نجات بورس از راه فرعی؟

به گزارش هولی، عصر روز دوشنبه پیشنهاد های وزارت اقتصاد برای آنچه تقویت و رونق بازار سرمایه خوانده می شود به تصویب سران قوا رسید حال سوال این است که آیا بسته 3+7 بورسی ها می تواند راه نجات بازار سرمایه باشد؟ در وهله اول باید توجه داشت احیای بازار سهام نیازمند کنترل انتظارات تورمی و جلوگیری از ورود سرمایه های سرگردان به بازار های طلا و ارز است.

نجات بورس از راه فرعی؟

به گزارش جهانی اقتصاد؛ در عین حال لازم است به وسیله اعمال اقتصادیات سالانه بر املاک، تقاضای غیرمصرفی خرید ملک چه سرمایه ای و چه سفته بازانه از بازار مسکن به بورس هدایت شود. همزمان با آن بازار سهام نیز نیازمند قاعده گذاری برای بازی عادلانه بازیگران آن است. از به حداقل رساندن مداخلات دستوری گرفته تا ایجاد سازوکار قانونی پایدار، استفاده از نظرات کارشناسانه، حذف محدودیت ها، مقررات زدایی و رفع موانع موجود بر سر راه تامین اقتصادی مولد، تعدیل مقررات مربوط به رفع گره معاملاتی و ارتقا و بهبود دستورالعمل های بازارگردانی. سایر جهت ها شاید به مقصد برسد، اما به نظر می رسد سخت، طولانی و پرهزینه باشد.

تقریبا همه بر سر این موضوع که باید به بازار ها یاری کرد تا بدون موانع به فعالیت طبیعی خود بپردازند، اتفاق نظر دارند. با این حال اینکه چطور و چگونه باید این یاری انجام شود محل بحث بسیاری از فعالان و صاحب نظران اقتصادی است. در ماه های اخیر بورس نیز بار دیگر بر سر زبان ها افتاده و کلیدواژه حمایت در بسیاری محافل و بحث های پیرامون این بازار به گوش می خورد.

این در حالی است که توافق روی کلیت این قضیه یک چیز است و اتفاق نظر روی مصادیق آن چیز دیگری. در حالی که بسیاری بر این باورند که هدایت سرمایه با دستورات دولتی و به شکل جذب منابع از بودجه یا دارایی صندوق ها به خصوص صندوق توسعه ملی و معافیت اقتصادیاتی به شرکت های بورسی شاید چندان مثمر ثمر نباشد.

عده ای دیگر با اشاره به نبود تقاضا در بازار سعی در توجیه این گونه اقدامات دارند. این در حالی است که به نظر می رسد ایجاد چارچوب تصمیم گیری باثبات و نگاهی بلندمدت به مقوله تصمیم سازی در بازار سرمایه در کنار بهبود عملکرد دستگاه اقتصادیاتی کشور در بخش های متورمی نظیر مسکن می تواند به شکل درون زا و بدون دخالت پولی مسائل بازار سرمایه را حل نماید. سایر راه ها شاید به مقصد برسد، اما مسلما سخت و پرهزینه خواهد بود.

کودک فرتوت بورس

آیا بورس به حمایت نیاز دارد؟ این سوالی است مناقشه برانگیز که در طول یک سال گذشته و به خصوص از زمان ریزش سنگین بازار در دهه آخر مردادماه سال 99 توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. بورس تهران که در طول سه سال اخیر نوسان قابل توجهی را شاهد بوده، در طول این مدت بار ها به موضوع بحث سیاست گذاران بدل شده و هم به دلیل رشد قابل توجهی که پشت سر گذاشته و هم حواشی متعددی که از زمان ریزش قیمت ها داشته به صدر خبر ها در رسانه های داخلی و بیگانه آمده است.

با این حال در طول این مدت نه دردی از مردم دوا شده و نه چاره مناسبی برای حال و روز آن اندیشیده شده که بتوان با اتکا به آن امیدی به برون رفت از شرایط موجود داشت. اول باید بدانیم از یک بازار نمی توان حمایت کرد. نهایتا بازیگران آن مورد حمایت قرار خواهند گرفت که خود عامل ایجاد رانت می شود.

برای آن هایی که مساله بورس و حاشیه های آن را در طول سال های اخیر دنبال کرده اند، اصلا بعید نیست که از مسائل امروز بازار سرمایه با عنوان کلافی سردرگم یاد کنیم؛ کلافی که رشته های آن در روز های نخست سال 97 و با قرار دریافت ارزش دلار در سراشیبی سقوط کم کم در هم پیچید.

از آن زمان تا به امروز بخشی از اقتصاد کشور که می رفت تا درمانی بر درد اقتصاد به دور از شفافیت باشد و با جذب سرمایه مردم که به لطف تورم به پول های داغ بدل شده بود، به وسیله جذب شدن در عرضه های اولیه و افزایش سرمایه به رونق تولید یاری کند، خود به یک بحران اقتصاد سیاسی بدل شد که حالا هر روزه باید جلسه و هم اندیشی برای خروج از آن برگزار شود.

شاید اهمیت بازار سرمایه و نقش کلیدی آن در جهت توسعه به خصوص برای کشوری مانند ایران که دارای استعداد های طبیعی و انسانی بالایی است بر کمتر کسی پوشیده باشد. در حالی که طی سال های گذشته بار ها بر لزوم توسعه این بازار و ارتقای جایگاه آن در اقتصاد ایران تاکید شده، با این حال کمتر اقدام موثری برای نیل به این هدف اجرا شده است. خروجی همین بی عملی نیز چیزی نبوده جز بازار سهامی با ارزش 4700 هزار میلیارد تومان که تنها در بخش معاملات نقد رشد کرده است.

افزایش تورمی ارزش بازار در طول سال های گذشته در شرایطی این بخش نقد را فربه کرد که در نبود بازار های مشتقه و معاملاتی با کارکرد فروش استقراضی (در بازار سرمایه ایران با عنوان فروش تعهدی شناخته می شود) عملا بازار اقتصادی کشور را به پیکری ناقص الخلقه بدل کرده است. از طرف دیگر کارکرد های بازار بدهی نیز نه برای عموم شفاف است و نه توانسته نیاز های دولت را برای پوشش عملیات بازار باز به شکلی موثر حل نماید. این در حالی است که ظرفیت بازار بدهی در طول دوران رونق بورس نیز چندان به کار شرکت ها نیامد و از این رو نقدینگی وارد شده به بازار سرمایه باز هم به سمت تولید نرفت.

از حمایت خوب تا حمایت بد

تمام این عوامل به علاوه مسائل متعددی که از حوصله بحث این گزارش خارج است ما را به این نتیجه می رساند که بدون شک بازار سرمایه ایران برای خروج از بحران کنونی و همچنین توسعه و بهبود کارکرد ها نیازمند حمایت جدی است. اما واقعا چه حمایتی دوای درد این بازار خواهد بود؟

می دانیم که در تمامی کشور های جهان نقش دولت برای قرار دادن کشور در جهت توسعه و راهبری آن تا سرمنزل مقصود، بسیار پر رنگ و با اهمیت است. روزگاری فرض بر این بود که این نقش باید به وسیله تصمیم گیری متمرکز و قیمت گذاری انجام شود و برای هر بخشی از اقتصاد سازو کار دولتی وجود داشته باشد. همین امر سبب شده بود تا بشر در قرون 19 و 20 راه های متعددی را برای نیل به این هدف انتخاب کند؛ تلاشی که در نهایت به تضعیف اقتصاد انجامید و نشان داد که در جهت توسعه نقشی معکوس ایفا می کند.

این رویکرد در سال های پایانی قرن بیستم با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و اصلاحات اقتصادی گسترده دنگ شیائوپینگ در چین برچیده شد و جز در معدودی از کشور ها نظیر ایران به کلی کنار گذاشته شد. این کشور همچنان بر آن بودند تا با کوفتن بر تبل توخالی دولت عقل کل همچنان زمام همه امور را در دست بگیرند.

این رویکرد در سال های گذشته توانسته در بورس نیز بسیار خودنمایی کند و گاه با اعمال قیمت گذاری دستوری بر کالا های مختلف به طور غیر مستقیم و گاهی نیز به طور مستقیم با تغییرات پی در پی قوانین بر عملکرد عادی بازار سرمایه سایه بیفکند.

این در حالی است که در طول همه این سال ها تمامی این اقدامات تحت عنوان حمایت از بازار پا به عرصه وجود گذاشتند و نه تنها نقش حمایتی برای بازار سرمایه ایفا نکردند، بلکه همانند دامنه نوسان و حجم مبنا خود نیاز بیشتری برای حمایت از بازار سهام در پی داشتند. یکی از آخرین این حمایت ها دامنه نوسان نامتقارن بود که با تضعیف جدی نقدشوندگی در عمل مردم را از دسترسی به دارایی های خود محروم کرد.

جذب منابع از بودجه یا دارایی صندوق ها به خصوص صندوق توسعه ملی و معافیت اقتصادیاتی به شرکت های بورسی برای حمایت از سهام نیز از جمله دیگر مسائلی است که بار ها نقل محافل تحلیلی و تصمیم سازی بوده است. بر این اساس به نظر می رسد یکی از راه های حمایت مناسب از بورس که باید به طور جد مورد بررسی قرار بگیرد.

ایجاد یک چارچوب سیاست گذاری و پیشدستانه برای اعمال مقررات است، تا مانند گذشته تمامی تصمیمات در مواجهه با شرایط و اتفاقات جدید به شکل منفعلانه اتخاذ نشود. با توجه به اینکه بازار سرمایه در حال سپری کردن ششمین دهه از تاریخ فعالیت خود است، این خواسته که نحوه سیاست گذاری در آن مانند سایر کشور ها پژوهش محور و با دید بلندمدت باشد خواسته ای است منطقی که در بلندمدت هم کارکرد های بازار را به سمت توسعه می برد و هم می تواند اعتماد کاسته شده به آن را به وسیله کاهش ریسک تغییر سیاست ها به عنوان مهم ترین ریسک ثابت در بازار سرمایه تا حد قابل قبولی ترمیم کند.

حاکمیت قانون؛ چرا و چگونه

حاکمیت قانون یکی از عبارات معروف و پرکاربرد در مباحث سیاسی است که به دلیل اهمیت بالای آن نقش مهمی در صورت بندی تئوری های اقتصادی نیز دارد. این عبارت به طور خلاصه بیان می کند که حکمرانی باید بر اساس قانون و احترام به آن صورت گیرد. در اقتصاد حاکمیت قانون سبب می شود تا شرایط بنگاه های اقتصادی به مرور زمان بهبود یابد و به وسیله افزایش امنیت کسب و کار به رشد اقتصادی به شکل موثری یاری شود. اما مساله اینجاست؛ چه سیاست هایی ما را برای رسیدن به این اهداف یاری می کند؟

در تمامی اقتصاد های در حال توسعه نقش مقررات زدایی و ایجاد ثبات در مقررات از جمله مسائل مهمی است که مورد بحث قرار می گیرد. بورس تهران نیز بدون شک جزو بخش هایی از اقتصاد ایران است که باید به طور جدی در معرض مقررات زدایی (حذف موانع دست و پاگیر) و تثبیت به وسیله قوانین معقول و قابل اجرا پیش برود.

در حال حاضر ایراد مسائل عدیده در نحوه مقابله با گره های معاملاتی، بازارگردانی و طولانی شدن مدت زمان لازم برای افزایش سرمایه و سایر روش های معمول تامین اقتصادی سبب شده تا بازار سرمایه نه در زمان هجوم نقدینگی به آن در سال 99 و نه در حال حاضر توان چندانی برای دسترسی به موقع به تامین اقتصادی نداشته باشد.

بدون شک اگر موانع پیش رو به دلیل وجود مقررات زائد و دست و پا گیر که به طولانی شدن رویه مربوط به اعمال قوانین و مجوزدهی می انجامد، برداشته شود، بازار سرمایه در مواجهه با بحران از چالاکی لازم برای رسیدگی به امور خود بدون دخالت های دولتی برخوردار خواهد بود.

از مسکن به بورس

اما به جز آنچه در خود بورس می گذرد، سیاست گذار اقتصادی نیز می تواند برای جهت دهی به سرمایه های کلان کار های مناسبی انجام دهد. ایران به عنوان کشوری که در طول دهه های قبل شاهد رشد نامتعادل قیمت نسبت به سایر بخش های اقتصاد بوده، در طول سال های اخیر نه تنها بسیار خبرساز شده بلکه با ایجاد ناامیدی در میان قشر جوان بر نارضایتی های اجتماعی افزوده است.

در حال حاضر عدم تناسب میان درآمد اقشار تحصیل کرده جامعه با قیمت مسکن در شهر های بزرگ به حدی زیاد شده که دیگر کمتر کسی امید به خانه دار شدن حتی در سنین کهنسالی دارد. در مورد اینکه ایران چطور به این نقطه رسیده و چه کار هایی برای رهایی از بی فردایی قشر جوان می توان انجام داد تا کنون مسائل بسیاری مطرح شده و نقد های فراوانی منتشر شده است. اما شاید بد نباشد که بگویم معضل سفته بازی در بازار مسکن که در کنار نبود ساختار مناسب معاملات ملک در ایران راه را برای بروز مشکل یاد شده در این بازار باز کرده، به وسیله بورس قابل تخفیف است.

با توجه به آنکه سرمایه حبس شده در بازار غیرمولد ملک به جز افزایش تعداد خانه های خالی، میزان پول قابل توجهی را در عمل از سایر بازار ها حذف کرده است، به نظر می آید که بهتر است دولت به وسیله اعمال اقتصادیات سالانه با جدیت تقاضای سفته بازی و سرمایه گذاری در بازار ملک را به نفع بورس سرکوب کند.

با توجه به آنکه بازار سرمایه در سال های اخیر رشد کمی قابل توجهی را شاهد بوده، بدون شک آزاد شدن پول های یاد شده به موازات افزایش عرضه می تواند ضمن منطقی تر شدن قیمت ملک به رونق بازار سرمایه منجر شود؛ چرا که بر خلاف بازار مسکن به طور بالقوه از نقدشوندگی بالاتری برخوردار است و با توجه به پویایی اطلاعات در آن نوسان بیشتر و در نهایت جذابیت بیشتری برای سرمایه گذاران دارد.

اقتصادیات سالانه بر مسکن از جمله طرح های پیروز و اثرگذار در سراسر جهان است که توانسته نقش مهمی در کاهش نابرابری تامین سرپناه بازی کند و هم بر تعدیل عرضه و تقاضای این دارایی مهم اثرگذار باشد. از طرف دیگر، چون بازار سرمایه تنها بازاری است که می تواند به طور مستقیم و غیرمستقیم بر بخش مولد اقتصاد اثر بگذارد، پیگیری این طرح می تواند ضمن ایجاد اشتغال زایی در نهاد های اقتصادی در صورتی که موانع اشاره شده در این گزارش برداشته شود، محرکی مناسب برای بهبود اوضاع اقتصادی در سایر بخش ها باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 7 خرداد 1400 بروزرسانی: 7 خرداد 1400 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1649

به "نجات بورس از راه فرعی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نجات بورس از راه فرعی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید