جاسوس انگلیسی چین را به پنهان کاری در مورد کرونا متهم کرد

به گزارش هولی، رییس پیشین سرویس جاسوسی برون مرزی انگلیس (ام .آی.6) در اظهارنظری همسو با مقام های آمریکایی، چین را به پنهان کاری و عدم صداقت درباره کرونا (کووید-19) متهم کرد و افزود که این کشور از بحران به وجود آمده شانه خالی می نماید.

جاسوس انگلیسی چین را به پنهان کاری در مورد کرونا متهم کرد

جان سورز روز چهارشنبه در گفت وگو با شبکه رادیویی بی بی سی 4 مدعی شد که پکن در ماه های دسامبر و ژانویه، اطلاعات واقعی درباره کرونا را پنهان کرد و از روی عمد اجازه داده تا این ویروس همه گیر گردد.

وی اضافه کرد: آمریکایی ها عمیقاً از آنچه تصور می نمایند توسط چین تحمیل شده عصبانی هستند و اینک راهی جز همکاری با پکن برای خروج از این بحران نداریم.

رییس پیشین ام .آی.6 همچنین بیان کرد که سازمان دنیای بهداشت باید به پرسش های جدی درباره عدم پیگیری اقدامات چین پاسخ دهد. او با این حال تصمیم رییس جمهوری آمریکا برای قطع یاری اقتصادی به این نهاد بین المللی را نامناسب خواند و اضافه کرد: بهتر است که به جای سازمان دنیای بهداشت، از چین حساب کشیده گردد.

در همین حال ویلیام هیگ وزیر امور خارجه پیشین انگلیس با ایراد سخنانی در اندیشکده پالیسی اکسچینج، سیاست غرب در قبال چین را ناسازگار و ناکارآمد توصیف اما توضیح داد که اروپا برخلاف آمریکا، که راهبرد مستقلی را در پیش گرفته، به تعامل با پکن تمایل دارد.

وی اضافه کرد: بحران کووید-19 نمونه ای است که نشان می دهد نباید به چین وابسته بود؛ در حالی که نمی توان همکاری با این کشور را قطع کرد. هیگ همچنین این دیدگاه را بیان کرد که چین ضمن لاپوشانی حقیقت کرونا، کوشش می نماید تا سایر طرف ها از جمله آمریکا را مقصر این بحران نشان دهد.

پیشتر سفیر آمریکا در انگلیس نیز گفته بود که پنهان کاری و دروغگویی چین باعث شد کووید-19 به یک تهدید دنیای تبدیل گردد.

این دیپلمات آمریکایی در یادداشتی برای نشریه تایمز نوشته بود: چین نخست کوشش کرد خبرهای مربوط به گسترش این ویروس را پنهان کند. سپس با ارائه گزینشی اطلاعات در مقابل مقام های بهداشتی، در سطح بین المللی مانع تراشی کرد.

اگر چین در زمان مقتضی اقدام درست را انجام می داد، بیشتر افراد جمعیت این کشور و دنیا از تأثیر جدی این بیماری نجات می یافتند.

سفیر آمریکا در انگلیس اضافه کرد: در نهایت وقتی این بحران انتها می یابد، باید نتایج و هزینه های این شکست در همکاری های بین المللی را ارزیابی کنیم.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا پیش تر گفته بود؛ پکن باید در هشدار دادن به دنیا به دنبال شیوع این بیماری در این کشور سرعت عمل به خرج می داد.،ایرنا

اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران و دنیا را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 20 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 985

به "جاسوس انگلیسی چین را به پنهان کاری در مورد کرونا متهم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاسوس انگلیسی چین را به پنهان کاری در مورد کرونا متهم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید