خطر جدی پیک مجدد کرونا در تهران ، شرایط پایتخت به شدت نگران کننده است ، تفاوت مهم کرونا و آنفلوآنزا در ایران

به گزارش هولی، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: تمام کوشش ما این بوده که سلامت را به سیاست پیوند نزنیم و حوزه سلامت رنگ و بوی سیاسی به خود نگیرد که این به معنی بلد نبودن سیاست نیست، بلکه کوشش می کنیم وارد این حوزه نشویم و ماموریت خودمان تحت الشعاع قرار نگیرد.

خطر جدی پیک مجدد کرونا در تهران ، شرایط پایتخت به شدت نگران کننده است ، تفاوت مهم کرونا و آنفلوآنزا در ایران

به گزارش هولی به نقل از ایرنا، کیانوش جهانپور روز دوشنبه 18 فروردین ماه در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار گردید درباره واکنش ها به صحبت های روز گذشته اش درباره چین اضافه نمود: حوزه اجتماعی حوزه ای است که بعضی افراد به دنبال تعبیرهای سیاسی حتی از گزاره های پزشکی و علمی هستند. به هر حال نمی توانیم جلوی تعابیر و تفاسیر دیگران را بگیریم.

وی ادامه داد: البته باید نیمه پر لیوان را هم دید. حداقل سودمندی این موضوع، این بود که همه ما به نتیجه رسیدیم که باید اصول دیپلماسی را رعایت کنیم و به آن احترام بگذاریم. البته ما کوشش می کنیم این موضوع را رعایت کنیم و افرادی که این را به ما توصیه کردند، بیشتر از قبل این موضوع را رعایت خواهند کرد و در کنار دولت جمهوری اسلامی ایران خواهند بود.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا اظهار کرد: در همه روزهای گذشته خیلی روشن گفتیم ملتی نیستیم که قدردان کوشش ها و زحمت ها در راستای خواست ملت ایران نباشیم. همزمان حافظه تاریخی ملت ما هرگز ظلم و ستمی مثل تحریم ها را فراموش نخواهد کرد. همزمان که استقلال خودمان را حفظ می کنیم و برای هویت نظام جمهوری اسلامی احترام قائل هستیم، ممکن است به رویه بعضی کشورها در حوزه سلامت نقد داشته باشیم و در عین حال نمی توانیم با توجه به روحیه خودمان، اقدامات و کوشش های کشورهایی که در سخت ترین شرایط در کنار ما قرار گرفته اند را فراموش کنیم. چین در هفته های گذشته بیشترین پشتیبانی را از مردم ایران نموده است و نمی توان این موضوع را نادیده گرفت. از آن طرف تحریم های دارویی و تجهیزات پزشکی آمریکا را هم فراموش نمی کنیم. استقلال ما حکم می نماید همه این ها را با هم ببینم.

  • مصرف لوزارتان در بیمارانی که به کرونا هم مبتلا هستند

جهانپور در پاسخ به سوالی درباره توصیه هایی مبنی بر قطع داروی لوزارتان در بیمارانی که مبتلا به کرونا هم هستند، اظهار کرد: درباره داروهایی مثل لوزارتان مباحثی در این زمینه مطرح بود، اما مقالاتی که وجود داشت ضد و نقیض بود. در نهایت می توان گفت که قطع مصرف داروهایی مثل لوزارتان در بیماران توصیه نمی گردد. هیچ مرکزی تا به امروز چنین چیزی را توصیه ننموده و عوارض قطع داروها برای این بیماران ممکن است، بیشتر باشد.

وی ادامه داد: در علوم تجربی باید بر اساس شواهد موجود صحبت کرد و این موارد ممکن است در روزهای آینده تغییر پیدا کند.

  • تفاوت بیماری زایی و مرگ بین آنفلوآنزا و کرونا

وی بیان نمود: یافته های قبلی در جهان مبنی بر این بود که آنفلوآنزا تیپ A ممکن است مرگ بارتر از کرونا باشد، اما این ویروس سریع الانتشارتر است. آنچه امروز می بینیم بعد از 45 روز این است که علاوه بر سریع الانتشارتر بودن کرونا، بیماری زایی بیشتری در کشور ایجاد نموده و موارد فوت هم بیشتر بوده است. از این جمع تعداد بیشتری نسبت به آنفلوآنزا H1N1 فوت نموده اند. در نتیجه یافته های ما این است که رفتار ویروس کرونا در ایران هم بیماری زایی بیشتری نسبت به آنفلوآنزا داشته و هم سریع الانتشارتر است.

جهانپور اضافه نمود: در ایالات متحده حداقل 310 هزار بستری و 32 میلیون مبتلا و 18 هزار فوت ناشی از آنفلوآنزا تا 22 فوریه 2020 داشته است. با توجه به رشد سریع و موارد سریع ابتلا به ویروس کرونا باید ببینیم که آیا همین رفتار که از ویروس کرونا در ایران دیدیم، در آمریکا هم دیده می گردد یا خیر.

  • افزایش حجم ترافیک در تهران

وی در پاسخ به سوالی درباره شلوغی و ترافیک روزهای اخیر در تهران اظهار کرد: ترافیکی که در روزهای اخیر مشاهده می گردد ارتباطی به مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا ندارد و هرچه در 8 فروردین تصویب و ابلاغ شد، تا 23 فروردین هم به قوت خود باقی است. آنچه در تهران مشاهده شده احتمالا رفتاری است که بعضی شهفرایندان اتخاذ نموده و به خیابان ها آمده اند و بخش عمده آن ارتباطی به سر کار رفتن ندارد. اگر این فرایند در پیش گرفته گردد ظرف 7 تا 10 روز آینده با پیک مجدد بیماری در تهران روبرو خواهیم شد و این به شدت نگران نماینده است.

  • اجرای فاصله گذاری هوشمند با همکاری مردم

رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت گفت: از ابتدای اجرای فاصله گذاری اجتماعی یا فیزیکی از همان هفته اول اسفند مباحث مختلفی مطرح شد و افراد کوشش می کردند موضوع قرنطینه کامل را مطرح نمایند. این سیاست و تدابیر اثربخشی خود را نشان داد و گزارش های زیادی از کشورهای دیگر داریم که قرنطینه اجباری، کارایی خود را نتوانسته اثبات کند.

وی ادامه داد: حالا مباحث به این سمت رفته که فاز سوم که به نوعی خلاقیت ایران است را تحت الشعاع قرار بدهند. همان طور که مرحله اول فاصله گذاری اجتماعی یا فیزیکی پیروز بود و همان طور که مرحله دوم هم موثر واقع شد و امروز همه جهان به تاثیر آن پی بردند، مرحله سوم یا فاصله گذاری هوشمند هم با تدابیر کارشناسان بهداشت موثر خواهد بود. تمام کوشش دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت این است که فاصله گذاری اجتماعی یا فیزیکی را در مرحله هوشمند هم به بهترین شکل پیش ببریم. با جلب مشارکت عمومی و حمایت بین بخشی که در دو مرحله قبلی حاصل شد، گام بلندی در تداوم مدیریت و کنترل و مهار بیماری بر خواهیم داشت.

  • ضد عفونی ناوگان حمل و نقل عمومی

جهانپور در پاسخ به سوالی درباره ضد عفونی کردن ناوگان حمل و نقل عمومی اظهار کرد: این کار از طرف شهرداری ها انجام می گردد. البته تاریخ انقضای جایی که ضد عفونی می گردد تا زمانی است که اولین گروه وارد آن شوند. این اتفاق که بعد از استفاده هر گروهی از واگن مترو، آن واگن دوباره و بلافاصله ضد عفونی گردد، هم امکان پذیر نیست.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 959

به "خطر جدی پیک مجدد کرونا در تهران ، شرایط پایتخت به شدت نگران کننده است ، تفاوت مهم کرونا و آنفلوآنزا در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر جدی پیک مجدد کرونا در تهران ، شرایط پایتخت به شدت نگران کننده است ، تفاوت مهم کرونا و آنفلوآنزا در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید