بهشتی پور: کرونا اتحادیه های منطقه ای را دچار چالش نموده است

به گزارش هولی، یک کارشناس مسائل بین الملل تاکید نمود: شیوع ویروس کرونا نه تنها به فرایند جهانی شدن ضربه وارد نموده بلکه اتحادیه های منطقه ای را نیز دچار چالش نموده است.

بهشتی پور: کرونا اتحادیه های منطقه ای را دچار چالش نموده است

حسن بهشتی پور در گفت وگو با خبرنگاران با بیان این که شیوع ویروس کرونا در نقاط مختف جهان بعد از جنگ جهانی دوم مهم ترین رویدادی است که تمام زندگی بشر را تحت تاثیر قرار داده است، اظهار کرد: ما در این سال ها با هیچ بحرانی به اندازه کرونا روبرو نبودیم که همه کشورها و تمام شئونات زندگی افراد را در عرصه خصوصی و عمومی این گونه تحت تاثیر خود قرار دهد.

وی با اشاره به تاثیر ویروس کرونا بر همه مناسبات جهان از جمله عرصه بین الملل، گفت: چند سالی است که در عرصه بین الملل شعار جهانی شدن و این ایده که جهان به سمت دهکده کوچک جهانی می رود و در این چارچوب همه کشورها باید با یکدیگر همکاری نمایند چرا که در عرصه بین الملل شاهد یک جهان واحدی خواهیم بود، مطرح می شد.

این کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: بعد از این که دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا شد و شعار اول آمریکا را عنوان نمود و در پی آن از تعداد زیادی توافق نامه های بین المللی خارج شد ، این موضوع باعث ضربه زدن به فرایند جهانی شدن شد و در ادامه شیوع ویروس کرونا ضربه جدی تری را به این فرایند وارد کرد.

بهشتی پور به همین دلیل گفت: در حال حاضر کشورهای جهان به جای این که دست به دست هم دهند که این مشکل را به صورت مبنایی و با همکاری یکدیگر حل نمایند عمدتا، به دنبال این هستند که صرفا در داخل کشور خود این مشکل را حل نمایند.

وی اضافه کرد: به صورت طبیعی اولویت با حل مسائل داخلی است ولی پدیده ای مثل کرونا موضوعی نیست که اگر شما در داخل خانه تان امنیت برقرار کنید و همسایه تان کرونا داشته باشد شما مطمئن باشید که از همسایه خود کرونا نمی گیرید.

این کارشناس مسائل بین الملل با بیان این که برای حل این مشکل باید کشورهای جهان با یکدیگر همکاری نمایند، توضیح داد: متاسفانه در این شرایط خطیر ، مشاهده می کنیم ، کشوری مثل آمریکا به سیاست فشار حداکثری خود علیه ایران همچنان ادامه می دهد و حتی در کوشش است از این بحران برای پیشبرد اهداف خود علیه دیگر از کشورها استفاده کند.

بهشتی پور با بیان این که بحران کرونا نه تنها به فرایند جهانی شدن ضربه زده بلکه اتحادیه های منطقه ای را نیز دچار چالش نموده است، اظهار کرد: برای نمونه می توان به موضوع اتحادیه اروپا اشاره نمود. در حال حاضر کشورهایی مانند ایتالیا و اسپانیا که با بحران کرونا روبرو هستند به این اتحادیه اعتراض می نمایند که چرا نقشی جدی برای یاری به این کشورها برای عبور از این بحران بازی نمی کند و کشورهای عضو این اتحادیه فقط به فکر خودشان هستند.

این کارشناس مسائل بین الملل همچنین در ادامه صحبت های خود با بیان این که در روابط بین الملل سال هاست که با مقولاتی مانند امنیت بین الملل، امنیت مرزها و ... روبه رو هستیم، گفت: بحران کرونا باعث شده که موضوع امنیت بهداشت و امنیت سلامت پررنگ گردد و به عنوان یک فاکتور اصلی در مناسبات بین المللی مورد توجه قرار بگیرد.

وی با بیان این که قطعا پس از بحران کرونا توجه به امنیت بهداشت و سلامت مورد توجه جدی تر کشورها قرار می گیرد، اضافه کرد : شاید هیچ کس فکر نمی کرد که یک موجود بسیار کوچک بتواند اینگونه تمام مناسبات بین المللی را تحت تاثیر خود قرار دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 966

به "بهشتی پور: کرونا اتحادیه های منطقه ای را دچار چالش نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهشتی پور: کرونا اتحادیه های منطقه ای را دچار چالش نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید