برگزاری نشست مجمع همکاری های بین بخشی ایران و ترکیه در تبریز

به گزارش هولی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی نشست مجمع همکاری های بین بخشی ایران و ترکیه را گامی موثر در ایجاد راستا جدید گردشگری منطقه ای در شمال غرب کشور بیان کرد.

برگزاری نشست مجمع همکاری های بین بخشی ایران و ترکیه در تبریز

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، مرتضی آبدار مدیرکل میراث فرهنگی این استان، امروز دوشنبه 14 آبان 97، در پنل گردشگری نشست مجمع همکاری های بین بخشی ایران و ترکیه که با حضور وزیر اسبق فرهنگ و گردشگری ترکیه و مدیران کل میراث فرهنگی استان های آذربایجان غربی، زنجان و اردبیل برگزار گردید، با بیان اینکه یکی از شاخصه های رشد و توسعه گردشگری ارتقا تعاملات با سایر کشورها است، ادامه داد: ارتقا و توسعه تعاملات بین المللی شاخصه مهمی است که پس از انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی، سعی و اهتمام مسئولین استانی در راستا آن قرار گرفته است.

آبدار ادامه داد: در سه سال اخیر دیدارها و نشست های متعددی با حضور مسئولین عالی رتبه دولتی و بخش خصوصی گردشگری استان آذربایجان شرقی و استان ها و شهرهای مختلف ترکیه صورت پذیرفته است که در نتیجه این تعاملات، شاهد معرفی هر چه بیشتر ظرفیت های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی و تبریز در میان مردم و بخش خصوصی گردشگری ترکیه بوده ایم. افزایش چشمگیر سفرها از جای جای ترکیه به استان آذربایجان شرقی و به ویژه شهر تبریز گواه این مدعاست.

مدیرکل میراث فرهنگی استان با اشاره به برگزاری چهارمین نشست مجمع همکاری های بین بخشی ایران و ترکیه در تبریز و ایجاد فرصتی مناسب برای افزایش تعاملات تجاری و اقتصادیبین دو کشور، اظهار کرد: برگزاری چنین رویدادهایی در تبریز و استان که حضور و تعامل مسئولین دولتی و بخش خصوصی گردشگری را به همراه دارد، می تواند دامنه همفکری و تبادلات در عرصه گردشگری و صنایع وابسته آن را گسترده تر و گامی رو به جلو در جهت توسعه همکاری های منطقه ای در راستای اهداف متصور باشد.

آبدار در انتها با بیان اینکه حضور مدیران استانی و مدیران کل میراث فرهنگی چهار استان در تبریز می تواند زمینه ای برای ارتقا تعامل و هم افزایی مابین استان ها در راستای توسعه گردشگری منطقه گردد، ادامه داد: با ایجاد هم افزایی و ارتقا تعامل موجود، یکی از ثمرات این نشست که در راستای انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی به میزبانی این کهن شهر برگزار می گردد، ایجاد یک محور گردشگری منطقه ای باشد، که این امر با توجه به ظرفیت های کم نظیر موجود در این 4 استان، اعم از وجود جاذبه های تاریخی ثبت دنیای، جاذبه های طبیعی و بومگردی، جاذبه فولکلوریک و هویتی ِاثرگذار، اشتراکات فرهنگی و بسیاری از این دست، کاملا دست یافتنی است.

تعاملات سازنده اردبیل با ترکیه قوت گرفته است

نادر فلاحی مدیر کل میراث فرهنگی اردبیل نیز در این نشست توضیح داد: تعاملات سازنده اردبیل با کشور دوست و همسایه، ترکیه طی ماه های اخیر قوت گرفته است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل نادر فلاحی توضیح داد: در سه ماه گذشته طی دیدار و مذاکره با استاندار استانبول، استاندار وان و مدیران گردشگری وان و استانبول نسبت به توسعه این تعاملات تاکید و برنامه های مطرح شده است.

او با اذعان به اینکه بخش خصوصی نقش جدی در رونق گردشگری ترکیه دارد، اضافه نمود: اردبیل آماده برگزاری تورهای اینفو به مقصد اردبیل، سرعین و مشکین شهر و با حضور فعالان بخش رسانه و فضای مجازی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همچنین به ضرورت تعامل سازنده فعالان بخش گردشگری ترکیه و فعالان استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان و اردبیل تاکید نمود.

فلاحی به ظرفیت های متعدد گردشگری اردبیل از جمله سلامت و ورزشی اشاره نمود و بیان داشت: وجود 110 چشمه آبگرم معدنی و وجود ظرفیت های متعدد موجب شده تا برگزاری جشنواره ها و اجرای طرح هایی در راستای رونق آبدرمانی ها با مدیران گردشگری کشور ترکیه مورد آنالیز قرار گیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همچنین به تشابهات فرهنگی دو کشور ایران و ترکیه نیز اشاره و تاکید نمود: به عنوان مثال پایگاه دنیای شیخ صفی الدین اردبیلی یکی از مقاصد اصلی بازدید گردشگران ترکیه در سفر به ایران محسوب می گردد.

او با اعلام آمادگی این استان برای آنالیز ذائقه گردشگری مردم ترکیه، اضافه نمود: استان مهمان پذیر اردبیل آماده ارائه خدمات گردشگری به شهروندان ترکیه است.

گردشگری یکی از زمینه های مناسب برای همکاری بین کشورهای همسایه

همچنین یحیی رحمتی مدیرکل میراث فرهنگی زنجان، در چهارمین نشست مجمع همکاری های بین بخشی ایران و ترکیه که به میزبانی شهر تبریز در حال برگزاری است، با بیان اینکه گردشگری یکی از زمینه های مناسب برای همکاری بین کشورهای مختلف به خصوص کشورهای همسایه است که در صورت تحقق و به دلیل خاصیت میان رشته ای بودن، می تواند تسهیل گر سایر همکاری ها نیز باشد، اضافه نمود: ایران و ترکیه همسایگانی هستند که به دلایل تاریخی، جغرافیایی، فرهنگی، زمینه ها و ویژگی های مشترک بی شماری دارند. همچنین وجود دین، آداب و سنن، فرهنگ، زبان، غذا و ... باعث ایجاد جغرافیای مشترکی بدون احتساب مرزهای سیاسی بین دو کشور شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زنجان او با اشاره به اینکه قرار دریافت ترکیه در بین مقاصد اصلی سفر ایرانیان نیز گواهی بر این مدعا بوده و این پتانسیل برای قرار دریافت ایران در بین مقاصد اصلی سفر گردشگران ترک نیز وجود دارد، ادامه داد: تنوع جغرافیایی و فرهنگی این امکان را به ایران داده است تا سلایق مختلف گردشگران را تحت پوشش قرار دهد. جاذبه های ایران توان جذب در بخش طبیعت گردی، گردشگری فرهنگی، گردشگری سلامت، گردشگری ماجراجویانه، گردشگری مذهبی، گردشگری روستایی، بوم گردی و ... را دارد.

این مسئول توضیح داد: صنایع دستی به عنوان اصلی ترین رهاورد یک سفر، جزو لاینفک گردشگری است که در این خصوص ایران به لحاظ تنوع صنایع دستی رتبه سوم را در دنیا به خود اختصاص داده که این خود، پتانسیل خوبی برای همکاری های دوجانبه محسوب می گردد.

رحمتی با اشاره به اینکه با توجه به تجربه بالای ترکیه در حوزه گردشگری و نیز به دلیل پیشرو بودن این صنعت در اقتصاد ترکیه و وجود پتانسیل های بالای ایران، زمینه همکاری در بخش های مختلف گردشگری فی ما بین دو کشور مهیا است، بیان نمود: از سرمایه گذاری در بخش زیرساخت ها و تأسیسات گردشگری تا امر آموزش، بازاریابی گردشگری، ایجاد و راه اندازی تورهای مشترک (همچون تور عقاب طلایی) چشم انداز روشنی از همکاری دو کشور است.

او ادامه داد: نزدیکی ترابوزان به شمال غرب ایران و فرهنگ نزدیک با چهار استان هم جوار و نیز داشتن سابقه تاریخی، تبادلات گردشگری و فرهنگی، گویای وجود پتانسیل های موجود همکاری است که عزم دو کشور نیز بر این امر صحه می گذارد.

مدیرکل میراث فرهنگی زنجان تاکید نمود: اعتقاد استوار به این مهم داریم که رایزنان فرهنگی ایران و کنسولگری ها که به عنوان بازوان توانمند وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در خارج از مرزهای کشور مشغول به انجام وظیفه هستند، بهترین گزینه برای رونق گردشگری و تشویق گردشگران جهت سفر به ایران و دیدن جاذبه های غنی ایران زمین به شمار می روند.

رحمتی در ادامه با اشاره به بخشی از وظایف کنسولگری ها و رایزنان فرهنگی اظهار کرد: بخشی از وظایف کنسولگری ها و رایزنان فرهنگی، فراهم کردن شرایط آشنایی مردم کشور مقصد با آداب و رسوم، فرهنگ و مذهب کشور مبدا است که در این راستا رایزنان فرهنگی سفارتخانه ها از روش های مختلفی، از جمله برگزاری هفته های فرهنگی، برپایی مراسم مذهبی، اجرای برنامه های جشن و شادی و نمایشگاه ها برای انجام این وظیفه استفاده می نمایند.

او یادآور شد: کنسولگری ها و رایزنان فرهنگی ایران می توانند با توجه به جاذبه های بسیار زیاد ایران طبق هماهنگی با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، زمینه رشد و رونق صادرات نامریی کشورمان را فراهم نمایند. بی شک آشنایی آنان با فرهنگ، آداب و رسوم بازار هدف ایران، می تواند بسیار مفید واقع شده و تبادل فرهنگی تمدن اصیل ایرانی به دیگر نقاط دنیا را فراهم کند.

این مسئول در ادامه، یکی از مهم ترین راه های دیپلماسی و سرمایه گذاری خارجی را تقویت صنعت گردشگری عنوان و اعلام نمود: در این راستا ایران می تواند از بعضی فرصت ها بهره کامل را ببرد که در این خصوص می توان به مواردی چون توسعه سرمایه گذاری بخش های خصوصی دو کشور در احداث هتل های پنج ستاره و بین المللی، اماکن اقامتی و تفریحی با استفاده قوانین حمایتی سرمایه گذاری خارجی، فعالیت تبلیغاتی مشترک در جهت هدفمند کردن مقاصد گردشگری به اتباع دو کشور و ... اشاره نمود.

منبع: میراث آریا
انتشار: 24 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 269

به "برگزاری نشست مجمع همکاری های بین بخشی ایران و ترکیه در تبریز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری نشست مجمع همکاری های بین بخشی ایران و ترکیه در تبریز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید