نامزد جو بایدن برای مدیریت تحریم های اقتصادی آمریکا کیست؟

به گزارش هولی، او دارای مدرک دکتری اقتصاد است و همسر جورج آکرلوف، برنده جایزه نوبل اقتصاد در سال 2001 است.

نامزد جو بایدن برای مدیریت تحریم های اقتصادی آمریکا کیست؟

جَنِت یِلِن نخستین زنی که در سال 2014 ریاست فدرال رزرو(بانک مرکزی آمریکا) را بر عهده گرفت، 6 سال بعد در حال آماده سازی خود برای تکیه زدن بر صندلی وزارت خانه ای است که پیش از او 77 وزیر مرد بر روی آن نشسته اند؛ او در سمت جدید خود به عنوان وزیر خزانه داری ایالات متحده سه مسئولیت اصلی را عهده دار خواهد بود: تنظیم و اجرای سیاست های مالیاتی، مدیریت بدهی عمومی دولت و وضع، اعمال یا اصلاح تحریم های مالی بین المللی.

به گزارش یورونیوز، خانم یلن 74 سال دارد و اهل بروکلین نیویورک است، پیش از تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای جایگزینی او با جروم پاول، رئیس فعلی، از سال 2014 تا 2018 رئیس فدرال رزرو بود. وی پیش از آن به عنوان رئیس و مدیرعامل فدرال رزرو ایالت سانفرانسیسکو خدمت می کرد. این استاد باسابقه دانشگاه برکلی پیشتر نیز ریاست شورای مشاوران مالی کاخ سفید را در دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون بر عهده داشت.

او دارای مدرک دکتری اقتصاد است و همسر جورج آکرلوف، برنده جایزه نوبل اقتصاد در سال 2001 است.

در صورتی که نامزدی او از سوی جو بایدن برای احراز سمت وزیر خزانه داری آمریکا مورد تایید مجلس سنا باشد، خانم یلن سومین وزیر متوالی یهودی خزانه داری آمریکا خواهد شد. پیش از او استیو منوچین در کابینه دونالد ترامپ و جک لو در کابینه دوم باراک اوباما، دو وزیر یهودی خزانه داری ایالات متحده بوده اند.

تا کنون بازارهای سهام آمریکا از معرفی او به عنوان نامزد وزارت خزانه داری استقبال کرده اند؛ به طوری که شاخص قیمت سهام 500 شرکت بزرگ فعال در بازار های سهام ایالات متحده(S&P 500) نزدیک به 1 درصد افزایش یافته است.

خانم یلن به عنوان رئیس فدرال رزرو، بر بهبودی مداوم اقتصاد آمریکا پس از وقوع بحران مالی سال 2009-2008 نظارت کرد. طرفداران او معتقدند او میراثی مهمی از خود به جای گذاشت؛ به طوری که اقدام های او کاهش مستمر نرخ بیکاری، صعود مدام شاخص های بورس بیکاری و نرخ تورم پایین را رقم زد و به عاملی برای رونق بیشتر اقتصاد آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ شد.

اما منتتقدان او بر این باورند که تصمیم فدرال رزرو در مورد افزایش متوسط نرخ بهره در دوران ریاست او، رشد اشتغال و رونق مالی را کندتر از پتانسیل واقعی اقتصاد آمریکا کرده بود.

البته حامیان او معقتدند، همان طور که او در زمان حضور در بانک مرکزی تمرکز خود را بر اعمال سیاست هایی پولی قرار داده بود و از اظهار نظر درباره سیاست های مالی اجتناب می کرد، به عنوان وزیر خزانه داری نیز از تاثیرگذاری بر سیاست های پولی طفره می رود.

انتظار می رود، اولین گام خانم یلن جستجوی راه های همکاری میان فدرال رزرو و خزانه داری به عنوان دو نهادی است که در خط مقدم مقابله با هر بحران مالی قرار دارند. وزیر احتمالی خزانه داری آمریکا، سابقه همکاری با جروم پاول را دارد که احتمال دارد یک دوره دیگر در سمت رئیس کلی بانک مرکزی آمریکا ابقا شود.

خانم یلن حامی تزریق مالی بیشتر دولت برای مقابله با رکود ناشی از شیوع ویروس کروناست و بر همین اساس، نخستین اقدام عملی او رایزنی در مورد محرک مالی جدید با کنگره خواهد بود؛ کنگره ای که اکثریت آن همچنان در اختیار دموکرات ها باقی مانده است و به نظر نمی رسد او کار چندان دشواری در پیش داشته باشد.

او اخیرا در گفتگوی با بلومبرگ تاکید کرده بود که دولت باید به حمایت مالی سنگین خود از اقتصاد ادامه دهد چرا که با توجه به احتمال پایین مانده نرخ بهره در چند سال آینده، افزایش بدهی های دولت مشکل زا نخواهد شد.

بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا بارها بر بهبود چهره ایالات متحده در صحنه بین المللی و افزایش همکاری های مالی آمریکا با سایر کشورهای جهان تاکید کرده است؛ عرصه ای که وزارت خزانه داری در آن نقش جدی دارد.

در این میان، حل تنش تجاری با چین و اصلاح و مدیریت تحریم های مالی آمریکا علیه ایران به ویژه در صورت تحقق شعار انتخاباتی بایدن مبنی بر بازگشت به برجام از اهمیت بالایی برخوردار خواهد شد.

خانم یلن زمانی که ریاست فدرال رزرو را بر عهده داشته، در نشست های گروه بیست شرکت می کرده و به همین دلیل در جریان مجادله تجاری کشورش با چین قرار گرفته است. با این وجود، او پیشتر گفته بود که من اقدامات غیرمنصفانه تجاری چین یا هر کشور دیگری را مسئول کسری تجاری ایالات متحده نمی دانم. رویکردی که در صورت تایید دوباره آن توسط خانم یلن، می تواند قفل تجارت میان آمریکا و چین را بگشاید.

هر چند خانم یلن به دلیل حضور در بانک مرکزی آمریکا که یک نهاد پولی مستقل از سیاست است، اظهار نظری در مورد تحریم های وضع شده علیه ایران نداشته و مسئولیتی هم در قبال آن نداشته ولی او با ابزار تحریم نیز چندان بیگانه نیست. او در سال 2016 از وضع تحریم های بانکی برای مقابله با نهادهای پولی متخلف حمایت کرده بود و در آخرین روز کاری خود در فدرال رزرو نیز تحریم هایی را علیه بانک ولز فارگو اعمال کرد تا آن را به دلیل رسوایی حساب های جعلی مجازات کند.

این مجازات در عمل موجب شد تا اندازه این بانک کاهش یابد و چهار عضو هیئت مدیره آن را وادار به کناره گیری کرد. این نخستین باری بود که تصمیم فدرال رزرو، دارایی های یک موسسه سسه مالی را تحت فشار قرار می داد.

با این وجود، حامیان خانم یلن معتقدند که او اعتقاد جدی به سیاست های طیف میانه رو دموکرات دارد و شخصیت او به گونه ای است که هیچ گاه برخلاف تلاش های مافوق خود، آقای بایدن که مثلا بر کاهش فشار تحریم های بین المللی آمریکا متمرکز باشد، اقدام نخواهد کرد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1364

به "نامزد جو بایدن برای مدیریت تحریم های اقتصادی آمریکا کیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامزد جو بایدن برای مدیریت تحریم های اقتصادی آمریکا کیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید