جزئیات حذف سود وام های خارج از عقود اسلامی کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی

به گزارش هولی، معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی از تصویب حذف سود وام های خارج از عقود اسلامی در جلسه امروز هیئت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد.

جزئیات حذف سود وام های خارج از عقود اسلامی کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری هولی از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، مجید مشکینی معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی، با اشاره به مصوبات امروز جلسه هیئت رئیسه دانشگاه، گفت: با توجه به تأکید اعضای هیئت امنا و هیئت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی، موضوع حذف سود وام های خارج از عقود اسلامی کارکنان و اعضای هیأت علمی دانشگاه به عنوان یکی از اولویت های این معاونت در دستور کار قرار گرفت و ضمن بررسی موضوع، قوانین و مقررات لازم برای حذف این سودها تهیه و تدوین شد.

وی ادامه داد: از دهه شصت چند نوع تسهیلات اعتباری در قالب وام های ضروری، مسکن، خودرو و تعمیر مسکن از محل منابع داخلی دانشگاه آزاد اسلامی به کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه پرداخت و از این وامها سود دریافت می شد که خارج از عقود اسلامی و بخشنامه های دانشگاه بود و با موازین شرعی مخالفت داشت.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی گفت: حدود یک سال است که در این معاونت به دنبال اصلاح وام های خارج از عقود اسلامی دانشگاه بودیم که خوشبختانه در جلسه امروز هیئت رئیسه دانشگاه و همزمان با سالروز ولادت امام حسن مجتبی(ع) موضوع حذف سود وام های خارج از عقود اسلامی در دانشگاه به تأیید رئیس و اعضای هیئت رئیسه دانشگاه رسید.

مشکینی تشریح کرد: براساس بند یک این بخشنامه، تمامی تسهیلات اعطایی از محل منابع داخلی دانشگاه، از ابتدای خردادماه سال 1399 در قالب قرض الحسنه بوده و کارمزد تمامی آنها صرفاً براساس نحوه محاسبه کارمزد وام صندوق پس انداز دانشگاه، مندرج در بخشنامه شماره 56/402991 مورخ 1391/11/18 محاسبه و دریافت می شود و مابقی شرایط تابع مقررات مندرج در بخشنامه و دستورالعمل های قبلی است.

عضو هیئت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: همچنین براساس تبصره این بخشنامه، مانده بدهی وام های تسویه نشده، پس از کسر مانده سود در تاریخ 1399/3/1 می بایست به عنوان تسهیلات جدید تلقی و کارمزد آن براساس کارمزد مندرج در بند یک محاسبه و به مانده اصل تسهیلات اضافه و طبق مانده تعداد اقساط قبل از تاریخ 1399/3/1 مجدداً تقسیط و از دریافت کنندگان تسهیلات دریافت و اعمال حساب شود.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی شرح داد: خلاف آنچه از سوی برخی جریان ها گفته می شد، ما به هیچ وجه تغییری در وام ها نداشتیم و مقابل ارائه تسهیلات را نگرفتیم، بلکه تنها به دنبال حذف سود خارج از عقود اسلامی بودیم، چرا که معتقدیم تمامی ضوابط و مقررات دانشگاه آزاد اسلامی باید مطابق با موازین اسلامی باشد.

مشکینی از رایزنی و مقدمات انعقاد قرارداد با برخی از بانک ها برای ارائه تسهیلات به کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد و گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور همه تلاش ما رفع نگرانی معیشتی کارکنان و اعضای هیئت علمی است. با توجه به این موضوع، صحبت های اولیه برای دریافت وام 200 میلیون تومانی مسکن و وام ضروری 70 میلیونی در قالب مرابحه اجرا شده که به زودی نتایج آن اطلاع رسانی خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 16 تیر 1399 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1040

به "جزئیات حذف سود وام های خارج از عقود اسلامی کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات حذف سود وام های خارج از عقود اسلامی کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید