ویدئو، مرگ گربه ماهی ها در جاسک؛ سونامی در راه است؟!

به گزارش هولی، گربه ماهی های مرده در ساحل جاسک شاید نشانه زلزله و سونامی است. این را اسکندر مقدونی نمی دانست، اما حالا که می دانیم باید جدی بگیریم... قبل از سونامی ژاپن هم، گربه ماهی های زیادی مرده بودند... گسل مکران، قبلا هم جاسک را لرزانده است.

ویدئو، مرگ گربه ماهی ها در جاسک؛ سونامی در راه است؟!

زینب رحیمی| 13 و 25 فروردین سال جاری (1400) در دو نقطه متفاوت از ساحل جاسک حدود 100 تن لاشه گربه ماهی پیدا شد. از همان روز های اول آلودگی نفتی، بیماری ویروسی و فعالیت صیادی به عنوان مهمترین دلایل مرگ گربه ماهی ها مطرح شد، اما جالب توجه ترین فرضیه مرگ این گربه ماهی ها را به وقوع زلزله و سونامی ربط می دهد.

مهدی زارع -استاد پژوهشکده زلزله شناسی- این فرض را عنوان کرد. او با اشاره به سابقه مطالعاتی در دانشگاه توکیو بعد از زلزله 2011 ژاپن، شرح می دهد که بر اساس مقاله منتشرشده در سال 2014 تا 70 درصد بین مرگ گربه ماهی ها و وقوع زلزله ارتباط سیستماتیک وجود دارد.

البته مشاهده لاشه گربه ماهی ها به این معنا نیست که وقوع زلزله و سونامی حتمی است. بلکه از نظر زلزله شناسان این یک پیش نشانگر است که اهمیت و ارزش آنالیز علمی دارد. برای همین هم شاید ضروری است محلی ها، ساکنان جاسک نسبت به هر نوع تغییر احتمالی هشیار باشند.

در چنین شرایطی طبیعتا آنالیز سایر مولفه ها یاری بزرگی است تا بتوان نظر نسبتا دقیق تری برای احتمال وقوع زلزله داد، اما در ساحل جاسک یا در منطقه مکران شبکه لرزه نگاری وجود ندارد تا از این طریق اطلاعات زلزله های کوچک ماه های قبل ثبت شده و حالا مورد آنالیز قرار گیرد.

از سوی دیگر به گفته مهدی زارع این عضو پژوهشکده زلزله شناسی، قبل از وقوع زلزله تغییراتی در ساحل یا در نقاطی که گسل قرار است فعال گردد، ایجاد می گردد که این تغییر در حقیقت باعث تغییر در ترکیبات و هیدروژئوشیمی آب می گردد که به طور خاص روی گربه ماهی ها اثر می گذارد.

گزارش پیش رو علاوه بر طرح یک فرضیه علمی درباره علت مرگ گربه ماهی های در ساحل جاسک، نگاهی تاریخی به گسل مکران و زلزله و سونامی های جاسک داشته است زمانی که اسکندر مقدونی برای کشورگشایی راهی دریای مکران شد.

دانلود

فیلم اصلی

کد ویدیومنبع: فرادید
انتشار: 25 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1400 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1625

به "ویدئو، مرگ گربه ماهی ها در جاسک؛ سونامی در راه است؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویدئو، مرگ گربه ماهی ها در جاسک؛ سونامی در راه است؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید