ایران و فنلاند باید بر توسعه همکاری بر بستر دانش فنی و تکنولوژی متمرکز شوند

به گزارش هولی، رونالو، مشاور اقتصادی و تجارت بین الملل فنلاند در تهران با غلامحسین جمیلی، عضو هیات رئیسه اتاق ایران دیدار کرد.

ایران و فنلاند باید بر توسعه همکاری بر بستر دانش فنی و تکنولوژی متمرکز شوند

در ابتدای این نشست، جمیلی، رئیس کمیته مشترک ایران و فنلاند با اشاره به نشست اخیر فعالان اقتصادی با سفیر فنلاند، گفت: آقای رونالو در آن نشست گزارشی ارائه کرد که واقعیت های مهمی از اقتصاد ایران را در برداشت و آن واقعیت ها برای کسب وکارهای بخش خصوصی مهم است.

جمیلی گفت: فنلاند یکی از کشورهای با اهمیتی است که جدای از نقش مؤثر آن ها در فضای ارتقای تکنولوژی و سهم شان در بازارهای بین المللی متأسفانه رابطه تجاری و تراز تجاری بسیار پایینی با ایران در دهه اخیر داشته است.

او درباره چرایی این موضوع، اظهار کرد: فکر می کنم بخشی از آن ناشی از عدم شناخت کافی و بخشی ناشی از عدم اراده جدی برای تجار و سایر مسائل باشد که منجر به عدم توانمندی رابطه تجاری میان ایران و فنلاند شده است. در حال حاضر خوشبختانه رویکرد نوی را در پیش گرفتیم. فنلاند یکی از کشورهای مؤثر و پیشگام و دارای رتبه برتر در حوزه استارت آپ ها، شرکت های دانش بنیان و نوآفرین و خلاق است. رویکرد نو فضای کسب وکار کشور در جهت جبران ضعف هایی که بوده می تواند راستا خوبی برای استفاده از این تجربیات همکاری های مشترک با فنلاند ایجاد کند.

رئیس کمیته مشترک ایران و فنلاند تأکید کرد: ما می خواهیم رویکرد همکاری های خودمان را از حوزه مبادله کالاهای مختلفی که به صورت فیزیکی جابجا می شوند به سمت وسوی توسعه همکاری ها بر بستر دانش فنی و تکنولوژی متمرکز کنیم. ازاین جهت ایران به دلیل داشتن نیروی انسانی ماهر که کارکرد مؤثر و تجربه های پیروز در عرصه های گوناگون فناوری اطلاعات در چند سال اخیر داشته مستعد همکاری با کشور فنلاند است. بنابراین هم اقبال ایران و هم تجربه فنلاند می تواند سرعت انجام این کار را بالا ببرد.

جمیلی با اشاره به تأسیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و فنلاند گفت: آنچه به نام یک رویکرد به آن توجه خواهیم داشت بحث استفاده از مهارت ها و توانمندی های فنلاند در حوزه های مختلف اقتصادی و فناوری است.

جمیلی در کنار آموزش و پژوهش به استفاده از تجربه فنلاند در کسب وکارهای کوچک و میانه اشاره کرد. در ایران استارت آپ های زیادی پیروز شده و وارد عرصه بین المللی شده اند؛ ما می توانیم از تجربیات فنلاند استفاده کنیم و این یک شکل مفیدی از همکارها خواهد بود.

او به رویداد slush در پیشبرد استارت آپ ها اشاره کرد، مایل هستم برای رسیدن به زمان برگزاری رویداد slush امسال کارهای جدی انجام دهیم.

جمیلی به موضوع کارآفرینی زنان در ایران اشاره کرد و گفت: ما می توانیم از تجربه فنلاند در این زمینه استفاده کنیم.

بعد از آن رونالو، مشاور اقتصادی و تجارت بین الملل فنلاند گفت: فرصت های زیاد و محرک های اقتصادی خوبی برای سرمایه گذاری در ایران وجود دارد؛ ما می توانیم با همکاری هم این فرصت ها را شناسایی کنیم.

او گفت: پیشنهاد کاربردی من این است که از آموزش کارآفرین ها ایرانی شروع کنیم؛ ما می توانیم این را در پلتفروم اتاق بازرگانی تنظیم کنیم، تا به مفاهمه و زبان مشترک برسیم.

او ادامه داد: ما پتانسیل های ایران را می شناسیم و چیزی که بنگاه های اقتصادی فنلاند را برای همکاری جذب می کند، پتانسیل ها نیست؛ چگونه همکاری کردن و روش های همکاری است.

مشاور اقتصادی و تجارت بین الملل فنلاند شرح داد: پیشنهاد کاربردی من این است در ماه نوامبر، پژوهشی درباره سازوکارهای همکاری با شرکت های فنلاندی، شیوه تجارت و راهکارها آماده کنیم تا درک افراد درباره تجارت بین المللی افزایش یابد. البته خود همین پیشنهاد هم می تواند مورد ارزیابی قرار گیرد.

او از پژوهش هایی درباره چگونگی روابط دوجانبه شرکت ها گفت که می توانند با شناخت بهتری باهم دیگر همکاری کنند. البته خود من هم در همکاری با شرکت های ایران تجربه خوب و بد زیادی دارم و این در همه جای جهان هست. باید روی شناخت محیط کسب وکار متمرکز شویم.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 25 مرداد 1400 بروزرسانی: 25 مرداد 1400 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1778

به "ایران و فنلاند باید بر توسعه همکاری بر بستر دانش فنی و تکنولوژی متمرکز شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران و فنلاند باید بر توسعه همکاری بر بستر دانش فنی و تکنولوژی متمرکز شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید