تصفیه خانه ازنا شهریورماه افتتاح می گردد

به گزارش هولی، فاطمه حافظی - ازنا- خبرنگار: نبود تصفیه خانه یکی از معضلاتی است که به شیوه های مختلف سلامت شهروندان را تهدید می نماید.

تصفیه خانه ازنا شهریورماه افتتاح می گردد

از سوی دیگر، رها شدن فاضلاب در رودخانه ها و منابع آب، خاک، محیط زیست و محصولات کشاورزی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد و این مساله به تهدیدی برای سلامت شهروندان تبدیل می گردد. در کل لرستان، تنها 2 تصفیه خانه در شهرستان های خرم آباد و پلدختر فعالند و تصفیه خانه الیگودرز نیز کامل فعال نیست و تنها بخشی از آن فعالیت می نماید. بقیه شهرستان های استان هم یا تصفیه خانه ندارند یا در گیر و دار و بلاتکلیفی برای به پایان رساندن ساخت آن هستند.

احداث تصفیه خانه در شهرستان ازنا یکی از مصوبات سفر اول دولت نهم به استان بود که متاسفانه در همان زمان نیز بلافاصله کار اجرایی آن آغاز نشد. به دلیل وجود مسائل زیاد و کوشش برای برطرف آنها، بالاخره بعد از 4 سال عملیات اجرایی آن قوت گرفت و آغاز شد. مسائل این طرح به آن موقع ختم نشد و باز هم حین اجرا مسائلی به وجود آمد تا این که بالاخره اکنون قرار شده است که در هفته دولت امسال (شهریورماه) یعنی دقیقا 12 سال بعد از سفر اول دولت نهم به استان افتتاح گردد و به داد مردم ازنا برسد.

  • تبعات نبود تصفیه خانه در شهرهای استان

یک کارشناس محیط زیست می گوید: یکی از چالش ها و مسائلی که در حوزه محیط زیست وجود دارد، نبود تصفیه خانه است؛ موضوعی که با سلامت شهروندان و همچنین سایر گونه های میحط زیست ارتباط مستقیم دارد. فرشاد امرایی می افزاید: لرستان در زمره استان هایی است که از وسط شهرهای آن رودخانه عبور می نماید و همین امر باعث می گردد مسائل مربوط به نبود تصفیه خانه در این استان نسبت به سایر استان ها چندین برابر باشد.

وی ادامه می دهد: بخشی از پساب فاضلاب شهری وارد اراضی کشاورزی می گردد که علاوه بر سلامت کارگرانی که در این اراضی به کار مشغولند، سلامت سایر شهروندان را هم به عنوان مصرف کنندگان محصولات آنها تهدید می نماید. امرایی اظهار می نماید: وجود این شرایط به شیوع بیماری های واگیردار منجر می گردد.

  • طرح اقتصاد مقاومتی ازنا

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان نیز در این مورد می گوید: یکی از طرح های اقتصاد مقاومتی که در لرستان کلید خورد، تصفیه خانه ازنا بود که متاسفانه به دلیل نبود اعتبار یا عدم تخصیص کامل آن طی سال ها، در موعد مقرر به بهره برداری نرسید. رضا میرزایی می افزاید: در حال حاضر آب شرب ازنا به وسیله چند چاه عمیق و خط انتقال کمندان تامین می گردد. وی ادامه می دهد: با پیگیری های مستمر در سطح وزارتخانه، اعتبار لازم برای اتمام این طرح تخصیص پیدا نموده است و درصدد هستیم به زودی آن را افتتاح و بهره برداری کنیم.

  • فراوری 6 میلیون مترمکعبی تصفیه خانه

نماینده دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی در این زمینه به هولی می گوید: تصفیه خانه آب شرب ازنا از مطالبات مردم این شهرستان است و باید با تزریق اعتبارات و اهتمام ویژه دولت پروژه آن تکمیل گردد و به بهره برداری برسد. مجید کیان پور می افزاید: این طرح از مصوبات سفر اول دولت نهم به لرستان بود و کلنگ احداث آن با هدف انتقال آب تصفیه شده با کیفیت استاندارد و به منظور تامین آب آشامیدنی در سال 86 به زمین زده و عملیات اجرایی آن سال 90 آغاز شد. وی ادامه می دهد: قرار است این تصفیه خانه سالانه 6 میلیون متر مکعب آب سالم فراوری کند.

  • پروژه ای که مشمول مرور زمان شد

کیان پور بیان می نماید: تصفیه خانه ازنا طی سال های گذشته جزو طرح های اولویت دار اقتصاد مقاومتی بود و به همین دلیل تصور می شد زودتر از اینها به اتمام و بهره برداری برسد. وی می افزاید: اما متاسفانه طی این سال ها، به دلیل مسائل زیاد از جمله نبود اعتبار یا عدم تحقق کامل آن در موعد مقرر نتوانست به بهره برداری برسد. اکنون، با گذشت 12 سال از آغاز عملیات اجرایی پروژه، ممکن است تاسیساتی که در آن به کار رفته، مستهلک و غیرقابل استفاده شد.

نماینده دورود و ازنا بیان می نماید: به همین دلیل پیگیری ها در سطح وزارتخانه شدت و سرعت بیشتری پیدا کرد تا این که بالاخره بودجه لازم برای اتمام این طرح به آن تزریق شد. کیان پور می افزاید: البته یکی از موضوعات این است که طی این سال ها اعتباری هم که به این پروژه تزریق شده به صورت کامل برای پروژه هزینه نشده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 16 مرداد 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 231

به "تصفیه خانه ازنا شهریورماه افتتاح می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصفیه خانه ازنا شهریورماه افتتاح می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید