کسی از جای کپسول مرگ آفرین خبر ندارد، پیامدهای ترسناک یک گاف بزرگ

به گزارش هولی، کپسول کوچک رادیواکتیوی که اخیرا در استرالیا گم شد، حاوی ماده ای رادیواکتیو بود که تشعشعاتش برای سلامتی خطرات بسیاری دارد.

کسی از جای کپسول مرگ آفرین خبر ندارد، پیامدهای ترسناک یک گاف بزرگ

به گزارش خبرآنلاین، یک کپسول کوچک به اندازه نخود که حاوی عنصر رادیواکتیو سزیم 137 است، در حال انتقال از معدن تا مقصد گم شده بود. این مسیر 1000 کیلومتری کار یافتن کپسول گمشده را بسیار سخت نموده است.

کپسول بسیار کوچک است، اما خطر ماده ای که حمل می نماید بسیار بزرگ است. ماده ای رادیواکتیو که تشعشعاتش می تواند حتی منجر به سرطان در انسان و دیگر موجودات گردد.

اندازه تشعشع ساطع شده از این حجم اندک سزیم 137 در فاصله یک متری بنا بر اعلام مقامات مسئول استرالیایی برابر با انجام 10 رادیوگرافی قفسه سینه در یک روز است.

اگر چه تشعشع به حدی نیست که رهگذران را به خطر بیاندازد، اما اگر فرد بدشانسی مدت زمانی طولانی کنار این کپسول کوچک توقف کند شانس سرطانی شدن سلول های بدنش را به حد بسیار زیادی بالا می برد.

نکته امیدوارکننده این است که کپسول کوچک گمشده ممکن است جایی افتاده باشد که گذر انسان زیاد به آنجا نیافتد، اما نمی توان زندگی را بر احتمالات بنا کرد.

نیمه عمر ماده رادیواکتیو گمشده 30 سال است به این معنا که سه دهه دیگر تشعشات آن نصف شده و دیگر به اندازه امروز خطرناک نخواهد بود.

در میان اصلی ترین خطر از میان رفتن محافظ و رها شدن ماده رادیواکتیو در طبیعت است. برخورد این ماده با پوست یا بلعیدن تصادفی آن اثراث وحشتناکی به جا خواهد گذاشت.

منبع: فرارو
انتشار: 15 بهمن 1401 بروزرسانی: 15 بهمن 1401 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 2220

به "کسی از جای کپسول مرگ آفرین خبر ندارد، پیامدهای ترسناک یک گاف بزرگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کسی از جای کپسول مرگ آفرین خبر ندارد، پیامدهای ترسناک یک گاف بزرگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید