راهکار تامین کسری بودجه 99 مشخص شد

به گزارش هولی، به گزارش خبرنگاران، مدتی پیش بود که مسئولان دولتی از کسری بودجه امسال و اصلاح آن خبر دادند، موضوعی که البته در جریان ارائه لایحه بودجه از سوی کارشناسان گوشزد شده و اعلام کرده بودند که برخی از محل های درآمدی به نوعی خوشبینانه و یا امکان تحقق کامل ندارد.

راهکار تامین کسری بودجه 99 مشخص شد

درآمد 50 هزار میلیارد تومانی نفت و درآمد ناشی از فروش اموال دولتی مورد انتقاد قرار داشت و این روزها نیز کاهش درآمدهای نفتی ناشی از ریزش قیمت در بازار جهانی از عوامل تاثیرگذار در اصلاح بودجه است.

اما در هر صورت منابع عمومی بودجه نه تنها در جریان بررسی در مجلس کم نشد بله افزایش داشت؛ به طوری که 484 هزار میلیارد تومان لایحه با رشد 17.8 درصدی به 571 هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

در حالی با اعلام ورود برای اصلاح بودجه، محل تامین کسری مورد توجه بود که تازه ترین اعلام همتی، رئیس کل بانک مرکزی از این حکایت دارد که دولت به انتشار اوراق بدهی به عنوان گزینه جدید خود دست خواهد زد.

رئیس کل بانک مرکزی در این رابطه گفته که با تایید نهایی شورای عالی هماهنگی مالی، در کنار عرضه سهام شرکت های دولتی و اموال مازاد دولت، از طریق انتشار اوراق بدهی دولت در بازار پول و سرمایه تامین می شود.

به گفته وی در روزهای آینده اوراق بدهی جهت تامین کسری بودجه و همچنین تعمیق بازار بدهی عرضه می شود.

این اعلام نشان می دهد که تمرکز برای کسب درآمد به منظور کسری بودجه همچنان بر واگذاری اموال و عرضه سهام است که اوراق بدهی را نیز در کنار آن خواهد داشت، این در حالی است پیش بینی بیش از 50 هزار میلیاردی فروش اموال دولت که در سال گذشته فقط 4000 میلیارد مصوب شده بود، از محل های نقد لایحه بودجه بود و برخی کارشناسان تاکید داشتند که امکان چنین فروشی وجود ندارد ولی وزارت اقتصاد با دریافت اختیاراتی در بودجه تضمین کرده بود که چنین درآمدی کسب خواهد کرد.

از سوی دیگر عرصه سهام شرکت ها مطرح است که در بودجه سال جاری به طور قابل توجهی تا 174 هزار میلیارد تومان رشد کرده و حجمی نزدیک به یک سوم منابع عمومی دولت را باید پوشش دهد. البته طی سال جاری دولت برای عرضه سریع تر شرکت های خود اقدام کرده و بازار سرمایه شاهد این عرضه ها است.

در بودجه عمومی سال جاری سهم درآمدها (مالیات و سایر درآمدها) حدود 288.7 هزار میلیارد تومان، 107 هزار میلیارد واگذاری دارایی سرمایه ای (فروش نفت و واگذاری اموال دولتی) و 174.7 هزار میلیارد تومان واگذاری دارایی مالی معین شده است که در مقابل آن دو هزینه اصلی دولت شامل 434 هزار میلیارد تومان هزینه جاری(عمدتا حقوق و دستمزد) و تا 70 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی واقع شده است.

در کنار منابع عمومی دولت مجوز عدم واریز 16 درصد سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی در سال جاری را نیز در بودجه کسب کرده و از آن استفاده خواهد کرد.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 13 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1061

به "راهکار تامین کسری بودجه 99 مشخص شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکار تامین کسری بودجه 99 مشخص شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید