مسکو امیدوار است که اختلاف بین هند و پاکستان با تکیه بر راه چاره سیاسی و دیپلماتیک و بر اساس توافق سال 1972 شیملا و بیانیه لاهور در سال 1999 رفع گردد.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است تصمیم دولت هند برای تغییر وضعیت ایالت جامو و کشمیر و تقسیم آن به دو بخش جامو و کشمیر و لداخ بر اساس قانون اساسی این کشور اجرا شده است و یک امر داخلی این کشور محسوب می گردد.

رام نات کویند رییس جمهوری هند روز گذشته فرمان تقسیم بندی جدید ایالت جامو و کشمیر را امضا کرد.

ایالت جامو و کشمیر در 31 اکتبر به صورت رسمی به دو بخش جامو و کشمیر و لاداخ تقسیم می گردد. این دو بخش به صورت مستقیم توسط دولت مرکزی هند اداره خواهند شد.

تنش های سیاسی میان پاکستان و هند پس از لغو امتیازات ویژه منطقه جامو و کشمیر توسط دهلی نو بالا گرفت و اسلام آباد نیز هفته گذشته این اقدام را محکوم کرد.

کمیته امنیت ملی پاکستان متشکل از رهبران و سران سیاسی و نظامی، هفته گذشته در واکنش به این اقدامبا انصراف از اعزام سفیر جدید اسلام آباد به دهلی نو ،سفیر هند را از پاکستان اخراج کرد.

این کمیته همچنین اظهار داشت که سطح روابط دیپلماتیک با دهلی نو را کاهش و تجارت مشترک نیز تعلیق می گردد.

دولت هند با اعلام اینکه تصمیم اخیر این کشور درباره منطقه جامو و کشمیر یک موضوع داخلی است، از اسلام آباد خواست تا در تصمیم خود برای کاهش روابط دیپلماتیک با دهلی نو تجدید نظر کند.

لغو امتیازات خاص جامو و کشمیر یکی از شعارهای انتخاباتی دولت مودی بوده است. آمیت شاه وزیر کشور هند پیش از این اعلام نموده بود که دولت هند به سرعت برای لغو قانون 35 ای اقدام خواهد نمود.

بند 35 ای فروش هرگونه دارایی غیر قابل حرکت(زمین، خانه و غیره) به افرادی که متعلق به ایالت جامو و کشمیر نیستند را ممنوع می نماید.

این بند در سال 1954 به دستور رییس جمهوری وقت هند در قانون اساسی این کشور نهاده شد.

بر اساس ماده 370 قانون اساسی هند، جامو و کشمیر قانون اساسی و قوانین عرفی مجزایی دارند که شامل مسائلی مانند شهروندی، داریی و مالکیت زمین می گردد. سلب امتیاز ویژه به این معنی است که جامو و کشمیر به ایالت ها یا مناطقی مانند ایالت های دیگر هند تبدیل می گردد و برای نمونه شهروندان دیگر قادر به خرید زمین و ملک هستند و هرکسی می تواند در آن رای دهد.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 16 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 257

به "واکنش روسیه به تصمیم هند درباره جامو و کشمیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش روسیه به تصمیم هند درباره جامو و کشمیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید