مشاور عالی وزیر بهداشت: رهبر انقلاب 44 بار درباره جمعیت تذکر و هشدار داده اند

به گزارش هولی، خبرگزاری خبرنگاران- مشاور عالی وزیر بهداشت گفت: در سال 1395 یک عده ای نشستند و برخاستند و نرخ باروری 2.01 سرشماری را به 2.1 دهم کردند، اما در مطالعه ای که همان زمان ما انجام دادیم نرخ باروری 1.9 بود.

مشاور عالی وزیر بهداشت: رهبر انقلاب 44 بار درباره جمعیت تذکر و هشدار داده اند

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، محمداسماعیل اکبری با اشاره به اینکه سیاست های تحدید جمعیت در خارج از کشور مطرح شد گفت: قرار بود میزان فرزندآوری در کشور به حد جانشینی برسد، اما یادمان رفت که قضیه را رصد کنیم و نرخ باروری از دهه 80 شروع به منفی شدن کرد و کم کم از 3.7 به 3 و 2.5 و 2 رسید و الان دعوا سر 1.6 و 1.7 است.

مشاور عالی وزیر بهداشت با ابراز تاسف از این که دیگر در فاز جبران جمعیت نیستیم گفت: با وجود این که رهبر انقلاب از دهه 90 به تنهایی شروع کردند به تذکر دادن، اما هیچ خبری نشد و هنوز هم خیلی ها هستند که حاشیه ها را روشن می کنند، اما متن مسئله را خاموش می کنند.

اکبری با بیان این که الان بحث جمعیت، سره از ناسره را در بحث علاقه به کشور ایران نشان می دهد گفت: متاسفانه گرفتاری های ما بیشتر از نفاق های درونی است.

دکتر خلیل علی محمدزاده رئیس مرکز تحقیقت سیاستگذاری اقتصاد سلامت نیز با اشاره به تاریخچه مهار جمعیت کشور بعد از جنگ تحمیلی گفت: ما اواسط دهه هفتاد به همه اهداف کنترل جمعیت رسیدیم و باید طرح کنار گذاشته می شد و سیاست تعدیل و تناسب جمعیت را دنبال می کردیم.

رئیس مرکز تحقیقات سیاست گذاری اقتصاد سلامت گفت: تا الان رهبر معظم انقلاب بیش از 44 بار راجع به مسئله حیاتی جمعیت، تاکید داشته اند و تذکر و هشدار داده اند.

علی محمدزاده اضافه کرد: الان نرخ tfr ما از 6.4 درصد به 1.6 درصد رسیده است.

او گفت: سازمان های معتبر و مرتبط جهانی اعلام کرده اند که با این فرایند در سال 1450 بیش از 50 درصد جمعیت ایران سالمند خواهند بود.

رئیس مرکز تحقیقت سیاستگذاری اقتصاد سلامت اضافه کرد: همانگونه که یک دولت و حاکمیت پشت سیاست های کنترل جمعیت بود الان باید یک حاکمیت و دولت پشت سیاست های افزایش جمعیت باشد، با تشویق ها و فرهنگ سازی و حمایت های مختلف.

علی محمدزاده با بیان این که همه کشور هایی که نرخ باروری شان افتاده سیاست های تشویقی اتخاذ کرده اند گفت: با سیاستگذاری و فهم آن توسط مدیران ارشد و میانی و قانونگذاری و تشویق و حمایت های جامع و فرهنگ سازی با کمک رسانه ها باید جبران کنیم وگرنه به تعبیر حضرت آقا با شعار و صلوات مسئله حل نمی شود.

دکتر صادقی مهمان دیگر برنامه هم زوج های نابارور را پتانسیل بالقوه افزایش جمعیت دانست و گفت: ما حداقل 4 میلیون زوج نابارور در کشور داریم که باید برای بچه دار شدن به آن ها کمک شود.

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از صدا و سیما، رئیس پژوهشگاه و مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری ابن سینا گفت: هزینه درمان ناباروری در ایران نسبت به کشور های دیگر بسیار کم است، اما به نسبت درامد مردم سنگین است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 28 خرداد 1400 بروزرسانی: 28 خرداد 1400 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1675

به "مشاور عالی وزیر بهداشت: رهبر انقلاب 44 بار درباره جمعیت تذکر و هشدار داده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاور عالی وزیر بهداشت: رهبر انقلاب 44 بار درباره جمعیت تذکر و هشدار داده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید