هم قدمی اوباما با جمهوری خواستار آمریکا برای مهار قدرت مالی چین

به گزارش هولی، به گزاش خبرنگاران به نقل از سی.ان.ان، مجلس سنای آمریکا شب گذشته به تصویب لایحه تسهیل و توسعه تجارت که از آن به لایحه تجارت سریع یا تجارت آزاد نیز یاد می گردد رای مثبت داد.

هم قدمی اوباما با جمهوری خواستار آمریکا برای مهار قدرت مالی چین

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

این لایحه که اوایل ماه آینده به مجلس نمایندگان آمریکا راه خواهد یافت به عنوان یک بخش کلیدی از سیاست چرخش به سمت آسیای باراک اوباما تلقی می گردد که هدف از آن مهار قدرت مالی و سیاسی چین در منطقه اقیانوس آرام است.

چنانچه لایحه تسهیل و توسعه تجارت آمریکا نهایتا با تصویب مجلس نمایندگان و امضای رئیس جمهور این کشور به قانون تبدیل گردد به کاخ سفید این امکان را می دهد که بدون نگرانی از بابت کارشکنی های کنگره درباره عقد پیمان تجاری با دیگر کشورها وارد عمل گردد به این معنا که نمایندگان کنگره از حق رای گیری در مورد بسته تجاری رئیس جمهور برخوردار خواهند بود اما فرصت اطاله کلام یا افزودن مصوبه های دست و پاگیر به آن را نخواهند داشت.

لایحه تجارت آزاد از دو بخش عمده تشکیل شده که معاهده های ترانس پاسیفیک و ترانس آتلانتیک را در بر می گیرد و به ترتیب روابط تجاری آمریکا با کشورهای اقیانوس آرام و اروپا را تسهیل می نماید.

لایحه تجارت آزاد روز گذشته به نسبت آراء 67 به 37 از تصویب مجلس سنا گذشت که در این میان 14 دموکرات هم از آن حمایت کردند.

گفتنی است که لایحه تجارت آزاد جزء معدود لوایحی است که از حمایت دو جانبه کاخ سفید و حزب جمهوری خواه برخوردار است و می توان آن را به منزله نقطه تعامل باراک اوباما با کنگره راست گرای این دوره محسوب کرد.

با این حال، انتظار می رود که این لایحه در مجلس نمایندگان با مسائل بیشتری روبرو باشد چرا که بعضی از جمهوری خوهان متعصب علیرغم حمایت قلبی از پیمان تجارت آزاد آن را به منزله باج دهی به رئیس جمهور دموکرات و افزایش قدرت کاخ سفید تلقی می نمایند.

در این میان، اعضای حزب دموکرات به طور سنتی با لایحه تجارت آزاد به دلیل فشاری که بر مشاغل خرد و محیط زیست وارد می نماید مخالف هستند.

لازم به یادآوری است که تا لایحه تسهیل و توسعه تجارت آمریکا به تایید کنگره نرسد اوباما قادر به امضای پیمان ترانس پاسیفیک نخواهد بود- پیمانی که بین واشنگتن و کشورهای حوزه اقیانوس آرام شامل استرالیا، برونئی، کانادا، شیلی، ژاپن، مالزی، مکزیک، نیوزلند، پرو، سنگاپور و ویتنام منعقد خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 مهر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 339

به "هم قدمی اوباما با جمهوری خواستار آمریکا برای مهار قدرت مالی چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هم قدمی اوباما با جمهوری خواستار آمریکا برای مهار قدرت مالی چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید