ماسکی که ویروس کرونا را تشخیص می دهد

به گزارش هولی، محققان پیروز به ساخت ماسکی شده اند که می تواند در عرض 90 دقیقه وجود ویروس کووید-19 را در تنفس فرد تشخیص دهد.

ماسکی که ویروس کرونا را تشخیص می دهد

در طی همه گیری کووید-19 دو مورد از مهم ترین مواردی که باید لحاظ می شد استفاده از ماسک و انجام آزمایش در صورت احساس بیماری بوده است.

گروهی از محققان دانشگاه هاروارد و موسسه فناوری ماساچوست(MIT) این دو مورد را برای جلوگیری از توسعه بیماری های تنفسی با یکدیگر ترکیب نموده و یک حسگر پوشیدنی ابداع نموده اند که می تواند کاری مشابه آزمایشگاه انجام دهد و روی ماسک نصب گردد.

افراد به مدت 15 تا 30 دقیقه درون این ماسک تنفس می نمایند و سپس دکمه حسگر را فشار می دهند و در عرض 90 دقیقه نتیجه آزمایش کووید آن ها تعیین می گردد که با نواری که ظاهر می گردد قابل خواندن است.

پیتر نگوین(Peter Nguyen)، نویسنده این مقاله و محقق دانشگاه هاروارد می گوید: هر کسی که از این ماسک استفاده کند می تواند از شیوع بیشتر بیماری جلوگیری کند.

از این فناوری می توان برای همه عوامل بیماری زا استفاده کرد. این حسگر براساس تحقیقات پیشین جیم کالینز(Jim Collins)، نویسنده اصلی مقاله ساخته شده است.

برای ساخت این حسگر محققان، ماشین های مولکولی را استخراج، خشک و منجمد کردند، سلول ها از این مولکول ها برای تشخیص مواد ژنتیکی مانند دی ان ای (DNA) و آران ای (RNA) استفاده می نمایند. لوئیس سونکسن(Luis Soenksen) یکی از اعضای موسسه Wyss می گوید: این اطلاعات به حسگر برای تشخیص ویروس یاری می نمایند.

حسگر این ماسک با فشردن یک دکمه روشن می گردد و میزان کمی آب آزاد می نماید تا ترکیبات خشک و منجمد شده آب رسانی گردد.

از این فناوری می توان برای تشخیص بیماری های دیگر مانند آنفلوانزا استفاده کرد. قدرت تشخیص آن به قدری دقیق است که می تواند گونه های مختلف کووید-19 را تشخیص دهد.

علاوه بر آن می توان این حسگر را مستقیما با پارچه ادغام کرد. سونکسن می گوید: این فناوری می تواند کاربردهای زیادی داشته باشد. از لباس نظامیان برای تشخیص مواد شیمیایی گرفته تا لباس کارکنان آزمایشگاه که باکتری های مقاوم به دارو را آنالیز می نمایند.

این ماسک ها می توانند ما را برای همه گیری هایی که ممکن است در آینده رخ دهد آماده نمایند.

محققان می گویند، حساسیت این حسگر قابل قیاس با تست پی سی آر(PCR) است و نتیجه آن به سرعت به دست می آید. این دستگاه مقرون به صرفه قیمت هم هست و بدون احتساب بسته بندی، ساخت نمونه اولیه آن تنها پنج دلار هزینه داشت و محصول نهایی را می توان با قیمتی کمتر از این ساخت.

این گروه اکنون در پی شرکای تجاری هستند که به آن ها در فراوری این حسگر یاری نمایند. بنابراین در حال حاضر نمی توان این ماسک را در فروشگاه ها پیدا کرد اما حتی اگر ماسک های دارای حسگر طی همه گیری کنونی در دسترس نباشند می توانند برای همه گیری های بعدی مفید باشند.،ایسنا

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و دنیا را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 16 مرداد 1400 بروزرسانی: 16 مرداد 1400 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1764

به "ماسکی که ویروس کرونا را تشخیص می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماسکی که ویروس کرونا را تشخیص می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید