تامین اقتصادی 40 هزار میلیارد تومانی دولت از بازار سرمایه

به گزارش هولی، به گزارش خبرنگاران، ششمین مجمع عمومی عادی سالیانه انجمن اقتصادی اسلامی به طور آنلاین با حضور حسن قالیباف اصل رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در محل این انجمن تشکیل شد.

تامین اقتصادی 40 هزار میلیارد تومانی دولت از بازار سرمایه

قالیباف در این مجمع با بیان اینکه انجمن اقتصادی اسلامی ایران اقداماتی فراتر از یک انجمن علمی انجام داده، به تنوع ابزارهای اسلامی در بازار سرمایه اشاره نمود و گفت: بر اساس احتیاجهای اقتصادی بنگاه های دولت، بازار سرمایه راه چاره های مختلفی دارد.این موضوع از موفقیت های عظیم بازارسرمایه بوده که آن را مرهون حضور کمیته فقهی در آنالیز و تطبیق قوانین با فقه شیعه می دانیم.

اوراق اجاره سهام، بی نظیر در تامین اقتصادی بنگاه ها و هلدینگ های عظیم

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار شرح داد: بحث مقررات اجرایی، نظارت های بعد از اجرا و آنالیز عملکرد صحیح ابزارها در بازارسرمایه توسط این کمیته طی جلسات متعددی مورد بحث قرار می گیرد.

وی تاکید نمود: در حال حاضر تامین اقتصادی های عظیمی با انتشار اوراق سلف، در بورس کالا و انرژی اجرا شده است. همچنین به زودی شاهد تامین اقتصادی 17 هزار میلیارد تومانی به وسیله بورس انرژی و بر محور کالا و محصول، خواهیم بود.

قالیباف اصل، اوراق اجاره سهام را اوراق بی نظیری برای تامین اقتصادی بنگاهها و هلدینگ های عظیم دانست و اضافه نمود: هنوز فرهنگ استفاده از این ابزارها به طور کامل جا نیفتاده در حالی که استفاده از این ابزارها به سادگی امکانپذیر است.

سرعت، ویژگی ابزارهای تامین اقتصادی در بازارسرمایه

وی ابزار تامین اقتصادی در بازارسرمایه را منعطف دانست و گفت: یکی دیگر از ویژگی های این ابزارها، سرعت تامین اقتصادی در بازارسرمایه است که در دیگر بازارها وجود ندارد. بر این اساس اگر ناشر، اطلاعات مورد احتیاج را در اختیار بگذارد، تامین اقتصادی، به سرعت قابل انجام است.

قالیباف با اشاره به اینکه در حال حاضر نزدیک به 180 هزار میلیارد تومان ابزار با درآمد ثابت در بازار سرمایه مورد معامله قرار می گیرد، گفت: از ابتدای امسال تا به امروز دولت حدود 40 هزار میلیارد تومان به وسیله بازارسرمایه تامین اقتصادی نموده است. هفته گذشته نیز مصوب شد تا دولت در شهریورماه، نسبت به تامین اقتصادی 37 هزار میلیارد تومانی از بازار سرمایه اقدام کند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار یکی از موفقیت های عظیم بازارسرمایه را ایجاد ابزار صکوک عنوان نمود و اضافه نمود: اکنون صکوک در بازار سرمایه به جایگاهی رسیده که حتی بانک مرکزی هم می تواند برای انجام سیاست های پولی خود و عملیات بازار باز از این ابزار استفاده کند. همچنین این ابزار می تواند به کشف نرخ سود در این بازار یاری کند.

قالیباف اصل اظهار کرد: بازارسرمایه بازاری دارای خلاقیت و نوآوری است. به تازگی مصوبه ای به نام صندوق تامین اقتصادی ایجاد شده که به سهامدار یاری می نماید تا اگر نمی تواند سهام خود را در بازار بفروشد، بخشی از سهام را در یک صندوق (به طور تک سهم) قرار دهد؛ به طوریکه سهامدار عمده سهام خود را به صورت ممتاز نگه دارد و یونیت های عادی خود را برای تامین اقتصادی در بازار بفروشد. در واقع سهم ممتاز دارای حق رای انتخاب هیات مدیره بوده ولی یونیت های صندوق فاقد حق رای انتخاب هیات مدیره هستند.

منبع: سنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 23 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1144

به "تامین اقتصادی 40 هزار میلیارد تومانی دولت از بازار سرمایه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تامین اقتصادی 40 هزار میلیارد تومانی دولت از بازار سرمایه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید