امکان انصراف ایران از اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی ، اروپایی ها تا پنجشنبه فرصت دارند

به گزارش هولی، وزیر امورخارجه گفت: همانطور که رئیس جمهوری در نامه اولیه خود نوشت، در صورت اقدام اروپایی ها برای اجرای تعهدات برجامی، هنوز امکان بازگشت ایران از اجرای گام سوم وجود دارد.

امکان انصراف ایران از اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی ، اروپایی ها تا پنجشنبه فرصت دارند

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

خانه ملت نوشت: محمدجواد ظریف، در حاشیه نشست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: مذاکرات ایران با اروپایی ها ادامه پیدا می نماید، ضمن اینکه در زمینه گام سوم کاهش تعهدات برجامی نیز پیشنهاداتی مطرح شده و در مراحل آخر تصمیم گیری قرار داریم، اگر اروپایی ها اقدامات لازم را تا روز پنجشنبه انجام ندهند، براساس تصمیمی که در 17 اردیبهشت ماه ابلاغ شده نامه ای به اروپایی ها خواهیم نوشت و اجرای گام سوم را به آنها ابلاغ می کنیم.

وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا مصادیق گام سوم تعیین شده یا خیر، اعلام کرد: پیشنهادهای دولت در مورد گام سوم تعیین است و به محض اینکه تصمیم قطعی اتخاذ گردد، رسما آن را اعلام می کنم.

ظریف در پاسخ به این سوال که بعد از دیدار شما با آقای مکرون، آقای روحانی با رئیس جمهور فرانسه گفت وگو نموده و همچنین آقای عراقچی قرار است به این کشور سفر کند و چنین ارزیابی می گردد که این بار پیشنهاد مناسبی از سوی فرانسوی ها ارائه شده است، اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه میز مذاکره را ترک ننموده است و همواره اعلام نموده که ما برای اجرای برجام آمادگی داریم و اگر اروپایی ها به تعهدات خود عمل نمایند، ایران نیز اجرای تعهدات خود را از سر می گیرد. اقدامی که ایران انجام داده در چهارچوب بند 36 برجام است و گفت وگوهای خود را ادامه می دهیم.

وزیر خارجه در پاسخ به این سوال که علت سفر عراقچی به فرانسه چیست، توضیح داد: در 2 دور گفت وگویی که من در فرانسه داشتم و گفت وگوهایی که فردا آقای عراقچی و مسئولان بانک مرکزی خواهند داشت، در مورد چگونگی اقدام اروپا صحبت می گردد.

ظریف در پاسخ به سوالی دیگری مبنی بر اینکه در چه صورتی ایران گام سوم کاهش تعهدات برجامی را برمی دارد؟، اضافه کرد: باید با اروپایی ها گفت وگو کنیم تا تعیین گردد که چگونه آن ها می توانند تعهدات خود را اجرا نمایند و نحوه اجرای تعهدات اروپا موضوع گفت وگو است، اگر آن ها بتوانند به تعهدات خود عمل نمایند فَبِها، وگرنه گام سوم را بر می داریم.

  • هنوز امکان بازگشت ایران از اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی وجود دارد

ظریف گفت: همانطور که رئیس جمهوری در نامه اولیه خود نوشتند، در صورت اقدام اروپایی ها هنوز امکان بازگشت از اجرای گام سوم وجود خواهد داشت.

وزیر امور خارجه در تشریح مهمترین محور جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، اعلام کرد: مهمترین محور این جلسه، گزارشی بود که از سفرهای خود به کشورهای اروپایی و چین ارائه کردم و همچنین گزارشی را نیز از سفری که امشب به روسیه خواهم داشت اعلام کردم. همچنین ادامه دیپلماسی فعال جمهوری اسلامی را به اطلاع عضو کمیسیون امنیت ملی رساندم و به سوالات آن ها پاسخ دادم.

  • اینستکس مقدمه ای برای اجرای تعهدات اروپا است

وی در مورد وضعیت اینستکس، گفت: همانطور که از ابتدا هم گفتیم، اینستکس مقدمه ای برای اجرای تعهدات اروپا است و اروپایی ها و سایر اعضای برجام 11 تعهد داده اند. البته ما به هیچ وجه چین و روسیه را در کنار اروپا قرار نمی دهیم زیرا چین و روسیه روابط خود را با ایران ادامه دادند اما اروپایی ها تقریبا روابط تجاری خود را با ایران قطع کردند و ضرورت دارد که آن ها اقدامات لازم را انجام دهند.

  • خود اروپایی ها ساز و کار اینستکس را برای اجرای تعهداتشان پیشنهاد کردند

ظریف با بیان اینکه اقداماتی که اروپایی ها کردند بسیار تعیین است و در چند اعلامیه، از جمله اعلامیه وزرای خارجه ایران و وزرای خارجه 3 کشور اروپایی تعیین شده است، گفت: در 2 اعلامیه کمیسیون مشترک برجام در سطح وزرا و چندین اعلامیه در سطح مدیران سیاسی، تعهدات اروپایی ها اعلام شده است، لذا اینستکس از نظر ما یک اقدام مقدماتی است که خود اروپایی ها این ساز و کار را برای اجرای تعهداتشان پیشنهاد کردند.

وی اضافه کرد: اجرای تعهدات کشورهای اروپایی برای ایران مهم است، حال اینکه این چه مقدماتی باید برای اجرای این تعهدات فراهم گردد، به ایران مربوط نمی گردد.

وزیر امورخارجه گفت: در مورد اینستکس حرف های متفاوتی از اروپایی ها شنیده ایم لذا توجه ما بیشتر به تعهدات واقعی است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 مهر 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 376

به "امکان انصراف ایران از اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی ، اروپایی ها تا پنجشنبه فرصت دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان انصراف ایران از اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی ، اروپایی ها تا پنجشنبه فرصت دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید