ابراز نگرانی پکن نسبت به تحرکات آمریکا در دریای چین جنوبی

به گزارش هولی، چین ضمن ابراز نگرانی های جدی نسبت به گزارش ها مبنی بر اینکه آمریکا در نظر دارد کشتی و هواپیماهای نظامی را برای به چالش کشیدن ادعاهای پکن درخصوص حق مالکیت بر جزایر در حال ساخت در دریای چین جنوبی اعزام کند، گفت: پکن قاطعانه از تمامیت ارضی خود دفاع می نماید.

ابراز نگرانی پکن نسبت به تحرکات آمریکا در دریای چین جنوبی

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (هولی) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: آمریکا باید موضع خود را تعیین نموده و کشورها باید از روینمودهای خطرناک و تحریک آمیز برای حفظ صلح و ثبات این منطقه اجتناب نمایند.

روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از یکی از مقامات ارشد گزارش داد: اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا در پاسخ به سوالات مربوط به نحوه رسیدگی به اقدامات چین برای تقویت جزایری که در دریای چین جنوبی اشغال نموده، گفت: برنامه ها شامل ارسال کشتی و هواپیماهای جنگی به اطراف جزایر ساخته شده این دریا است.

این ادعاهای چین در برنامه سفر جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا به پکن نیز قرار خواهد داشت. قرار است کری روز یکشنبه با شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین دیدار کند.

یکی از مقامات ارشد وزارت امور خارجه آمریکا که خواست نامش فاش نشود، گفت: کری در این سفر به چین خواهد گفت که ادعاهای گسترده و رفتار کلی آنها در دریای چین جنوبی به وجهه این کشور و همچنین روابطش با همسایگانش و بالاخص با آمریکا لطمه خواهد زد.

کری همچنین خواهد گفت از نظر آمریکا ایجاد این جزایر به معنای حق تمامیت ارضی یا قلمرو دریایی نیست.

این مقام اضافه کرد: کری در دیدار با مقامات ارشد چین خواهد گفت که آمریکا همچنان به حفظ آزادی هوانوردی و دریانوردی متعهد است و آنچه را که حق قانونی برای پرواز بر فراز این دریا می داند، انجام خواهد داد.

در حالی که ارتش آمریکا در حال حاضر عملیات خود را در دریای چین جنوبی انجام می دهد عبور از محدوده 22.2 کیلومتری اطراف این جزایر باعث تشدید نگرانی های چین شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: ما نسبت به این اظهارات آمریکا به شدت نگران هستیم. در حالی که پکن از آزادی دریانوردی و هوانوردی در این منطقه حمایت می نماید اما این بدان معنا نیست که کشتی ها و هواپیماهای نظامی خارجی می توانند آزادانه وارد حریم هوایی و دریایی منطقه ای چین شوند. چین با قاطعیت تمامیت ارضی خود را حفظ خواهد نمود.

مقامات چین از این ادعاهای خود دفاع نموده و می گویند ساخت وسازهای پکن در دریای چین جنوبی برای خدمات عمومی و حمایت از ماهیگیران و همچنین تضمین تمامیت ارضی چین است.

این مقامات، فیلپپین، ویتنام و دیگر کشورها را که ساخت وسازهای خود را در این دریا انجام می دهند، متهم می نمایند.

آمریکا گفت هیچ موضعی درخصوص ادعاهای قلمرویی در دریای چین جنوبی ندارد اما خواستار حفظ صلح و ثبات در این منطقه است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 455

به "ابراز نگرانی پکن نسبت به تحرکات آمریکا در دریای چین جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابراز نگرانی پکن نسبت به تحرکات آمریکا در دریای چین جنوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید