افغانستان سند آمرانه صلح آمریکا را امضا نمی کند

به گزارش هولی، معاون رئیس جمهوری افغانستان در واکنش به نامه وزیر خارجه آمریکا به اشرف غنی در باره طرح صلح جدید گفت که افغانستان سند آمرانه آمریکا در خصوص صلح را امضا نمی کند.

افغانستان سند آمرانه صلح آمریکا را امضا نمی کند

امرالله صالح روز دوشنبه در مراسم سالگرد مارشال محمد قسیم فهیم معاون سابق رئیس جمهوری افغانستان در کابل گفت نامه وزیر خارجه آمریکا در خصوص طرح صلح جدید نگرانی و تغییری در موضع دولت ایجاد نمی کند.

معاون رئیس جمهوری افغانستان گفت که ما در گفت وگو با مقامات آمریکایی در دو روز گذشته تاکید کرده ایم که حق رای را از مردم افغانستان سلب نمی کنیم .

وی اظهار داشت آمریکایی ها براین باورند که پاکستان بین آمریکا، طالبان و افغانستان در این سال ها فقط یک پیام رسان بوده و اسلام آباد هیچ فشاری را بر طالبان وارد نکرده است.

صالح اظهار داشت افغانستان تا به امروز از تهدید،انتخار و بم نترسیده و برای حفظ منافع مردم ایستاده است.

وی با اشاره به طرح آمریکا برای برای نشست رهبران افغان و طالبان در ترکیه اظهار داشت با جمع شدن 20 نفر در یک اتاق نمی شود سرنوشت مردم را معین کرد.

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان نیز گفت که آمریکا در این طرح فقط بر تسریع فرایند صلح تأکید کرده است.

وی افزود صلح برای مردمی که همه روزه قربانی می دهند،یک خواست مهم و امر حتمی است.

محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی و مشاور ارشد امور سیاسی رئیس جمهوری افغانستان با اشاره به نامه وزیر خارجه آمریکا به غنی گفت این نامه نشان می دهد که آمریکایی ها با مردم ،ترکیب قومی و ملی مردم افغانستان آشنایی ندارند.

وی گفت نادیده دریافت ساختار ملی افغانستان می تواند منجر به آغاز یک بحران در کشور شود.

رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان ،لحن نامه وزیر خارجه آمریکا به اشرف غنی را آمرانه دانست و گفت که صلح فرمایشی در افغانستان به جایی نمی رسد.

وی با اشاره به تهدید آمریکایی ها به خروج از افغانستان اظهار داشت ما آمریکایی ها را به کشور دعوت نکردیم و از رفتن آنها نیز هراسی نداریم .

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در نامه ای که به محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان، گفته است که گزینه خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان هنوز هم به عنوان یک گزینه روی میز است اما بررسی توافقنامه صلح آمریکا با طالبان تا به امروز نهایی نشده است.

نامه وزیر خارجه آمریکا به رئیس جمهوری افغانستان در خصوص طرح جدید صلح با واکنش گسترده ای در بین مردم و فعالان سیاسی افغانستان روبرو شده است ،شماری از آنها خواستار ایستادگی در قبال این طرح شده و تعداد دیگر نیز معتقدند که اشرف غنی مجبور به پذیرفتن طرح جدید آمریکا است.

طلوع نیوز افغانستان با اشاره به دستیابی به نسخه ای از نامه وزیر خارجه آمریکا به اشرف غنی نوشت واشنگتن از سازمان ملل می خواهد نشستی جهانی را با حضور وزیران خارجه ایران، روسیه، چین، پاکستان و هند و همچنین فرستاده ویژه آمریکا برای بحث روی یک طرح واحد درباره فرایند صلح افغانستان برگزار کند.

بر اساس این گزارش،آنتونی بلینکن اضافه کرده است نشست دیگری را با میزبانی ترکیه با حضور نمایندگان هواداران جمهوریت و طالبان برای نهایی سازی یک توافقنامه صلح دیگر برگزار خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا در این نامه هشدار داده است که عدم توافق بین رهبران افغانستان در دهه 90 سبب پیامدهای فاجعه بار برای این کشور شد و چنین موضوعی نباید تکرار شود.، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 6 فروردین 1400 بروزرسانی: 6 فروردین 1400 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1535

به "افغانستان سند آمرانه صلح آمریکا را امضا نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افغانستان سند آمرانه صلح آمریکا را امضا نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید