سنگینی سایه کرونا روی اقتصاد اتحادیه اروپا؛ رشد مالی آلمان به صفر رسید!

به گزارش هولی، خبرنگاران: اقتصاد کشورهای حوزه یورو در سه ماه آخر سال 2019 میلادی رشد پایین 1/ 0 درصدی را به ثبت رساند.

سنگینی سایه کرونا روی اقتصاد اتحادیه اروپا؛ رشد مالی آلمان به صفر رسید!

جهت دریافت مشاوره خدمات کاتالوگ تبلیغاتی از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران آمارهای مالی آلمان نیز نشان می دهد بزرگ ترین اقتصاد ناحیه یورو در فصل آخر سال 2019، با رشد صفر روبه رو بوده است. با توجه به اینکه اقتصاد چین که این روزها درگیر چالش ویروس کرونا است، یکی از مهم ترین مشتریان و تامین کنندگان اقتصاد کشورهای این منطقه است، احتمال احیای اقتصاد یورو در فصل جاری نیز بسیار پایین است. چالشی که اولین نشانه های آن در بخش صنعت و کاهش ارزش یورو در حال نمایان شدن است.

در حالی که آمارهای مالی نشان می دهد سه ماهه چهارم سال 2019 میلادی از لحاظ رشد مالی برای کشورهای حوزه یورو، فصل ناامیدکننده ای بوده است، اکنون اقتصاد کشورهای این حوزه با چالشی دیگر نیز روبه رو شده است؛ با توجه به اینکه چین یکی از شرکای تجاری مهم بسیاری از کشورهای اروپایی، از جمله آلمان است، احتمالا تاثیرات مالی شیوع ویروس کرونا به سرعت به اقتصاد کشورهای این حوزه نیز سرایت کند. با توجه به گزارش بعضی از شرکت های بزرگ خودروسازی اروپایی، سال 2019، از لحاظ سود خالص به هیچ وجه سال مناسبی برای این شرکت ها نبوده است. در حال حاضر نیز به دلیل کمبود کالاهای واسطه ای چینی در این شرکت ها، فراوری جاری آنها نیز با اختلال روبرو شده است. این نگرانی ها سبب شده است تا یورو نیز دربرابر ارزهای رقیب خود با کاهش ارزش بی سابقه ای روبرو شود.

مکث اقتصاد آلمان در فصل آخر 2019

آمارهای مالی آلمان، نشان می دهد که شرایط مالی این کشور در فصل آخر سال 2019 چندان مناسب نبوده است. دلیل مکث در رشد بزرگترین اقتصاد اروپا، احتیاط مصرف کنندگان در مقدار مصرف خود است. کند شدن رشد مالی آلمان در کنار اثرات شیوع ویروس کرونا، اکنون موجب شده است تا اقتصاد این کشور تا حدودی آسیب پذیر شود.

اداره آمار فدرال Federal Statistics Office در روز آدینه خاطرنشان کرد که رشد مالی آلمان در سه ماه آخر سال، یعنی از ماه اکتبر تا ماه دسامبر، صفر بوده است. آمارها نشان می دهد که رشد فصل آخر سال 2019 نسبت به فصل قبل از خود 2/ 0 درصد کاهش یافته است. تحلیلگران بر این باورند که احیای رشد مالی آلمان در فصل جاری (سه ماهه اول سال 2020) بسیار کم است؛ سرنخ این احتمال کم، به شرق آسیا و شیوع ویروس کرونا در چین برمی شود. شیوع ویروس جدید، اکنون اقتصاد چین را دچار شوک نموده است و از آنجایی که چین یکی از مهم ترین مشتریان و تامین کنندگان بازار آلمان است، احتمالا پیامدهای مالی آن به آلمان نیز سرایت می نماید.

بروز اولین نشانه های شوک کرونا

اختلالات مالی ناشی از شیوع ویروس کرونا، هر روز بیشتر در حوزه یورو نمایان می شود. شرکت خودروسازی فیات کرایسلر روز آدینه خاطرنشان کرد که خط فراوری یکی از کارخانه های خود که در صربستان واقع شده است را متوقف نموده است. فیات دلیل این کار را کمبود قطعاتی عنوان نمود که ساخت چین است.

تعطیلی کارخانه ها به دلیل کمبود قطعات چینی که اولین مورد آن توسط شرکت فیات اعلام شد، به نگرانی ها خواهد اضافه کرد. تحلیلگران نگران این هستند که ویروس کرونا، رشدهایی را که اخیرا و بدون تاثیر این بیماری کم شده بودند را بیش از پیش بکاهد. آنجل تالاورا، اقتصاددان در Oxford Economics در یادداشتی در روز آدینه اظهار کرد که ریسک های مالی بحران می تواند ضربات محکمی به بخش صنعتی که قبل از این نیز آسیب پذیر شده بود، وارد کند.

رشد پایین حوزه یورو در سال 2019

در سه ماه آخر سال 2019، اقتصاد حوزه یورو نسبت به سه ماه قبل از آن تنها 1/ 0درصد رشد کرد؛ آماری که پیش بینی های گذشته را نیز تایید می نماید. اداره رسمی آمار (Official Statistics Office) در روز آدینه این آمار را منتشر کرد و یادآور شد که این پایین ترین مقدار رشد در شش سال گذشته است. آمار رشد مالی سالانه حوزه یورو نیز برای سال 2019 حدود 2/ 1 درصد اعلام شد که در مقایسه با رشد مالی 9/ 1درصدی این حوزه در سال 2018 کاهش یافته است.

البته عملکرد مالی آلمان در سال 2019 آن طور که بعضی از اقتصاددانان پیش بینی نموده بودند، نامناسب نبود. کاهش در سفارشات کالاهای صنعتی سبب پیش بینی رکود برای اقتصاد این کشور شده بود. رشد کلی اقتصاد آلمان برای سال 2019، 6/ 0 درصد اعلام شد که البته در مقایسه با رشد 5/ 1 درصدی سال 2018 کاهش یافته است.

بحران در بخش خودروسازی اروپا

تا ماه های اخیر، مصرف قابل توجه مصرف کنندگان آلمانی به جلوگیری از رکود در بخش ساخت و فراوری یاری نموده بود. اما در اواخر سال گذشته میلادی بود که رفتار مصرف کنندگان آلمانی تغییر جهت داد. به دلیل اخبار منتشر شده درباره بیکار شدن تعداد قابل توجهی از کارکنان بخش اتومبیل سازی این کشور، مصرف کنندگان رفتار محتاطانه تری را در پیش گرفتند.

شرکت خودروسازی آلمانی دایملر، گزارش سه ماهه خود را در حالی ارائه داده است که این گزارش حاکی از رشد منفی است. همچنین این شرکت اعلام نموده است، مجبور است بعضی از کارکنان خود را به دلیل کاهش تقاضا و همچنین هزینه به کار گیری تکنولوژی های جدید، از کار برکنار کند. دایملر اعلام نموده است که برای اینکه بتواند در سطح رقابت باقی بماند، ناگزیر از تعدیل کارکنان خود است. دایلمر، شرکت خودروساز آلمانی است که از لحاظ درآمد سالانه، پس از تویوتا و فولکس واگن، سومین خودروساز بزرگ دنیا به شمار می رود.

مسائل و چالش های به وجود آمده برای صنعت خودروسازی تنها محدود به آلمان نمی شود و به دیگر کشورهای اروپایی نیز کشیده شده است. شرکت خودروسازی فرانسوی رنو نیز اعلام نموده است که عملا، سود این شرکت در سال 2019 تبخیر شده است. این شرکت تصدیق نموده است، سال 2019 به هیچ وجه سال خوبی برای این کمپانی نبوده است. رنو اخیرا آماری را منتشر نموده که حاکی از کاهش شدید سود خالص این شرکت در سال 2019 است. طبق آمارهای منتشر شده توسط این شرکت، سود خالص سال 2019 میلادی 19 میلیون یورو، معادل 21 میلیون دلار اعلام شده است. مقایسه سود خالص این شرکت با سود سال 2018 که 5/ 3 میلیارد یورو بود حاکی از سالی فاجعه بار برای این شرکت است.

تضعیف یورو ادامه دارد؟

روز آدینه به دلیل نگرانی های به وجود آمده در میان سرمایه گذاران به دلیل عملکرد ضعیف اقتصاد حوزه یورو، ارزش واحد پول مشترک این منطقه، یعنی یورو، به پایین ترین مقدار خود در سه سال اخیر رسید. پایین ترین رشد در 6 سال اخیر در حوزه یورو در کنار پیامدهای بالقوه شیوع ویروس کرونا، اکنون نگرانی های زیادی را در خصوص اقتصاد حوزه یورو برانگیخته است. ارز مشترک کشورهای اتحادیه اروپا هفته گذشته حدود یک درصد از ارزش خود را از دست داد. این بدترین عملکرد دوهفته ای یورو از میانه سال 2018 میلادی است. تحلیلگران پیش بینی نموده بودند که حتی در صورت محقق نشدن پیش بینی ها درباره رشد سه ماهه چهارم سال 2019 میلادی و افزایش رشد محقق شده در اقتصاد حوزه یورو، همچنان می توان انتظار کاهش ارزش یورو را داشت. حال با توجه به اینکه پیش بینی ها محقق شده است، به احتمال زیاد یورو در مقابل ارزهای رقیب خود، با کاهش ارزش بیشتری روبه رو خواهد شد. تحلیلگران در این مورد اعلام نموده بودند، اگر رشد مالی فصل آخر 2019 بهتر از پیش بینی ها باشد، بازهم به دلیل نگرانی های ناشی از تاثیرات مالی ویروس کرونا، فرایند ارزش یورو کاهشی خواهد بود. ارزش یورو در برابر دلار آمریکا در ادامه فرایند نزولی خود در هفته های اخیر، در روز آدینه با کاهش 1/ 0درصدی به 083/ 1 رسید.

این در حالی است که در هفته گذشته ارزش یورو تنها در یک روز آن هم به مقدار اندکی افزایش یافته و در بقیه روزها با کاهش ارزش روبه رو بود. یورو در دو هفته گذشته مجموعا بیش از 4/ 2 درصد از ارزش خود را از دست داده است. همچنین این ارز در هفت هفته گذشته، تنها در یک هفته بازدهی مثبت را به ثبت رسانده و در بقیه هفته ها کاهشی بوده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 21 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 753

به "سنگینی سایه کرونا روی اقتصاد اتحادیه اروپا؛ رشد مالی آلمان به صفر رسید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنگینی سایه کرونا روی اقتصاد اتحادیه اروپا؛ رشد مالی آلمان به صفر رسید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید