پنج دسته بندی کارکنان که بر تجربه مشتری اثرگذار است

به گزارش هولی، به کارفرمای فعلی خود چقدر متعهد هستید؟ آیا شیفته آنچه انجام می دهید هستید یا فقط از موقعیت تان رضایت دارید؟ آیا از کارتان متنفرید یا احساسات متناقضی نسبت به آن دارید؟

پنج دسته بندی کارکنان که بر تجربه مشتری اثرگذار است

دنیای اقتصاد به نقل از My Customer در ادامه نوشت: این ها مجموعه سوالات مهمی هستند که باید در نظر گرفت. اینکه نسبت به جایی که کار می کنید چه حسی دارید، تاثیر بسیار زیادی بر نوع کاری که انجام می دهید دارد.

این مفهوم وقتی مدیر هستید و می خواهید تیمتان را ارزیابی کنید، مهم تر هم می شود، به ویژه اگر به این ربط داشته باشد که آن ها چگونه با مشتریان تعامل دارند. بررسی ها نشان می دهد بیشتر کارکنان از نظر میزان تعهد در یکی از پنج دسته بندی اصلی زیر قرار می گیرند:

1- سفیران

2- وفاداران مثبت

3- بی تفاوت ها

4- صندلی پرکن های بی علاقه

5- خرابکار ها

حالا نگاهی دقیق تر به هر کدام از آن ها داشته باشیم:

کارمندان سفیر: این نوع کارکنان در دفاع و طرفداری از شرکتی که در آن کار می کنند و وعده برند آن شرکت، بسیار فعال هستند. سفیران در رفتار و ارتباطات خود بسیار پیروز هستند. به علاوه، آن ها فقط نزد دوستان و خانواده خود، از جایی که کار می کنند طرفداری نمی کنند، بلکه حامی شرکت نزد دیگر کارکنان هم هستند. آن ها تعهدی قوی هم به سازمان و هم به مشتریان دارند.

وفاداران مثبت: افرادی که در این دسته بندی تعهدی قرار می گیرند، احساسات مثبتی در مورد شغل خود دارند. وفاداران مثبت درگیری احساسی با شرکت دارند و به طور کلی نظرات مثبت و مطلوبی را در مورد آن به اشتراک می گذارند. آن ها وفادارند، برای ماندن در شرکت تعهد دارند و به طور مداوم عملکرد شغلی خوبی دارند. اگرچه وفاداران مثبت مثل کارمندان سفیر همه جا از شرکت طرفداری نمی کنند، اما هر وقت بخواهند در مورد شغلشان صحبت کنند، پیامشان مثبت است.

بی تفاوت ها: همان طور که از اسمشان پیدا است، کارکنانی که احساس رضایت کلی از کارفرمای خود دارند، اما این احساس خیلی شدید نیست، در این گروه قرار می گیرند. بی تفاوت ها به طور کلی از شرکت راضی هستند- از جمله ارتباطی که با کارفرما و محصولات تولیدی شرکت دارند-، اما در برابر حمایت همه جانبه از آن، دیدگاه دوگانه و مردد دارند. بی تفاوت ها به ندرت از کلام مثبت در مورد شرکت استفاده می کنند.

صندلی پرکن های بی علاقه: افرادی که هیچ گونه ارتباط و درگیری احساسی با شرکت ندارند، در این گروه قرار می گیرند. از آنجا که این افراد به شغلشان علاقه ندارند و به هیچ عنوان به شرکت و وعده برند آن وابسته نیستند، در مورد کار- چه در داخل شرکت و چه خارج از آن- چندان صحبت نمی کنند. صندلی پرکن های بی علاقه، کار را صرفا یک شغل که باید انجامش داد می بینند؛ همین!

کارکنان خرابکار: این ها کارکنان مسموم سازمان شما هستند. درست است که حقوق می گیرند، اما در واقع هیچ کاری در سازمان شما انجام نمی دهند. در واقع، خرابکار ها به شکل فعالی علیه سازمان کار می کنند. آن ها اغلب به شکل علنی از سازمان نزد کارکنان دیگر، دوستان و خانواده خود و شاید بدتر از همه نزد مشتریان، شکایت می کنند.

از اهرم قدرت سفیران استفاده کنید

با این توصیف ها، واضح است که برای ارائه یک تجربه مشتری عالی، بهترین حالت این است که درصد قابل توجهی از کارکنان شما از گروه سفیران باشد. این را همیشه می گوییم که کارکنان شاد، مشتریان را شاد می کنند، اما اگر بخواهیم آن را بهتر کنیم، باید بگوییم کارکنان سفیر، کارکنان دیگر و مشتریان را شاد می کنند. البته واقعیت این است که کارکنان سفیر حدود 20 درصد کل پرسنل شما را تشکیل می دهند، این یعنی 80 درصد بقیه می توانند جزو هر یک از چهار دسته بندی دیگر باشند. اگر بیشتر این 80 درصد جزو کارکنان خرابکار باشند، خبر خوبی برای تجربه مشتری شرکت شما نخواهد بود.

به هر حال، احتمالا بیشتر کارکنان شما در سه دسته بندی وسط قرار می گیرند. یک نظرسنجی در موسسه گالوپ نشان می دهد که فقط 29 درصد جوانان نسل هزاره- که از سال 2015 بیشترین تعداد نیروی کار را تشکیل داده اند- به شغل خود تعهد دارند و حدود سه چهارم آنها، تعهد چندانی ندارند یا حتی بدتر، نظر منفی دارند.

این مهم است که شما قدرت مثبت کارکنان سفیر خود را اهرم قرار دهید تا روابط خود را با گروه وفاداران مثبت، بی تفاوت ها و صندلی پرکن های بی علاقه، بهبود ببخشید. با کمک آن ها می توانید بهترین کارکنان خود را حفظ کنید و شاید یکسری کارکنان که تعهد کمتری دارند را به دسته بندی بهتری منتقل کنید تا تجربه مشتری بهتری داشته باشید.

در مورد کارکنان خرابکار هم بهترین کاری که برای سازمان و تجربه مشتری می توانید انجام دهید این است که بدون درنگ آن ها را اخراج کنید!

اینکه چه احساسی به شغلتان دارید، در کیفیت کاری که انجام می دهید تاثیر مستقیم دارد. این موضوع هم برای شما و هم برای کارکنان شما صدق می کند. به علاوه، این احساسات در مورد شغلتان، تاثیر مستقیم بر تجربه مشتری دارد. مطمئن شوید که به افزایش تعهد کارکنان خود کمک می کنید و از قدرت و نفوذ برترین و متعهدترین کارکنان خود در جهت بهبود فرهنگ سازمان استفاده می کنید. داشتن کارکنان راضی، برای داشتن مشتری راضی و راضی خوب است. اما کارکنان سفیر، هم کارکنان دیگر را راضی می کنند و هم مشتریان را.

منبع: فرارو
انتشار: 26 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1400 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1628

به "پنج دسته بندی کارکنان که بر تجربه مشتری اثرگذار است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنج دسته بندی کارکنان که بر تجربه مشتری اثرگذار است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید