اراده ایران، اروپا و آمریکا برای حل مساله برجام

به گزارش هولی، یک استاد ژئوپلیتیک دانشگاه تاکید نمود: با توجه به برگزاری نشست برجامی در وین به نظر می رسد طرف های اصلی یعنی اروپایی ها و آمریکا و ایران اراده ای برای حل این مشکل دارند.

اراده ایران، اروپا و آمریکا برای حل مساله برجام

عبدالرضا فرجی راد در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به نشست برجامی در وین گفت: به نظر می رسد از سه طرف آمریکا، اروپا و ایران اراده ای برای حل این مشکل وجود دارد. البته غیر از این سه طرف که نقش اساسی دارند روس ها و چینی ها هم در این مساله حضور دارند که شاید خیلی با آمریکا و اروپا به صورت صددرصد هماهنگ نباشند.

وی توضیح داد: با توجه به این که اروپا نقش واسطه ای را دارد این گونه به نظر می رسد که تصمیم شان بر این است تا این مساله حل گردد. در واقع از سوی سه طرف اصلی این قضیه یعنی ایران و آمریکا و اروپا چنین اراده ای وجود دارد. اما با همه موانعی که پیش می آید نهایتا به مسیری حرکت می نمایند تا موضوع حل گردد.

این استاد ژئوپلیتیک دانشگاه همچنین بیان نمود: از طرفی هم آمریکا گرفتار است. مسائل داخلی و بین المللی اش زیاد است ، هم اروپا نگران است که کار از کار بگذرد و ایران تحقیق و توسعه خود را کامل کند و آخرین دستاوردهای علمی را به دست آورد. آن هم با فعالیت هایی که در زمینه غنی سازی و سانتریفیوژها به کار می برد.

سفیر سابق ایران در نروژ اعلام کرد: طرف ایرانی هم مسائل مالی زیادی دارد که نمونه آن مساله واکسن در همه گیری کرونا است. اما تصور می کنم قدم مثبتی برداشته شده و شاید طرفین یک سوم راه را رفته است و از این به بعد به دنبال این هستند تا مسائلی که طرف ایرانی و آمریکایی دارند چه از نظر قانونی وغیر قانونی برای آنها راهکاری پیدا نمایند تا بتوانند به تفاهم برسند.

فرجی راد همچنین خاطر نشان کرد: فکر می کنم اظهارات کارشناسان در این نشست و نمایندگان کشورها که به سمت پایتخت هایشان حرکت کردند توافقات و اظهاراتشان را به سمع مسئولان مربوطه برسانند و مجددا با اطلاعاتی که اخذ می نمایند در نشست بعدی حضور داشته باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1400 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1606

به "اراده ایران، اروپا و آمریکا برای حل مساله برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اراده ایران، اروپا و آمریکا برای حل مساله برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید