آمریکا توقف فروش تسلیحات تهاجمی به عربستان را آنالیز می نماید

به گزارش هولی، دولت جو بایدن گزینه توقف فروش تسلیحات تهاجمی به عربستان سعودی را به دلیل نگرانی های حقوق بشری آنالیز می نماید. این گزینه همزمان با بازنگری روابط میان واشنگتن و ریاض مطرح شده است.

آمریکا توقف فروش تسلیحات تهاجمی به عربستان را آنالیز می نماید

خبرگزاری رویترز به نقل از چهار منبع نزدیک به این پرونده که خواستند نامشان فاش نگردد، گزارش داد که پس از توقف اجرای قراداد فروش نیم میلیارد دلاری به یمن به دلیل نگرانی های ناشی از تلفات انسانی در هفته های گذشته، مقام های دولت بایدن در حال آنالیز تعلیق بخش های مرتبط با تجهیزات پشتیبانی و آموش نیروهای عربستانی هستند تا ببینند آیا این موارد مشمول تجهیزات و خدمات دفاعی، و نه تهاجمی، می گردد یا نه؟

یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه ایالات متحده می گوید: هدف ما سرانجام جنگ در یمن است، با این حال به عربستان اطمینان می دهیم که به هرچه برای دفاغ از خاک و مردمانش احتیاج دارد، دسترسی خواهد داشت.

به گزارش یورونیوز، دولت بایدن در حالی روابط با ریاض را بازتعریف می نماید که عربستان، یکی از دغدغه های حقوق بشری ایالات متحده و همزمان یکی از متحدان اصلی این کشور در منطقه است.

یکی از مشاوران کنگره می گوید: آن ها [دولت] در حال آنالیز این هستند که چگونه میان تسلیحات تهاجمی و دفاعی، تفکیک قائل شوند.

یک مقام دیگر می گوید که اگر بنا فروش صرف تسلیحات دفاعی باشد، فروش سامانه های دفاع موشگی نظیر پاتریوت به عربستان ادامه خواهد یافت. این در حالی است که دولت ترامپ، حتی پس از شکست وی در انتخابات سوم نوامبر، ادامه فروش سلاح تهاجمی به پادشاهی سعودی را باوجود مخالفت کنگره، تایید کرد.

علاوه بر عربستان، امارات، همپیمان اصلی ریاض در جنگ یمن از تصمیم محدودیت فروش سلاح ایالات متحده، متاثر خواهد شد.

روز 20 ژانویه، روز خروج ترامپ از کاخ سفید، امارات با دولت وی قراردادی برای خرید بیش از 50 اف- 35، 18 پهپاد تهاجمی و تجهیزات دیگر به ارزش 32 میلیارد دلار امضا کرد. دونالد ترامپ می گفت این قرارداد به امارات امکان مقابله با تهدیدهای ایران را می دهد.

مقام های دولت بایدن می گویند این قرارداد عظیم هم مشمول بازبینی خواهد شد.

دونالد ترامپ فروش تسلیحات را یکی از راه های اشتغال زایی برای شهروندان آمریکایی می دانست اما جو بایدن می گوید که باید در تجارت سلاح، معیارهای حقوق بشری را مقدم می شمارد.

آخرین آمار سازمان ملل متحد نشانگر جان باختن بیش از صدهزار تن از زمان ورود عربستان سعودی و متحدانش به میدان جنگ یمن در سال 2015 است.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 1 فروردین 1400 بروزرسانی: 1 فروردین 1400 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1523

به "آمریکا توقف فروش تسلیحات تهاجمی به عربستان را آنالیز می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا توقف فروش تسلیحات تهاجمی به عربستان را آنالیز می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید