یک بار ابتلا به کووید 19 از ابتلا به کرونای شدید جلوگیری می کند

به گزارش هولی، تحقیقات دانشمندان نشان می دهد ابتلا به کرونا فرد را به میزان قابل توجهی از ابتلا به کرونای شدید مصون نگه می دارد.

یک بار ابتلا به کووید 19 از ابتلا به کرونای شدید جلوگیری می کند

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری رویترز، نزدیک به دو سال از همه گیری کرونا در جهان می گذرد. طی این مدت کووید 19 بیش از 262 میلیون نفر را آلوده کرده و 5 میلیون و 210 هزار نفر را به کام مرگ کشانده است. در حالی که جهان امیدوار بود با واکسیناسیون و نیز رونمایی از قرص های خوراکی پیروز به مهار همه گیری شود، کشف سویه تازه کرونا موسوم به امیکرون نگرانی ها برای ادامه همه گیری را تشدید کرد.

اکنون شرکت های داروسازی در تلاشند واکسن های تطبیق یافته با سویه امیکرون را به بازار عرضه کنند. با این حال، نباید فراموش کرد که واکسن ها تنها یکی از راهکار ها برای ایجاد پاسخ ایمنی و مقاومت در برابر ویروس محسوب می شوند. راهکار ابتدایی تر ابتلای فرد به کرونا و سپس بهبودی از آن است.

با وجود این، همواره میان دانشمندان درباره میزان ایمنی بدن پس از ابتلا به کرونا اختلاف وجود داشته است. برای مثال، یک تحقیق نشان داد ابتلا به کرونای خفیف باعث ایجاد پاسخ ایمنی بلند مدت در بدن بیمار نمی شود. تحقیقات دانشمندان قطری ابعاد دیگری از این موضوع را روشن کرد.

محققان در قطر طی آزمایشی یک هزار و 304 نفر که برای بار دوم به کرونا مبتلا شدند را با 6 هزار و 520 نفر که برای نخستین بار به کووید 19 آلوده شده بودند مورد مطالعه قرار دادند. نتایج این تحقیقات نشان داد افرادی که پیش تر یک بار به ویروس مبتلا شده اند 88 درصد کمتر شاهد بروز کرونای شدید بودند.

همچنین دانشمندان مشاهده کردند افرادی که برای بار دوم کرونا می گیرند 90 درصد کمتر نسبت به افرادی که بار اول به این ویروس آلوده شده اند در بیمارستان بستری می شوند. این موضوع نشان می دهد که یک بار ابتلا به کرونا باعث ایجاد پاسخ ایمنی موثر در بدن بهبود یافتگان شده و آن ها را از کرونای شدید مصون نگه داشته است.

دکتر لیث جمال ابوراد، مدیر این تحقیقات می گوید: ما در گروهی که یکبار قبلا کرونا گرفته بودند و دوباره به این ویروس آلوده شدند شاهد هیچ موردی از مرگ نبودیم. همچنین این گروه نیازمند مراقبت های ویژه پزشکی یا دریافت دستگاه تنفس مصنوعی نبودند.

وی می افزاید: تمامی افرادی که دوباره به کووید 19 مبتلا شده بودند علائم خفیف داشتند که احتمالا به دلیل ایجاد ایمنی بلند مدت در بدن آن ها بوده است. دانشمندان پیشتر برآورد کرده بودند احتمال بروز کرونای شدید در بیمارانی که قبلا یک بار به این ویروس آلوده شده بودند کمتر از یک درصد است.

بیشتر بخوانید

خبرنگاران علمی پزشکی بهداشت و درمان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 2051

به "یک بار ابتلا به کووید 19 از ابتلا به کرونای شدید جلوگیری می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک بار ابتلا به کووید 19 از ابتلا به کرونای شدید جلوگیری می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید