تشکیل کمیته تحقیق دولت عراق درباره حملات راکتی به سفارت آمریکا

به گزارش هولی، نخست وزیر عراق طی حکمی، یک کمیته به ریاست مشاور امنیت ملی این کشور برای تحقیق درباره حملات راکتی علیه سفارت آمریکا در بغداد تشکیل داد.

تشکیل کمیته تحقیق دولت عراق درباره حملات راکتی به سفارت آمریکا

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق یک کمیته عالی به ریاست قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق و عضویت چند مقام مسئول اجرایی و چندین نفر از اعضای مجلس برای تحقیق درباره عملیات های هدف قرار دادن هیأت های دیپلماتیک تشکیل داد.

در متن حکم نخست وزیری برای تشکیل این کمیته که در رسانه های عراقی منتشر شده و تاریخ آن به سوم اکتبر باز می گردد و امضای الکاظمی در ذیل آن درج شده، آمده است که بنا بر مقتضیات مصلحت عمومی تصمیم به تشکیل این کمیته به ریاست قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی گرفته شده است.

بنا بر این حکم فالح الفیاض، رئیس سازمان الحشد الشعبی، عبدالغنی الاسدی، رئیس سازمان امنیت ملی عراق، سرلشکر عبدالامیر رشید یارالله، رئیس ستاد ارتش، سرلشکر محمد حمید کاظم، منشی مخصوص فرمانده کل نیرو های مسلح، و نمایندگانی از چند نهاد امنیتی عراق و همچنین رئیس و معاون و دبیر کمیسیون امنیت و دفاع مجلس از دیگر اعضای این کمیته معرفی شدند.

بنا بر این گزارش، این کمیته موظف است که درباره نقض های اجرا شده علیه امنیت، اقتدار، وجهه و جایگاه عراق و تعهدات بین المللی آن تحقیق کند و طی 30 روز از صدور این فرمان، نتیجه را به نخست وزیر ابلاغ کند.

الکاظمی پیشتر اعلام کرده بود که کمیته ای برای بررسی حملات راکتی به هیأت های دیپلماتیک خارجی تشکیل خواهد داد.

چند روزی است که جنجالی بر سر احتمال بستن سفارت آمریکا در بغداد با هدف اعمال فشار حداکثری بر دولت عراق برای کنترل احساسات ضد آمریکایی در کشور را بازنشر می دهند و از احتمال حمله واشنگتن به گروه های مقاومت به بهانه حملات راکتی به سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد خبر می دهند.

گروه های مقاومت عراق هرگز مسئولیت چنین حملاتی را نپذیرفتند و با وجود تاکید بر ضرورت اخراج آمریکایی ها از عراق و پایگاه نظامی دانستن سفارتخانه آمریکا، می گویند که در شرایط کنونی کشور حمله به این سفارت با منافع ملی عراق در تضاد است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 آبان 1399 بروزرسانی: 18 آبان 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1257

به "تشکیل کمیته تحقیق دولت عراق درباره حملات راکتی به سفارت آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشکیل کمیته تحقیق دولت عراق درباره حملات راکتی به سفارت آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید