پاسخ عمران خان درباره نقش حکمتیار در افغانستان چه بود؟

به گزارش هولی، نخست وزیر پاکستان با گریز از پاسخ به توافق این کشور با حکمتیار برای تقسیم قدرت با طالبان گفت که اسلام آباد خواهان عدم استفاده هند از خاک افغانستان علیه پاکستان است.

پاسخ عمران خان درباره نقش حکمتیار در افغانستان چه بود؟

جهت دریافت خدمات رنگ پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، عمران خان نخست وزیر پاکستان درباره به رسمیت شناختن امارت اسلامی طالبان گفت که این حق اسلام آباد بود تا این گروه را به رسمیت بشناسد اما پاکستان هیچ کنترلی بر آن ها نداشت.

عمران خان درباره نتیجه مذاکرات بین الافغانی و احتمال اینکه طالبان به وسیله نظامی قدرت را در دست بگیرد نیز به اشپیگل گفت: در زمان حاضر هیچ کس نمی تواند پیش بینی کند که افغانستان به کدام طرف می رود اما می توانم بگویم که بعد از افغانستان، پاکستان بیش از هر کشور دیگری خواهان برقراری صلح در افغانستان است.

نخست وزیر پاکستان درباره ملاقات اخیرش با گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی و گزارش ها مبنی بر پیشنهادش به وی برای توافق تقسیم قدرت با طالبان پس از خروج نیروهای آمریکایی، با گریز از دادن پاسخ، گفت: حکمتیار در انتخابات افغانستان شرکت نموده و قانون اساسی افغانستان را پذیرفته است.

وی اضافه نمود: پیش از ملاقات با حکمتیار با عبدالله ملاقات داشتم که ریاست شورای عالی مصالحه در افغانستان را به عهده دارد، ما در افغانستان هیچ فرد مورد علاقه ای نداریم؛ تنها علاقه من این است که دولت آینده در کابل به هند اجازه ندهد از آنجا علیه پاکستان فعالیت کند.

رهبر حزب اسلامی افغانستان اخیراً در حالی طی دعوت رسمی با سفر به پاکستان با نخست وزیر، رئیس جمهور، وزیر خارجه، رئیس مجلس و رئیس سنای این کشور ملاقات کرد که هیچ سمت رسمی در دولت افغانستان ندارد.

حکمتیار پس از این سفر 3روزه در یک نشست خبری در کابل بیان کرد که تنها راه چاره بحران افغانستان برقراری دولت موقت است که واکنش هایی گسترده را بین سیاسیون و فعالان شبکه های اجتماعی در افغانستان در پی داشت.

شاه حسین مرتضوی مشاور ارشد رئیس جمهور افغانستان در واکنش به این اظهارات گفت که حکمتیار طرح ایجاد دولت موقت را از پاکستان با خود آورده است.

.+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 آذر 1399 بروزرسانی: 6 آذر 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1297

به "پاسخ عمران خان درباره نقش حکمتیار در افغانستان چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ عمران خان درباره نقش حکمتیار در افغانستان چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید