التهاب یا عفونت گوش چیست؟

به گزارش هولی، التهاب یا عفونت گوش یکی از شایع ترین عفونت ها است که به دو صورت عفونت گوش میانی و التهاب خارجی بروز می نماید و بیشتر گریبانگیر بچه ها می گردد.

التهاب یا عفونت گوش چیست؟

التهاب و عفونت گوش یکی از شایع ترین عفونت ها است که به دو صورت عفونت گوش میانی و التهاب خارجی خود را نشان می دهد. عفونت گوش در میان بچه ها به مراتب بیشتر از بزرگسالان است و شاید کامل نبودن سیستم ایمنی بدن، دلیل اصلی شایع بودن این عفونت در میان بچه ها باشد. به جز عوامل ویروسی و باکتریایی، علایم شایع دیگری نیز باعث ایجاد التهاب در گوش میانی و خارجی می گردد که همراه با راه های پیشگیری و درمان، در ادامه مطلب به بعضی از آن ها اشاره می کنیم .

عفونت گوش خارجی چیست؟

عفونت گوش خارجی نوعی التهاب در گوش خارجی است و بدلیل شایع بودن در میان شناگران، عفونت گوش شناگران یا به طور عامیانه، گوش شناگران خوانده می گردد. علت اصلی این نوع التهاب دردناک، باقی ماندن آب در گوش و در نتیجه فراهم شدن محیط مناسب برای رشد باکتری ها و قارچ ها است. از دیگر علل آن می توان به خاراندن و ملتهب کردن مجرای شنوایی با گوش پاک کن، استفاده زیاد از مواد شیمیایی مانند رنگ مو و اسپری، وجود زخم و یا ضایعات پوستی نیز اشاره نمود .

عفونت گوش میانی چیست؟

مهمترین علت بروز عفونت گوش میانی، اختلال در عملکرد شیپور استاش است. شیپور استاش کانالی است که گوش میانی را به حلق متصل می نماید. کار اصلی این کانال متعادل کردن فشار هوا و مایعات است. عوامل بسیاری باعث ایجاد اختلال در عملکرد شیپور استاش می شوند. از جمله سرماخوردگی، آنفولانزا و آلرژی که می توانند باعث تحریک و متورم شدن این کانال شده و در نتیجه عفونت گوش را به همراه داشته باشند .

علل دیگر بروز عفونت در گوش میانی

مایع گوش، مختل نماینده شیپور اشتاس

یکی دیگر از عوامل مختل نماینده شیپور استاش، مایع گوش است. اگر شیپور استاش ملتهب شده و مسدود گردد، مایع گوش در گوش میانی جمع می گردد و زمینه مناسبی برای رشد باکتری و قارچ ها فراهم می گردد. در این حالت علاوه بر عفونت، فرد دچار گرفتگی گوش و مسائل شنوایی می گردد. پزشک معالج، با دمیدن هوا در پرده گوش ارتعاش ایجاد می نماید. اگر ارتعاش ایجاد شده در حد معمول نباشد، به معنی انباشته شدن مایع گوش خواهد بود .

تورم لوزه ها علت بروز عفونت در گوش میانی

لوزه ها نیز می توانند مسائلی برای شیپور استاش فراهم نمایند. بعضی اوقات لوزه ها متورم می شوند و به شیپور استاش که رابط گوش میانی و گلو است، فشار وارد می نمایند. فشار وارده باعث عفونت شده که در نهایت منجر به برداشتن لوزه ها خواهد شد.

آلرژی، عامل تحریک شیپور استاش

مانند سرماخوردگی، آلرژی نیز می تواند باعث تحریک شیپور استاش و عفونت گوش میانی گردد. با شناسایی نوع آلرژی و انجام واکسیناسیون، می توان از بروز عفونت گوش جلوگیری کرد .

پاره شدن پرده گوش

اگر هوا و یا مایعات بیش از حد به پرده گوش فشار آورد، ممکن است باعث پاره شدن پرده گوش گردد. در این حالت مایع زرد، قهوه ای و یا سفید رنگی از گوش بیرون می آید. این حالت بنظر ترسناک می آید، اما در بهترین حالت، هوا و مایعات از سوراخ ایجاد شده، از گوش خارج شده و پس از چند هفته پرده گوش خودبه خود بهبود می یابد.

چگونه می توان عفونت گوش را تشخیص داد؟

تنها راه تشخیص عفونت گوش مراجعه به پزشک است. پزشک متخصص توسط دستگاه کوچکی بنام اتوسکوپ، که دارای چراغ قوه و لنز بزرگنمایی است، مجرای شنوایی را آنالیز می نماید. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، پرده گوش سالم، تمیز و به رنگ خاکستری مایل به صورتی است. در حالیکه عفونت، پرده گوش را ملتهب و قرمز رنگ می نماید.

عفونت گوش و مراقبت در منزل

در حالیکه سیستم ایمنی بدن در حال مبارزه با عفونت است، شما می توانید با انجام کارهای ساده، بهبودی خود را تسریع بخشید. علاوه بر استفاده از داروهای تجویز شده در ساعت تعیین، کمپرس آب گرم، نخاراندن گوش با گوش پاک کن و جلوگیری از رفتن آب در گوش، می تواند یاری زیادی به تسریع مراحل درمان و بهبود عفونت کند.

علائم عفونت گوش در نوزادان

نوزادان با کشیدن و یا مالیدن گوش خود می توانند به ما بفهمانند که گوش درد هستند. بدخلق شدن، نخوابیدن، گریه کردن، کشیدن لاله گوش و مشکل در بلع نیز از دیگر علائم عفونت و درد گوش در نوزادان است .

خود درمانی با آنتی بیوتیک ها

عفونت خفیف گوش معمولا خود به خود خوب می گردد، پس تعجب نکنید اگر پزشک معالجتان دارویی را برایتان تجویز نکرد. استفاده از آنتی بیوتیک ها نیز تاثیر چندانی در بهبودی این عفونت ندارند، زیرا باکتری ها به سرعت راه مبارزه با داروهای رایج را فرا می گیرند. همچنین ممکن است علت عفونت ایجاد شده ویروس باشد، در حالیکه آنتی بیوتیک ها فقط تاثیر دارویی بر باکتری ها دارند. بهترین گزینه مراجعه به پزشک متخصص است. پس سرخود به مصرف آنتی بیوتیک ها روی نیاورید .

عوارض عفونت گوش

عفونت گوش بصورت حاد و دوره ای، می تواند به پرده گوش آسیب برساند و مسائل شنوایی، گفتاری و مننژیت را به همراه داشته باشد. پس نباید مراجعه به پزشک، مصرف به موقع داروهای تجویزشده توسط او و انجام تست شنوایی را فراموش کرد.

درمان التهاب و راه های پیشگیری از عفون گوش

پزشکان برای عفونت هایی که دائما ایجاد شده و بهبود کامل پیدا نمی نمایند، لوله کوچکی در پرده گوش کار می گذارند. تونل ایجاد شده علاوه بر به حداقل رساندن فشار و درد، به مایع گوش اجازه خارج شدن از گوش میانی داده و مانع بازگشت دوباره آن می گردد. لوله ها معمولا برای 8 تا 18 ماه در گوش کار گذاشته می شوند .

مهمترین علت عفونت گوش میانی، سرماخوردگی است. از این رو بهترین راه، پیشگیری از سرماخوردگی است. واکسیناسیون، دوری از استشمام دود سیگار و در بچه ها تغذیه با شیر مادر و مرتب شستن دست ها از دیگر موارد موثر در پیشگیری از انواع عفونت ها است.

منبع : سایت تحلیلی خبری عصر ایران

منبع: setare.com
انتشار: 15 بهمن 1399 بروزرسانی: 15 بهمن 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1431

به "التهاب یا عفونت گوش چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "التهاب یا عفونت گوش چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید