منابع طبیعی مخالفتش با انتقال آب خزر را اعلام نکرده بود، راهی به جز انتقال آب وجود ندارد

درحالی که سازمان جنگل ها با انتقال آب از دریای خزر به فلات مرکزی مخالف است، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست می گوید: سازمان جنگل ها پیش از این مخالفت خود را اعلام نکرده بود اما به هر حال بر اساس ارزیابی های وزارت نیرو هیچ راه چاره دیگری به جز انتقال آب از دریای خزر برای جبران خشکسالی فلات مرکزی کشور وجود ندارد.

منابع طبیعی مخالفتش با انتقال آب خزر را اعلام نکرده بود، راهی به جز انتقال آب وجود ندارد

به گزارش خبرنگاران، موضوع انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی کشور برای نخستین بار به صورت جدی در دولت نهم مطرح شد اما به دلیل نقدها وارد شده به این طرح و نبود ارزیابی های زیست محیطی اجرای آن به تعویق افتاد تا اینکه پس از گذشت حدود هفت سال حسن روحانی - رییس جمهوری ایران - سال گذشته اعلام نمود که دولت آمادگی کامل برای انتقال آب دریای خزر را دارد. سازمان حفاظت محیط زیست نیز همان زمان اعلام نمود که این اقدام با رعایت ضوابط زیست محیطی اشکالی ندارد.

از سال گذشته که طرح انتقال آب دریای خزر به صورت جدی توسط رییس جمهوری مطرح شد و کارشناسان بسیاری نسبت به تبعات زیست محیطی و مالی آن هشدار دادند. عبدالرضا کرباسی - استاد محیط زیست دانشگاه تهران - که طی دوره ای معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست بود - در گفت و گو با خبرنگاران شرح داده بود که انتقال آب دریای خزر توجیه مالی ندارد. از سوی دیگر دریای خزر یک محیط بسته است و طی سال های اخیر به دلایل مختلف بخش بیولوژیک آن تا حد زیادی از بین رفته است و هر نوع تنش زیست محیطی دیگر برای این دریا می تواند سبب نابودی کامل این پهنه آبی گردد.

اما با این وجود عیسی کلانتری - رییس سازمان حفاطت محیط زیست - طی روزهای اخیر با انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی کشور موافقت کرد. این تصمیم با مخالفت صریح منابع طبیعی مازندران روبه رو شد. از جمله دلایل مخالفت منابع طبیعی این بود که بیش از 11 کیلومتر از راستا پیشنهادی انتقال لوله آب از جنگل های هیرکانی عبور می نماید. از سوی دیگر در طول راستا پیشنهادی پنج ایستگاه پمپاژ در حوزه استان مازندران پیش بینی شده اما هیچگونه امکان مطالعه نقشه قابل آنالیز برای نحوه انتقال نیروی برق به این ایستگاه ها در مناطق جنگلی داده نشده است.

در پاسخ به این اظهارات مسعود تجریشی - معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست - به خبرنگاران می گوید: یک خط لوله نفت در راستا ری - نکا وجود دارد که قرار است انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی نیز از همین راستا انجام گردد بنابراین مجوز سازمان حفاظت محیط زیست برای همین راستا است و وزارت نیرو نمی تواند برخلاف مجوز ما عمل کند.

وی ادامه می دهد: ما همچنین از وزارت نیرو خواسته ایم که اگر قرار است خط انتقال برق در جنگل نصب نمایند حتما باید از زیر جنگل این اقدام رخ دهد و راستاهای خاکبرداری و مکانی که قرار است خاک به آن منتقل گردد را به ما اعلام نمایند.

تجریشی با اشاره به اینکه چنانچه وزارت نفت با انتقال آب از خط لوله نفت موافقت نکند مجوز سازمان حفاظت محیط زیست لغو می گردد، توضیح داد: اگر قرار باشد درختی به طور مثال برای ایستگاه پمپاژ قطع گردد خود وزارت نیرو باید مجوز قطع درخت را از منابع طبیعی بگیرد. تجربه من نشان داده است که منابع طبیعی در هیچ کدام از پروژه ها با قطع درخت مخالفت نمی نماید و البته پیش از این به ما اعلام ننموده بودند که با انتقال آب دریای خزر مخالف هستند.

به گفته تجریشی قانون این اجازه را به سازمان جنگل ها داده است که در صورت موافقت با قطع درخت خسارت آن را مشخص و پس از دریافت خسارت اقدام به درختکاری کند.

وی در ادامه با تایید این نکته که پساب و شورآبه انتقال آب به دریای خزر منتقل می گردد، می گوید: این فرایند سبب شورتر شدن آب دریای خزر نمی گردد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در سرانجام در پاسخ به این پرسش که آیا راه چاره های جایگزین و به صرفه تری برای جبران کمبود آب در نقاط خشک کشور وجود ندارد، شرح می دهد: تمام این سوال ها را ما پیش از موافقت با انتقال از وزارت نیرو به عنوان متولی آب در کشور پرسیده ایم و وزارت نیرو به صراحت به ما پاسخ داد که تمام راه چاره های جایگزین را آنالیز نموده است اما هیچ راهکاری به جز انتقال آب از دریای خزر وجود ندارد بنابراین محیط زیست نمی تواند اصرار کند که وزارت نیرو راه دیگری را انتخاب کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 آذر 1398 بروزرسانی: 8 آذر 1398 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 496

به "منابع طبیعی مخالفتش با انتقال آب خزر را اعلام نکرده بود، راهی به جز انتقال آب وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منابع طبیعی مخالفتش با انتقال آب خزر را اعلام نکرده بود، راهی به جز انتقال آب وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید