کرونا باعث پیشرفت زبان فارسی در خارج از مرز ایران شد

به گزارش هولی، غلامعلی حداد عادل می گوید: شرایط کرونایی از جهتی موجب توقف کلاس های حضوری شد، اما در دیگری به روی آموزش فارسی در جهان و به روی ما باز شد و آن جدی دریافت فضای مجازی بود.

کرونا باعث پیشرفت زبان فارسی در خارج از مرز ایران شد

به گزارش خبرنگاران و به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی ، غلامعلی حدادعادل رئیس بنیاد سعدی، در وبینار بین المللی آموزش و گسترش زبان فارسی در دنیا با موضوع چالش های آموزش مجازی در دوران کرونا به عنوان سخنران خاتمهی این وبینار دوروزه گفت: 33 نفر در عرض دو روز در این همایش مجازی شرکت کردند و این نشان دهنده توجه زیاد به آموزش زبان فارسی در داخل و خارج از ایران است.

او ضمن سپاسگزاری از همکاری دانشگاه علامه طباطبایی با بنیاد سعدی برای آموزش و گسترش زبان فارسی در دنیا، درباره فلسفه تشکیل بنیاد سعدی گفت: بنیاد سعدی حدود 9 سالی است که کار خود را شروع کرده و نسبت به عمر 42 ساله جمهوری اسلامی نهال جوانی دارد. فکر تأسیس بنیاد سعدی از آن جا پیدا شد که متوجه شدیم ساختار تشکیلاتی پیش بینی شده برای آموزش زبان فارسی کوچکتر از آن بود که این مظروف را در خود جای دهد، بنابراین بنیادی با ریاست عالی رئیس جمهوری و ریاست هیأت امنایی معاون اول و با حضور چهار شخصیت مختلف حقیقی و حقوقی شروع به کار کرده و نتایج خوبی داشته و امروز بنیاد سعدی مرجع و خانه ای برای همه فارسی آموزان در سراسر دنیاست.

حداد عادل با ارائه گزارشی از مجموعه فعالیت های بنیاد سعدی به استانداردسازی آموزش زبان فارسی در بنیاد سعدی اشاره کرد و گفت: یکی از مهم ترین مسائل آموزش زبان به خارجیان تنظیم استاندارد مرجع آموزش زبان است و زبان فارسی تا پیش از تأسیس بنیاد سعدی فاقد چنین استانداردی بود. اگر استاندارد نباشد هرکسی می تواند ادعا کند که فارسی می دانم و هرکسی می تواند منکر شود که تو فارسی نمی دانی. بنابراین ممکن است گوینده یک سطح را ارائه کرده باشد و فرد منکر سطح دیگری را، اما اگر ترازویی در کار باشد، معلوم می شود هرکسی چقدر می داند یا نمی داند. هیچ نوع داد و ستد و برنامه ریزی بدون استانداردسازی آموزش زبان ممکن نیست و این یکی از کارهای اصلی بنیاد سعدی بوده است.

رئیس بنیاد سعدی با بیان این که بنیاد سعدی سعی کرده بدون داشتن رابطه استخدامی، نیروی انسانی انبوه برای آموزش زبان فارسی در دنیا تربیت کند، گفت: ما 134 دوره تربیت مدرس در بنیاد سعدی برگزار کردیم که حدود هزار نفر شرکت کرده و در حدی که آموزش دیدند، گواهینامه دریافت کردند و در هرجایی از دنیا باشند، می توانند آموزش زبان فارسی تدریس کنند. علاوه بر این، تا به امروز 48 دوره دانش افزایی از یک هفته تا بلندمدت بیش از یک ماه برگزار کرده ایم که در مجموع حدود 1100 نفر برای آموزش زبان فارسی به ایران آمدند و در کلاس های مختلف ما شرکت کردند.

حداد عادل درباره چگونگی توسعه و گسترش آموزش از راه فضای مجازی تشریح کرد: از سال اول تأسیس بنیاد سعدی به فکر توسعه آموزش زبان فارسی با استفاده از فضای مجازی بودیم و درصدد هستیم وبگاهی در آینده نزدیک افتتاح کنیم که در آن امکانات بسیاری برای آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان وجود داشته باشد.

حداد عادل با اشاره به این که کار دیگر ما در بنیاد سعدی تأمین محتوای آموزشی است، اضافه نمود: در برنامه ای متناسب با چشم انداز 10 ساله، 68 کتاب مرجع درسی را برای سطوح و مهارت های مختلف آموزشی و برای مخاطبان در کشورهای مختلف در نظر گرفتیم که تا به امروز 40 جلد آن اجرایی شده و 28 جلد آن به چاپ رسیده است. یکی از این کتاب های چاپ شده گام اول است که تا به امروز به 15 زبان واسط ترجمه و هشت ترجمه آن در خارج از کشور چاپ شده است.

او با اشاره به طراحی و اجرای آزمون آمفا نیز گفت: یکی دیگر از فعالیت های ما طراحی آزمون های استاندارد است. ما در امتحان دریافت از سطح دانش زبان فارسی، آزمون های استانداردی را طراحی کردیم که به اختصار به آمفا نام گذاری شده و با حکم رئیس جمهوری ابلاغ و در بسیاری از کشورها اجرا شده است.

رئیس بنیاد سعدی اضافه نمود: ما داتفا را هم برای سنجش دانش تدریس فارسی داریم که برای سنجش توانایی اعتبار معلمان زبان فارسی در دنیا است که سه درجه یک، دو و سه دارد. تا به امروز 59 نفر در این آزمون ها پیروز شده اند و آیین نامه ای در بنیاد سعدی تدوین کرده ایم که هرکس داوطلب آموزش زبان فارسی در دنیا باشد در صورت صلاحیت به عنوان کارگزار برای فارسی آموزی معرفی می کنیم و در حال حاضر هم بیش از 200 کلاس در سراسر دنیا داریم که ممکن است بعضی از آن ها به دلیل شرایط کرونایی برگزار نشود و این کف ظرفیت ماست.

حداد عادل با بیان این که بنیاد سعدی تا به امروز با 30 موسسه خارجی و داخلی تفاهم نامه امضا کرده است، گفت: ما انتشارات آزفا را داریم که کتاب های ما و کتاب های مناسب آموزش زبان فارسی در دنیا را منتشر می کند.

او با اشاره به شرایط آموزش زبان فارسی در شرایط کرونا با خواندن عبارت خدا گر ز حکمت ببندند دری، ز رحمت گشاید در دیگری، گفت: شرایط کرونایی موجب تعطیلی کلاس های حضوری شد و آموزش را در دنیا به نحو دیگری تغییر داد و این موضوع در فارسی آموزی اثر گذاشت . شاید به نظر برسد که لطمه ای به فارسی آموزی وارد شده، اما در دیگری به روی آموزش فارسی در دنیا و به روی ما باز شد و آن جدی دریافت فضای مجازی بود که در اثر احتیاج پدید آمد.

حداد عادل اضافه نمود: وقتی متوجه شدیم چاره ای جز استفاده از فضای مجازی نداریم، سعی کردیم با امکانات محدود خود این فضا را گسترش دهیم.

او شرح داد: در تمام دنیا در شرایط کرونایی یک عامل برای استفاده از فضای مجازی وجود دارد که همان کروناست، اما در ایران دو عامل تحریم و کرونا باعث بروز مسائل برای ما شد، چون تحریم موجب شد که کار برون مرزی و مبادلات بانکی ما دچار اختلال شود.

حدادعادل گفت: در حال حاضر بسیاری از استادان در سراسر دنیا با فضای مجازی مرتبط هستند و کلاس های ما با تفاوت ساعت در مناطق مختلف دنیا 24 ساعته است. در حال حاضر به چندصد نفر از دانشجویان مصری در فضای مجازی فارسی یاد می دهیم و از اندونزی و فیلیپین و کشورهای اروپایی هم معلمان زبان فارسی و هم دانشجویان بر سر سفره زبان فارسی نشسته اند.

او در خاتمه ضمن قدردانی از همکاران بنیاد سعدی که در برگزاری این وبینار و هماهنگی حضور استادان خارج از کشور تلاش کردند، گفت: این ویروس عدو (دشمن) باعث شد درهای استفاده از فضای مجازی به روی آموزش فارسی به غیرفارسی زبانان دنیا باز شود و در حال حاضر دو چیزمهم است؛ یکی این که همچنان این درها را باز نگه داریم، دوم این که حالا که این زمینه فراهم شده، باید بررسی کنیم چه کارهایی برای استفاده از این امکانات باید انجام دهیم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 بهمن 1399 بروزرسانی: 2 بهمن 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1403

به "کرونا باعث پیشرفت زبان فارسی در خارج از مرز ایران شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا باعث پیشرفت زبان فارسی در خارج از مرز ایران شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید