محدودیت ها در تردد به سمت شمال کشور

به گزارش هولی، خبرنگاران : معاون درمان ستاد مقابله با کرونا استان تهران گفت: اعمال محدودیت هایی را مدنظر داریم که ممکن است یکی از آنها محدودیت ها در تردد به سمت شمال کشور باشد.

محدودیت ها در تردد به سمت شمال کشور

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، نادر توکلی درباره شرایط بیمارستان های استان تهران در موج جدید کرونا، گفت: همه بیمارستان ها به شکل مستقیم یا غیرمستقیم درگیر بیماری کووید19 هستند. علاوه بر بیمارستان های دولتی، عمومی غیر دولتی و خصوصی که درگیر هستند و از تعداد کم تا بالای مریض مبتلا به کرونا پذیرش دارند، تعدادی بیمارستان تک تخصصی هم داریم که بیمار آلوده به کووید19 که با بیماری مرتبط با حوزه تک تخصصی به بیمارستان مراجعه کردند اما شناسایی شدند را بستری دارند.

وی اضافه نمود: به طور مثال در مرکز قلب تهران تعدادی بیمار با عارضه قلبی-عروقی حاضر می شوند و همزمان ممکن است آلودگی به کرونا داشته باشند؛ یا مثلا اگر بیماری به بیمارستان سوختگی مراجعه کند، اما در کنار عارضه اصلی به کرونا مبتلا باشد در صورتی که عارضه تنفسی جدی نداشته باشد، باید در آن بیمارستان مورد رسیدگی قرار گیرد. بنابراین در تهران همه مراکز درگیر بیماری کرونا هستند.

شرایط تهران مساعد نیست

معاون درمان ستاد کرونا استان تهران با تاکید بر اینکه شرایط در تهران اصلا مساعد نیست، اظهار کرد: جلساتی با استانداری داشتیم، باید تدابیر سختگیرانه ای اتخاذ شود. یکی از موضوعات در دست بررسی این است که افرادی را که به سفرهای غیرضروری می فرایند، رصد و پایش کنیم تا در صورت ابتلا به کرونا موظف باشند خودشان هزینه های درمانی را تقبل کنند. با اتخاذ تدابیر سختگیرانه تر می توانیم شرایط را به طور نسبی کنترل کنیم.

وی اضافه نمود: بخش عمده ای از این محدودیت ها مواردی است که از ابتدای هفته در تهران اجرایی شد؛ از سوی دیگر تشدید نظارت ها بر اصناف و کسبه از دغدغه های جدی ما است. لازم است رفتارهای پرخطر کنترل شود. یکی از بخش های حائز اهمیت برایمان اجرای دورکاری کارکنان است که اگر پیروز شویم به عنوان مصوبه ستاد کرونای استان اعلام شود.

توکلی درباره تجهیز مجدد بیمارستان های پایتخت در موج سوم کرونا، شرح داد: بین پیک دوم و سوم کرونا خوشبختانه توسعه زیادی در بخش مراقبت های ویژه داشتیم و با همکاری معاونت درمان وزارت بهداشت پیروز شدیم تعداد قابل توجهی تخت ویژه را وارد مدار کنیم، فضاهایی که در بیمارستان ها قابلیت توسعه تخت داشتند تجهیز شدند و اگر این تمهیدات اندیشیده نمی شد، فاجعه بزرگی رخ می داد. خوشبختانه درحال حاضر مسئله ای مبنی بر عدم پذیرش بیمار مبتلا به کرونا نداریم.

هنوز به نقاهتگاه ها نیاز نیست

وی درباره شرایط نقاهتگاه های کرونا نیز خاطرنشان کرد: تا به امروز در موج سوم کرونا در استان به هیچ عنوان نیاز به استفاده از نقاهتگاه ها احساس نشد و مردم با یادگیری الگوی خودمراقبتی و مراجعه به مراکز سرپایی و مشاوره های تلفنی آموخته اند از خود مراقبت کنند، مگر اینکه علائم حاد را تحربه کنند که نیاز به مراجعه به مراکز درمانی داشته باشند؛ بنابراین عملا نیاز به نقاهتگاه ها احساس نمی شود.

خدمات ویژه غیرکووید کاهش نیافته است

وی با اشاره به اینکه تا به امروز سایر خدمات درمانی به سایر بیماران کاهشی نداشته است، گفت: خدمات ویژه غیرکووید را کاهش نداده ایم و تصادفات، درمان حاد سکته های قلبی و مغزی و... ارائه می شود. سعی کرده ایم این خدمات به سمت مراکز تک تخصصی سوق پیدا کند اما در مراکز اصلی هم این خدمات ارائه می شود.

توکلی با بیان اینکه در شرایط فعلی هنوز محدودیتی در اعمال جراحی الکتیو (غیراورژانس) در استان صورت نگرفته است، اظهار کرد: اعمال الکتیو مشتمل بر 3 بخش ضروری، نیمه ضروری و غیر ضروری هستند که بخش ضروری و نیمه ضروری انجام می شود.

سیر فوتی های کرونا فزاینده خواهد بود، اگر...

وی درخصوص فرایند بیماری کرونا در تهران، گفت: اگر مردم نکات بهداشتی را رعایت نکنند و سیر بیماری و زنجیره انتقال کنترل نشود، سیر فوتی ها قطعا فزاینده خواهد بود. تعداد فوتی های کرونا در تهران قابل توجه است؛ طی روزهای اخیر رکورد بستری و فوتی ها را در استان تجربه کردیم.

سفر نروید

معاون درمان ستاد کرونا استان تهران با اشاره به تعطیلات آخر هفته، تاکید کرد: رفتن به سفر به هیچ عنوان توصیه نمی شود و از مردم می خواهیم برای کارهای غیرضروری از منزل خارج نشوند. اگر آخر هفته سفر به شمال کشور و یا سایر نقاط را ببینیم، احتمال بروز پیک جدید بیماری بعید نخواهد بود. اعمال محدودیت هایی را مدنظر داریم که هنوز تصویب نشده است، اما ممکن است یکی از محدودیت ها در تردد به سمت شمال کشور باشد که در ستاد کرونای استان مطرح شده است و پیگیر مصوبات آن هستیم تا در صورت قطعی شدن، اجرایی شود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 19 آبان 1399 بروزرسانی: 19 آبان 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1259

به "محدودیت ها در تردد به سمت شمال کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محدودیت ها در تردد به سمت شمال کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید