اعلام مقررات سفر بدون ویزا به عمان

به گزارش هولی، ایسنا/ براساس آخرین خبر و گزارشهای بدست رسیده، مقررات سفر بدون ویزا به عمان اعلام شدند.

اعلام مقررات سفر بدون ویزا به عمان

با تور عمان از سفری عالی برای کسب آرامش لذت ببرید و با شهرهای زیبای صلاله و مسقط آشنا شوید.

جریان چیست؟

مرزهای عمان از ماه مارس سال 2020 با همه گیری ویروس کرونا به روی شهروندان خارجی بسته شد، اما پس از گذشت حدود 10 ماه، از 29 دسامبر با تصمیم کمیته کووید-19 در عمان محدودیت مرزهای زمینی، دریایی و هوایی برداشته شد و همزمان، پلیس سلطنتی این کشور اظهار داشت که به مسافران 103 کشور اجازه می دهد به مدت 10 روز بدون ویزا به عمان سفر نمایند.

شهروندان کانادا، ایالات متحده آمریکا، انگلیس، بیشتر اتحادیه اروپا و آمریکای جنوبی، چین، هنگ کنگ، کره جنوبی، تایوان، تایلند، هند، روسیه، برخی کشورهای قاره آفریقا، گرجستان، ارمنستان، آذربایجان، ترکیه و ایران از جمله کشورهایی هستند که طبق اعلام دولت عمان اجازه دارند بدون ویزا به مدت 10 روز به این کشور سفر نمایند.

عمان اگرچه پذیرش گردشگران خارجی را شروع نموده، اما چند استثنا و الزام در قوانین سفر ایجاد نموده است. پلیس سلطنتی عمان پیرامون مقررات سفر بدون ویزا به عمان اظهار داشت که اتباع 103 کشوری که برای مدت 10 روز از ویزای ورود به این کشور معاف شده اند باید رزرو قبلی و قطعی هتل، بیمه درمانی و بلیت برگشت داشته باشند و هر روز که اضافه تر بمانند باید جریمه نقدی بپردازند. مبلغ جریمه به ازای هر روز 10 ریال عمانی اعلام شده است.

اجازه سفر 10 روزه بدون ویزا به عمان غیرقابل تمدید است و چنانچه مسافران قصد داشته باشند بیشتر از این زمان در این کشور بمانند باید برای دریافت ویزای یک ماهه گردشگری اقدام نمایند.

همزمانی اجرای قانون معافیت ویزای 10 روزه با همه گیری ویروس کرونا، عمان را بر آن داشته تا مقررات ورود به این کشور را سخت تر کند؛ تمام مسافران علاوه بر اینکه 72 ساعت قبل از سفر باید نتیجه منفی تست کرونا را به زبان انگلیسی یا عربی از آزمایشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت گرفته باشند، هنگام ورود به فرودگاه بین المللی مسقط نیز باید تست PCR انجام دهند. هزینه این تست 25 ریال عمان (حدود 65 دلار آمریکا) است که می تواند به وسیله برنامه Tarassud + قبل از ورود به عمان پرداخت گردد. یک کد QR به مسافر داده می گردد تا در محل غربالگری نشان دهد و انجام آزمایش در زمان ورود تسریع گردد. شرکتهای هواپیمایی اعلام نموده اند مسافرانی را که این مرحله را انجام نداده باشند، نمی پذیرند.

همه مسافران پس از ورود، باید در هتل خود قرنطینه شوند تا نتیجه تست تعیین گردد. معمولاً حدود 12 تا 24 ساعت طول می کشد. مسافران زیر 15 سال ملزم به ارائه تست نیستند.

بنابر آخرین اطلاعیه ای که شرکت های هواپیمایی عمان منتشر نموده اند، مسافرانی که قصد دارند 10 روز را در این کشور سپری نمایند، فارغ از نتیجه تست، باید هفت روز کامل در قرنطینه بمانند و یک دستبند ردیابی در تمام مدت همراه داشته باشند و پس از انجام آزمایش دوم PCR در هفتمین روز قرنطینه و تعیین شدن نتیجه منفی، فرصت دارند دو سه روز در این کشور سفر نمایند.

کادر پرواز از قرنطینه هفت روزه و تست دوم PCR معاف شده اند، اما موظفند تمام پروتکل های بهداشتی و اقدامات احتیاطی مورد تایید وزارت بهداشت عمان را اجرا نمایند.

دیپلمات های شاغل در سفارت های رسمی کشورهای خارجی مستقر در عمان و مسافران دیپلماتی که به عنوان جهانگرد به عمان سفر می نمایند، از انجام تست PCR در هنگام ورود و تهیه دستبند ردیاب اپلیکیشن ترصد معاف شده اند، اما ملزم هستند دوره قرنطینه هفت روزه را بگذرانند.

دولت عمان همچنین همه گردشگران خارجی را ملزم کرد برای سفر به این کشور حتی به مدت 10 روز، بیمه نامه ای با اعتبار یک ماه که بیماری کووید-19 را نیز پوشش دهد همراه داشته باشند.

مقررات سفر بدون ویزا به عمان و همچنین شرایط ورود مسافر به این کشور در دوران شیوع ویروس کرونا، از طرف شرک های هواپیمایی عمانی به آژانس های مسافرتی ایران به این توضیح اعلام شده است:

1. گذرنامه مسافرتی حداقل باید شش ماه اعتبار داشته باشد.

2. مسافر باید دارای بلیت بازگشت معتبر، رزرو معتبر هتل، بیمه مسافرتی و تمکن اقتصادی به منظور پوشش هزینه ها در طول مدت اقامت در عمان باشد.

3. مدت اقامت مسافر بدون ویزا در کشور عمان حداقل 10 روز بوده و غیرقابل تغییر است.

4. در صورتیکه مدت اقامت مسافر از 10 روز متجاوز گردد، به ازای هر روز اقامت اضافه، جریمه ای به مبلغ 10 ریال عمانی به مسافر تعلق می گیرد.

5. در صورت تمایل به اقامت بیشتر از 10 روز، مطابق با سیستم اجرایی صدور ویزا، مسافر می تواند قبل از سفر، نسبت به دریافت هر نوع ویزای جهانگردی و پرداخت هزینه های مربوطه اقدام کند.

6. مسافرتِ مسافرِ معاف از اخذ ویزا، با همسر و فرزندان دارای ملیت غیر به کشور عمان در صورت اقامت در بازه زمانی 10 روز بلامانع است.

7. در مورد مسافران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، افراد دارای اقامت، ویزای جهانگردی و ویزای کار کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، در صورتیکه دارای ملیت قیدشده در فهرست 103 کشور مجاز باشند، می توانند از معافیت مربوطه استفاده نمایند.

8. شهروندان کشورهای دوم و سوم نیز در صورتیکه مقیم کشورهای مربوطه بوده یا دارای ویزای معتبر برای ورود به هر یک از کشورهای ایالت متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، انگلستان، کشورهای حوزه شنگن و ژاپن باشند، می توانند از این معافیت استفاده نمایند.

9. طبق قوانین فعلی ویزای ورود به عمان، ویزای مسافران (دارای ویزاهای جهانگردی یک ماهه و یک ساله، افراد مقیم کشورهای عضو شورای همکاری های خلیج فارس و مسافران چندسفره) در صورتیکه کشور تابعه جز فهرست کشورهای دوم و سوم باشد، قابل استفاده است.

10. در صورتیکه مسافر به هر دلیل اجازه ورود به کشور عمان را نداشته باشد، به عنوان مسافر دیپورتی تلقی می گردد و تمام هزینه های مرتبط با بازگرداندن مسافر به کشور مبدأ سفر، به عهده خود مسافر است.

11. این شرایط که در مورد ورود مسافران خارجی معاف از ویزای عمان است، حق اشتغال و فعالیت کاری و همچنین اقدام برای دریافت هرگونه ویزا و یا اقامت را برای مسافرن فراهم نمی کند.

12. در تمام مسیرهای منتهی به عمان از مسافران ورودی تست PCR گرفته می گردد و اگر نتیجه آن مثبت بود، مسافر طبق قوانین این کشور با هزینه شخصی قرنطینه می گردد. مسافران پس از ورود به این کشور ملزم به دریافت دستبند ردیاب به مبلغ 25 ریال عمان هستند.

13. این قوانین شامل همه مسافرانی می گردد که قصد دارند با ویزا یا بدون ویزا به عمان سفر نمایند.

14. شرکتهای هواپیمایی و تمام دفاتر خدمات مسافرتی موظفند بر حسن اجرای تمام موارد ذکرشده در این بخشنامه نظارت کامل داشته باشند. بدیهی است هرگونه تخطی از این موارد مشمول پیگرد قانونی خواهد.

این قوانین سختگیرانه اگرچه به علت همه گیری کرونا به اجرا گذاشته شده، اما با واکنش های اعتراض آمیز برخی گردشگران روبرو شده است. در بین پیغام هایی که منتشر شده، برخی نوشته اند سفر با یک دستبند ردیاب و هفت روز قرنطینه از 10 روز سفر، قطعا نمی تواند رویایی باشد.

اظهارات برخی شرکت های جهانگردی ایرانی نشان می دهد با وجود برقراری قانون معافیت ویزای 10 روزه، اما بیشترین افرادی که در رفت و آمد بین عمان و ایران هستند، شهروندان مقیم در آن کشور و یا بازرگان هستند. این شرکت ها می گویند با وجود چنین مقرراتی، سفر جهانگردی به عمان یا هر کشور دیگری را توصیه نمی نمایند، مگر اقتضا و ضرورتی وجود داشته باشد.

یکی از کارگزاران ایرانی در عمان می گوید: طرح معافیت از ویزای 10 روزه در عمان ایده جدیدی نیست، این کشور از مدتها قبل قصد داشت برای افزایش تعداد گردشگران این قانون را به اجرا بگذارد اما با شیوع ویروس کرونا تداخل پیدا کرد، بنابراین تحت تاثیرِ این ویروس، مقررات محکم تری وضع شد که البته هدف آن محافظت از گردشگران خارجی و مردم این کشور است.

تدابیر سفت و محکم مسافرتی به عمان، سوال های دیگری را نیز پیش آورده است از جمله این که عمان محدودیت های سفر در داخل این کشور را برداشته است؟ سایت های خبری عمان نوشته اند رستوران ها، هتل ها و موزه های این کشور پس از ماه ها قرنطینه و محدودیت حالا برای پذیرش گردشگران آماده می شوند و درحال حاضر منع رفت و آمد وجود ندارد و سفرهای بین منطقه ای مجاز است. علاوه بر این استفاده از ماسک در تمام فضاهای عمومی داخلی و خارجی این کشور اجباری است.

منبع: همگردی
انتشار: 17 دی 1399 بروزرسانی: 17 دی 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1384

به "اعلام مقررات سفر بدون ویزا به عمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام مقررات سفر بدون ویزا به عمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید