مکاتبه قاسمی با خاندوزی برای شناسایی زمین های دولتی

به گزارش هولی، معاون وزیر راه و شهرسازی از مکاتبه رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی با وزیر اقتصاد در مورد شناسایی زمین دستگاه ها دولتی برای ساخت مسکن در قانون جهش فراوری اطلاع داد.

مکاتبه قاسمی با خاندوزی برای شناسایی زمین های دولتی

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، احمد اصغری مهرآبادی در مورد تامین زمین قانون جهش فراوری مسکن، اظهار کرد: بر اساس این قانون پیش بینی های لازم برای تامین زمین ساخت واحد های مسکونی در قانون جهش فراوری اجرا شده است.

وی ادامه داد: در این قانون سازمان ثبت اسناد کشور مکلف شده چنانچه دستگاه های دولتی ظرف 2 ماه زمین های خود را در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار ندهند، سند این اراضی را به نام وزارت راه منتقل کند. به همین علت خیال وزارت راه و شهرسازی در رابطه با تامین زمین مسکن قانون جهش فراوری راحت و سازمان ثبت کار خودش را انجام خواهد داد.

وی اضافه کرد: در واقع یکماه پس از اعلام وزارت راه و شهرسازی در رابطه با عدم همکاری دستگاه های دولتی، سازمان ثبت اسناد نسبت به تنظیم سند نو به نام وزارت راه و شهرسازی اقدام خواهد نمود.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با اشاره به این که در استان ها زمین ها شناسایی شده اند، گفت: برای بقیه زمین های در اختیار دستگاه های دولتی با توجه به این که وزارت امور مالی و دارایی فهرست زمین های دولتی را در اختیار دارد هم نامه ای با امضای رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی به وزیر اقتصاد نوشته ایم.

مهرآبادی بیان نمود: این موضوع در دستور کار شورای عالی مسکن قرار گرفته است تا هرچه سریع تر بتوانیم اراضی را برای ساخت یک میلیون مسکن در اختیار بگیریم. این اراضی دولتی که در داخل محدوده هستند، قطعا یاری زیادی به لحاظ ارزشی خیلی جا ها ممکن است زمین های مرغوب را خریداری کنیم و در جا های دیگر زمین خریداری کنیم.

برنامه اجرایی قانون جهش فراوری

لازم به ذکر است از سوی دیگر معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی هم 4 مهرماه در نشست خبری گفته بود: برنامه اجرایی قانون جهش فراوری مسکن هنوز تصویب نشده و احتمالاً طی هفته آینده یا دو هفته آینده در شورای عالی مسکن مطرح و تصویب می گردد.

محمود محمودزاده اضافه کرد: بر اساس پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی وام با عدد قابل قبولی که در توان پرداخت گروه های هدف باشد اعطا خواهد شد و این رقم برای دهک های کم عایدی 5 درصد خواهد بود.

وی توضیح داد: در راستای مساعدت حداکثری دولت در سود نحوه واگذاری زمین و مصالح ساختمانی برای دهک های اول، دوم و سوم منظور خواهد شد. در برنامه اجرایی قانون جهش فراوری، پرداخت وام با سود 5 درصد برای دهک های اول تا سوم در نظر گرفته شده است.

وی در پاسخ به پرسش دیگر تسنیم مبنی بر مبلغ وام پرداختی در طرح فراوری گفت: وام های پرداختی متفاوت بوده و بر اساس قیمت تمام شده خواهد بود ضمن اینکه کارمزد هم برای دهک های عایدیی فرق دارد. در مجموع عدد وام و کارمزد ثابتی در تهران برای اجرای قانون جهش مسکن نخواهیم داشت. اجازه بدهید پس از تصویب رقم تسهیلات را اعلام کنیم.

لازم به ذکر است قرار است امروز شورای عالی مسکن تشکیل جلسه دهد که در اینصورت علاوه بر طرح موضوع مکاتبه وزیر راه با وزیر اقتصاد، برنامه اجرایی قانون جهش فراوری هم مطرح و احتمالا تصویب خواهد شد. به این ترتیب علاوه بر تسریع در فرایند واگذاری زمین های دولتی به وزارت راه مقدمات ثبت نام قانون جهش فراوری هم فراهم می گردد.

بر اساس قانون جهش فراوری مسکن باید سالانه یک میلیون مسکن در کشور ساخته گردد. هنوز سهم دستگاه های ذی ربط در این قانون از جمله سازمان ملی زمین و مسکن، شرکت بازآفرینی شهری ایران و ... معین نشده است که با تصویب برنامه اجرایی این فرایند تسریع خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 مهر 1400 بروزرسانی: 26 مهر 1400 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1846

به "مکاتبه قاسمی با خاندوزی برای شناسایی زمین های دولتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مکاتبه قاسمی با خاندوزی برای شناسایی زمین های دولتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید