60 ژن نو مرتبط با اوتیسم کشف شد

به گزارش هولی، دانشمند 60 ژن تازه اوتیسم کشف نموده اند که ممکن است سرنخ های مهمی در خصوص دلیل بروز این اختلال ارائه دهند.

60 ژن نو مرتبط با اوتیسم کشف شد

به گزارش ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، اختلال طیف اوتیسم(ASD) یک اختلال عصبی-رشدی است که با مشکل در تعاملات اجتماعی همراه بوده و باعث بروز رفتارهای تکراری در فرد می گردد. چندین ژن مرتبط با اوتیسم پیش از این معین شده اند که در مجموع، 20٪ از کل موارد ابتلا به اوتیسم را تشکیل می دهند. بیشتر افرادی که این ژن ها را دارند اشکال شدیدی از اختلال اوتیسم و سایر بیماری های عصبی مانند صرع و ناتوانی های ذهنی را نشان می دهند.

محققان دانشگاه کلمبیا از داده های مربوط به بیش از 43 هزار فرد مبتلا به اوتیسم برای یافتن ژن های پنهان اوتیسم استفاده کردند که می تواند بیشتر موارد ابتلا را شرح دهد.

آنها 60 ژن مرتبط با اوتیسم را کشف کردند که ممکن است سرنخ های مهمی از علل ابتلا به اوتیسم در سراسر طیف کامل این اختلال ارائه دهند. پنج ژن نسبت به ژن های کشف شده قبلی تأثیر میانه تری بر معینه های اوتیسم از جمله شناخت داشتند.

این پنج ژن بعلاوه شرح می دهند که چرا اوتیسم اغلب در خانواده ها ادامه می یابد. به علاوه، این ژن ها اغلب از والدین شرکت نماینده ها به ارث رسیده اند.

وندی چانگ(Wendy Chung)، رئیس ژنتیک بالینی در گروه اطفال در کالج پزشکان و جراحان واگلوس دانشگاه کلمبیا، می گوید: به طور کلی، ژن هایی که ما پیدا کردیم ممکن است نسبت به ژن هایی که پیش این کشف شده اند، متفاوت باشد. این ژن ها دسته ای متفاوت از ژن ها را نمایش می دهند که به طور مستقیم تر با علائم اصلی اختلال اوتیسم ارتباط دارند.

ما باید مطالعات دقیق تری انجام دهیم که شامل آنالیز افراد بیشتری که این ژن ها را دارند، برای درک اینکه چگونه هر ژن در ویژگی های اوتیسم نقش دارد، می گردد. ما باور داریم که این ژن ها به ما یاری می نمایند تا زمینه های بیولوژیکی که منجر به ایجاد بیشتر موارد اوتیسم می شوند را کشف کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 2 شهریور 1401 بروزرسانی: 2 شهریور 1401 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 2140

به "60 ژن نو مرتبط با اوتیسم کشف شد" امتیاز دهید

1 کاربر به "60 ژن نو مرتبط با اوتیسم کشف شد" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "60 ژن نو مرتبط با اوتیسم کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید