گزارش، مشاهدات روزنامه نگار ترکیه از اقدامات چین برای پیروزی بر کرونا

به گزارش هولی، چینی ها اساساً ملتی نیستند که از دستورات حکومت، تمرد و سرپیچی کنند. وقتی که مسئولین حکومتی اعلام می کنند در خانه بمانید، مردم جدیت این پیام را دریافت کرده و واقعاً در خانه می مانند.

گزارش، مشاهدات روزنامه نگار ترکیه از اقدامات چین برای پیروزی بر کرونا

به گزارش گروه بین الملل هولی ، همزمان با افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در کشور ترکیه و همچنین افزایش افرادی که بر اثر این ویروس فوت کرده اند، رسانه های این کشور در گزارش های مختلفی، به پیروزی های مدیریتی کشورهایی همچون چین، کره جنوبی، هنگ کنگ و سنگاپور اشاره می کنند.

در این میان پیروزی کشور چین به عنوان پرجمعیت ترین کشور جهان و نخستین کانون و لانه انتشار ویروس کرونا از اهمیت بیشتری برخوردار است. یکی از روزنامه نگاران ترک که در کشور چین زندگی می کند، در مصاحبه با روزنامه جمهوریت، مشاهدات خود از نحوه مدیریت این بحران را با هموطنانش در میان گذاشته است.

خانم سدال اوتکوجو، یک روزنامه نگار جوان اهل ترکیه است که سال هاست در کشور چین زندگی می کند. او در روزهای سخت کرونا، رویدادهایی را به چشم دیده که روایت آن رویدادها و نحوه مدیریت بحران، نشان دهنده عزم جدی و تلاش دولتمردان چینی برای مبارزه با کرونا و همراهی مردم با دولت است.

دو ماه بحرانی

خانم اوتکوجو، در مورد نحوه مدیریت مبارزه با کرونا، به دوماه حساس و بحرانی اشاره کرده و می گوید: ایزولاسیون و رعایت نکات بهداشتی در طول آن دو ماه، به چین کمک کرد تا این ویروس خطرناک را تحت کنترل درآورد. ولی همزمان، دولتمردان، مقامات بهداشتی و مردم، هنوز نگران آن هستند که موج دوم انتشار کرونا فرا برسد.

البته در شرایط فعلی، نظام بهداشتی و جامعه چین، از آمادگی روحی روانی بالایی برای مقابله با موج دوم برخوردارند. در حال حاضر زندگی در چین تا حد قابل توجهی به شرایط عادی بازگشته اما هنوز هم نشانه هایی از تدابیر و موانع ایجاد شده در برابر شیوع کرونا مشاهده می شود.

نشانه هایی از ادامه تدابیر و محدودیت ها

سدال اوتکجو که از چند سال پیش در پکن پایتخت چین زندگی می کند به برخی از نکات و نشانه هایی اشاره کرده که تدابیر دولت و جامعه چین برای مقابله با کرونا را نشان می دهد.

برخی از این تدابیر از این قرار است:

از روز دوم مارس اغلب کارخانه های بزرگ چین، فعالیت مجدد خود را آغاز کردند. اما هنوز هم میلیون ها نفر از کارمندان ادارات و شرکتهای خصوصی، از خانه و به صورت دورکاری فعالیت های خود را انجام می دهند.

در بسکمک از ادارات و مراکز بزرگ دولتی و خصوصی، هنوز هم دربان ها و بخش نگهبانی، دستگاه های تب سنج در اختیار دارند و میزان تب کلیه افرادی را که به این مراکز وارد می شوند، می سنجند.

در تمام رستوران های چین، این قانون اجرا شده که پشت هر میز، فقط یک مشتری بنشیند.

در اغلب خیابانهای پایتخت و حتی شهر ووهان، می توان شهفرایندان را در خیابان ها مشاهده کرد. اگر چه این شهرها به شلوغی دوران پیش از کرونا نیستند و مردم بیرون آمده اند، ولی در هر حال از ماسک استفاده می کنند.

در فرودگاه ها، مرزها و نقاط گمرکی، کنترل بسیار جدی و ریز بینانه ای وجود دارد.

چرا مردم چین خطر کرونا را جدی گرفتند؟

روزنامه جمهوریت از سدال اوتکوجو پرسیده است: در ترکیه، هنوز هم در بسکمک از راستاهای شلوغ و خیابان ها، می توان هزاران نفر را مشاهده کرد که در حال قدم زدن هستند و مناظری شلوغ و پر رفت و آمد از تردد شهفرایندان دیده می شود. آیا در چین هم چنین است؟

وی در پاسخ گفته است: خیر. در چین؛ مطلقاً چنین نیست و نمی توان یک راستا یا خیابان شلوغ دید. تعداد معدودی از مردم در خیابان ها راه می فرایند و همچنان که گفتم علاوه بر اینکه ماسک زده اند، تدابیر و فاصله منطقی را رعایت می کنند. در تشریح دلایل این که چرا مردم چین، خطر کرونا را تا این حد جدی گرفته اند، می توانم به دو عامل مهم اشاره کنم:

اول این که مردم این کشور، پیشتر یک اپیدمی و خطر بزرگ به نام سارس را پشت سر گذاشته اند و به خوبی می دانند که جدی نگرفتن خطرات بهداشتی واگیردار، میتواند چه پیامدهای وحشتناکی به دنبال داشته باشد.

دوم این که مردم چین، اساساً ملتی نیستند که از دستورات حکومت، تمرد و سرپیچی کنند. وقتی که مسئولین حکومتی اعلام می کنند در خانه بمانید، مردم جدیت این پیام را دریافت کرده و واقعاً در خانه می مانند. چنین نیست که مردم بگویند حالا که مدارس به دستور حکومت تعطیل شده، برویم پاساژگردی کنیم! یا در خیابانها قدم بزنیم! وقتی که درخواستِ ماندن در خانه اعلام شد، واقعاً مردم در خانه ماندند.

از بگو مگوی زن و شوهری تا طلاق

روزنامه جمهوریت از روزنامه نگار ترکیه ای مقیم پکن خواسته به این سوال پاسخ دهد که آیا واقعاً در دوران قرنطینه و در روزهایی که به مدت طولانی همه افراد خانواده در خانه ها مانده اند، زن و شوهرهایی از هم جدا شدند؟ او در پاسخ گفته است: بله. مواردی دیده و شنیده ام.

چنین چیزی طبیعی است. وقتی که در یک خانه یا آپارتمان کوچک، اعضای خانواده در کنار هم می مانند یا حتی یک زن و شوهر به مدت طولانی در آپارتمان کوچک روبروی هم می نشینند و ناچارند از خانه بیرون نفرایند، چنین چیزهایی روی می دهد. در همین مجتمع مسکونی در پکن که من در آن ساکن هستم، بارها صدای دعوا و بگومگوی زن و شوهرهای همسایه را شنیدم. چنین چیزی طبیعی است چرا که مردم واقعاً یک شرایط بسیار حساس، غیرعادی و عجیب را سپری کردند.

از ووهان چه خبر؟

اوتکوجو در مورد شرایط ووهان می گوید: مردم این شهر یک بحران تاریخی و بزرگ را پشت سر گذاشتند. آنها شرایطی را تجربه کردند که قبلاً مطلقاً به آن نیاندیشیده بودند.

در حال حاضر، بیمارستان های بزرگ ووهان، آخرین بیمارانشان را هم به خانه فرستاده و زندگی در این شهر در جریان است. اما هنوز هم خطر به طور کامل رفع نشده و محدودیتهای جدیتری در این شهر وجود دارد.

از یک هفته پیش مورد جدیدی از ابتلا به کرونا در شهر ووهان گزارش نشده و موارد فوت هم بسیار محدود و در حد 7 نفر بوده که از نقاط دیگری به آنجا رفته اند. بنابراین می توان گفت دولت چین پیروز شده که شرایط بحرانی آنجا را به طور کامل کنترل کند.

چین چگونه پیروز شد؟

اوتکوجو در مورد پیروزیت چین در مقابله با کرونا گفته است: بیش از هر چیز باید بگویم که این فقط پیروزیت دولت و حکومت نیست. واقعیت این است که مردم چین، در سطح بالایی مسئولیت پذیری اجتماعی خود را به نمایش گذاشتند و با تبعیت و فرمانبرداری از دستورات مقامات بهداشتی کشورشان، این واقعیت را نشان دادند که در خانه ماندن، به ویروس اجازه نمی دهد که بیش از پیش شیوع پیدا کند.

در نتیجه اگر مسئولیت اجتماعی مردم چین نبود، سیاست های دولت نمی توانست به نتیجه برسد.

یکی از اقدامات مهم دولت چین برای مقابله با کرونا در هوبِی مشاهده شد. دولت در این شهر به بانک ها دستور داد به شکل گسترده و آسان تسهیلات بانکی را در اختیار تولیدکنندگان قرار دهند و همزمان با آن، ماسک، ملزومات بهداشتی، ژل و محلولهای ضدعفونی به شکل گسترده در اختیار کارگاه ها، کارگران و مردم عادی قرار گرفت و چرخ های صنعت و تولید از حرکت باز نایستاد.

کار واکسن به کجا کشید؟

تحقیق و مطالعه برای تولید واکسن کرونا در چین در جریان است. در حال حاضر، واکسن به چند شهفرایند تزریق شده و مطالعه و آزمایش به مدت 6 ماه ادامه خواهد داشت. تلاش برای تولید این واکسن به یک مسابقه جهانی تبدیل شده و دولت چین نیز می خواهد، اعتبار و پرستیژ کشف این واکسن را از آنِ خود کند.

اخراج به خاطر پنهان کاری

در فاز آغازین بحران، برخی از مقامات ووهان کرونا را پنهان کردند و باعث شدند که در جهان، چنین تصوری شکل بگیرد که مقامات چین در مورد کرونا پنهان کاری کرده اند و آنان را به عدم شفافیت متهم کردند.

اما پس از اینکه همه چیز روشن شد، رئیس حزب حاکم در ووهان و همچنین شهردار این کلانشهر، هر دو از کار برکنار شدند و افراد باتجربه به جای آنها به خدمت مشغول شدند و در حال حاضر می توانم بگویم مقامات چینی در مورد کرونا کاملاً شفاف عمل می کنند و چیزی به نام پنهان کاری وجود ندارد.

مقایسه با شرایط ترکیه

خانم اوتکوجو در مورد مقایسه بین شکل مواجهه دولت و مردم چین با ویروس کرونا با شرایط مشابه آن در ترکیه می گوید: بسیار متأسف می شوم وقتی که می شنوم و می بینم که هنوز هم هموطنان من در مراسم سنتی قدیمی همچون بدرقه کردن سربازان، عروسی و دیگر مراسمات دسته جمعی، به همان شکل و روال سابق رفتار می کنند و گویی چیزی به نام کرونا وجود ندارد.

سؤالی که به ذهنم می رسد این است که چرا مقامات کشور تا به امروز اجتماعات را ممنوع اعلام نکرده اند؟

در پکن قضیه را آنقدر جدی گرفتند که به ما اعلام شد حتی در مجتمع مسکونی خودتان و از واحد آپارتمانی که با شما مجاور است، حق ندارید یک همسایه را به عنوان مهمان در خانه بپذیرید.

اما متأسفانه در ترکیه، شلوغی در آمد و رفت، مهمانی و حضور در اجتماعات دسته جمعی، همچنان در جریان است. من تصور می کنم دولت ترکیه در مقطع آغازین خوب عمل کرد و تدابیر مثبتی اتخاذ کرد اما در مرحله بعدی و در تحقق اهداف و تدابیر به شکل قاطعانه و محکم قدم برنداشته است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 24 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 927

به "گزارش، مشاهدات روزنامه نگار ترکیه از اقدامات چین برای پیروزی بر کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، مشاهدات روزنامه نگار ترکیه از اقدامات چین برای پیروزی بر کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید