هوش مصنوعی آشپزی می کند

به گزارش هولی، به گزارش خبرنگاران به نقل از انگجت، هوش مصنوعی وارد حوزه بازی های رایانشی، خودروهای خودران و غیر شده است. اکنون قرار است هوش مصنوعی وارد حوزه آشپزی شود.

هوش مصنوعی آشپزی می کند

درهمین راستا شرکت سونی یک سیستم یادگیری عمیق به نام FlavorGraph طراحی کرده که مواد مختلف مانند سیر، زیتون و شیر را ترکیب می کند.

سونی و محققان دانشگاه کره (KU) اشاره می کنند سرآشپزها از روی حدس و ظن آموخته اند کدام مواد را با یکدیگر ترکیب کنند، این فرایند به تکامل تدریجی ترکیب هایی مانند پنیر و گوجه یا سیر و زنجبیل شده است. البته بعداً توضیحات علمی درباره بسیاری از ترکیبات غذایی کلاسیک ارائه و محققان متوجه شده اند در مولکول هایی مشابه در مواد اولیه ترکیبات وجود دارند که بیشتر اوقات در کنار یکدیگر طعم خوبی ایجاد می کنند. البته مواد اولیه دیگری نیز وجود دارند که ترکیبات شیمیایی آنها متمایز است اما ترکیب آنها مناسب است.

محققان برای بررسی دلیل این امر اطلاعات مولکولی درباره مواد اولیه و شیوه استفاده از آنها در دستورهای غذایی را بررسی کردند. در مرحله بعد یک مخزن اطلاعاتی FlavorGraph با پروفایل طعم های تلخ، میوه ای و شیرین براساس 1561 مولکول ایجاد کردند. از سوی دیگر آنها حدود یک میلیون دستور غذا را بررسی کردند تا شیوه ترکیب آنها در گذشته را متوجه شوند.

اطلاعات حاصل نشان می دهد ترکیبات شیمیایی مشترک در مواد غذایی و تأثیر آنها بر طعم غذا نشان می دهد کدام غذاها با نوع خاصی از میوه ترکیب خوبی ایجاد می کند.

برخی از نمونه های ترکیب غذاها کاملاً مشهود هستند مانند بیسکوئیت و بستنی و برخی دیگر عجیب به نظر می رسند. محققان هنوز نکته عجیب و خارق العاده ای نیافته اند اما مخزن اطلاعاتی مذکور به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 تیر 1400 بروزرسانی: 3 تیر 1400 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1686

به "هوش مصنوعی آشپزی می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوش مصنوعی آشپزی می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید