فسیل 500 میلیون ساله معمای تکامل را حل کرد، عکس

به گزارش هولی، ایسنا نوشت: یافته های نادر از یک فسیل 520 میلیون ساله می تواند به دانشمندان در درک بهتر از بندپایان و پر کردن شکاف های تکامل موجودات زمین یاری کند.

فسیل 500 میلیون ساله معمای تکامل را حل کرد، عکس

گروهی از پژوهشگران دانشگاه لستر انگلیس و آزمایشگاه دیرین زیست شناسی و مؤسسه دیرینه شناسی دانشگاه یونان(Yunnan) چین به همراه پژوهشگران موزه فسیل چنگ جیانگ و موزه تاریخ طبیعی لندن، فسیل جانوری 520 میلیون ساله به نام کیلینشیا(Kylinxia) را کشف کردند که در شرایطی بکر حفظ شده بود.

به این ترتیب، آنها با پیروزیت پیروز به بازسازی آن شدند و اکنون امیدوارند که بتواند به پر کردن شکاف ها در درک تکامل گونه هایی از حیوانات باستانی معروف به بندانتها یاری کند.

بندانتها(Arthropoda) شاخه ای بزرگ و دارای بیشترین تعداد گونه از جانوران بی مهره و پریاخته هستند. شاخه بندانتها دربرگیرنده جانورانی چون حشرات، عنکبوتیان، هزارانتها و سخت پوستان است.

بندانتها کالبد بیرونی سخت و بندبند دارد، حفره عمومی بدن آنها کوچک است و گُرده چه(نفریدیوم، اندامی نظیر کلیه در بی مهرگان) و مژه ندارند. بدن بندانتها دارای پوستک سخت شده و اسکلت بیرونی بندبند است. ضمایم مفصلی در هر قطعه بدن آنها جفت است و کارکرد حرکتی دارد. این جانوران دارای یک جفت شاخک و حداقل یک جفت چشم مرکب جانبی با واحدهای گیرنده نوری مستقل هستند.

داشتن اندام بندبند مفصل دار و لایه های سخت پوستی به نام پوستک(cuticle) از ویژگی های بندانتها است. پوستک های آنان عمدتاً از کیتین آلفا ساخته شده است. پوستک سخت پوستان دارای کلسیم کربنات نیز هست. این پوستک های سخت، رشد بندانتها را با موانعی روبه رو می نماید که آنها این مانع را به وسیله پوست اندازی حل می نمایند.

طرح بدن بندانتها به صورت قطعات تکرارشونده است که به بعضی از قطعه ها اندام ثانویه ای ضمیمه شده است. انعطاف و کارآمدی بندانتها باعث شده تا این شاخه پرگونه ترین شاخه جانوری در بیشتر محیط های زیستی باشد. بیش از یک میلیون از گونه های بندانتها تا به امروز توصیف شده اند که بیانگر این است که 80 درصد از تمامی گونه های جانداران زنده مربوط به بندانتها است. بندانتها از نظر میزان بسیار متفاوتند و از پلانکتون های ریز تا جانورانی چندمتری را در بر می گیرند.

سی تی اسکن

پژوهشگران از یک دستگاه سی تی اسکن برای تصویربرداری از این گونه استفاده کردند و دریافتند که سه چشم روی سر و اندام های قدرتمندی برای شکار طعمه دارد.

رابرت اوفلین، نویسنده ارشد این مطالعه و دانشجوی دکترا در دانشکده جغرافیا، زمین شناسی و محیط زیست دانشگاه لستر می گوید: بکر ماندن این فسیل، شگفت انگیز است. پس از سی تی اسکن می توانیم آن را به صورت دیجیتالی و سه بعدی مشاهده کنیم و به معنای واقعی کلمه به صورت چیزی خیره شویم که بیش از 500 میلیون سال پیش زنده بوده است. همین طور که تصویر این حیوان را می چرخانیم، می توانیم ببینیم که سر آن درست مانند بسیاری از بندانتها کنونی شش بخش دارد.

این فسیل ها در سایت زیست شناسی کامبرین چنگ جیانگ در استان یونان چین پیدا شده اند. این منطقه مسئول فراوری بیش از 250 گونه از موجودات فسیلی فوق العاده حفاظت شده بوده است.

پروفسور مارک ویلیامز، سرپرست این مطالعه از دانشگاه لستر می گوید: کیلینشیا و موجودات واقع در چنگ جیانگ برای بهبود درک ما از تکامل اولیه بندانتها مفید هستند. من دوست دارم فکر کنم که اکتشافات مشابه به وسیله رابرت ادامه خواهد یافت.

قدمت این فسیل جانور دریایی به نیم میلیارد سال قبل می رسد و گواهی واقعی برای زمانی است که زیست بوم های پیچیده در اقیانوس های دنیا در حال رشد بودند.

این فسیل تازه به اطلاعات در حال رشد از تاریخ بندانتها اضافه می نماید، حیواناتی که بدن آنها به بخش هایی مشابه با بدن هایی که امروزه در خرچنگ ها، حشرات و عنکبوت ها یافت می گردد، تقسیم می گردد.

پروفسور یو لیو از آزمایشگاه دیرین زیست شناسی دانشگاه یونان چین می گوید: من و رابرت در حال آنالیز داده ها به عنوان بخشی از انتها نامه دکترای او بودیم، به این امید که تفسیر قبلی ساختارهای سر در این جنس، یعنی کیلینشیا را اصلاح و تصحیح کنیم و به طور شگفت انگیزی متوجه شدیم که سر آن مانند حشرات از شش بخش تشکیل شده است.

یک گونه محبوب

بندانتها از لحاظ سوابق فسیلی محبوب هستند، اما بیشتر آنها فقط اسکلت سخت برای شناسایی دارند. از سوی دیگر، کیلینشیا تقریباً کامل یافت شده و به دانشمندان اجازه داده است تا به طور مؤثر، این گونه را تصویر نمایند.

دکتر گرگ اجکامب از موزه تاریخ طبیعی لندن گفت: بیشتر نظریه های ما در خصوص چگونگی تکامل سر بندانتها مبتنی بر این گونه های اولیه بود که بخش های کمتری نسبت به گونه های زنده داشتند. کشف دو جفت پا که قبلاً کشف نشده بود در کیلینشیا نشان می دهد که بندانتها زنده سر شش قسمتی را از اجداد خود از حداقل 518 میلیون سال پیش به ارث برده اند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 12 شهریور 1402 بروزرسانی: 12 شهریور 1402 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 2302

به "فسیل 500 میلیون ساله معمای تکامل را حل کرد، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فسیل 500 میلیون ساله معمای تکامل را حل کرد، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید