معافیت کفالت پدر در سال 98 چگونه است؟

به گزارش هولی، مشمولان خدمت وظیفه عمومی درباره معافیت کفالت پدر در سال 98 بیشتر بدانید.

معافیت کفالت پدر در سال 98 چگونه است؟

به گزارش گروه رسانه های هولی، بعضی از مشمولان خدمت وظیفه عمومی درباره ضوابط عمومی معافیت های کفالت و شرایط دریافت معافیت کفالت پدر سوالاتی دارند که در این گزارش پاسخ خواهیم داد.

مشمولان خدمت وظیفه عمومی در نظر داشته باشند که برای بهره مندی از معافیت های کفالت، باید به سن 18 سال تمام در هنگام طرح پرونده در هیئت رسیدگی رسیده باشند. همچنین نداشتن غیبت، یگانه مراقب یا نگهدارنده (سرپرست) بودن نیز از دیگر شروط اصلی برای دریافت معافیت کفالت است.همچنین بعضی از مشمولان که در حین تحصیل هستند، درباره امکان درخواست معافیت کفالت سوالاتی دارند که بهتر است بدانند: با ارائه گواهی اشتغال به تحصیل معتبر، رسیدگی به ادعای کفالت بلامانع است.

البته مشمولان باید در نظر داشته باشند که وجود برادر بیمار بالای 18 سال برای معافیت کفالت مانع است و چنانچه به تشخیص شورای پزشکی برادر بیمار قادر به سرپرستی و نگهداری مکفول نباشد، در آن صورت تنها فرزند ذکور سالم بالای 18 سال می تواند درخواست معافیت کفالت دهد.

منظور از مکفول، کسی است که تحت تکفل مشمول قرار می گیرد و پدر- مادر- پدربزرگ- مادربزرگ- خواهر- برادر- همسر- فرزند به عنوان مکفول محسوب می شوند.

لازم به ذکر است؛ همه افراد و مشمولانی که تک فرزند ذکور خانواده باشند، نمی توانند برای معافیت کفالت پدر درخواست نمایند، چراکه به سن پدر و وضعیت جسمانی او بستگی دارد و میزان سن پدر برای معافیت فرزند باید 70 سال تمام باشد، البته اگر سن پدر کمتر از 70 سال و بیمار باشد، در صورتی که به تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومی پدر به علت بیماری نیازمند به مراقب تشخیص داده گردد، می توان درخواست رسیدگی داد و در شمول معافیت کفالت قرار می گیرد.

همچنین، اگر برادر یا برادران دیگر فرد مشمول وظیفه در محل سکونت پدر 70 سال یا بیمار نباشند و به عنوان مثال در کشوری دیگر سکونت داشته باشند، نمی توان درخواست کفالت داد و آن مشمول متقاضی باید تنها فرزند ذکور بالای 18 سال خانواده باشد، مگر آن که برادر یا برادران صرفا به علت بیماری یا معلولیت قادر به نگهداری از پدر نباشند.

لازم به ذکر است، این موارد در حالی است که پدر 70 ساله یا بیمار نمی تواند برای معافیت فرزند خوانده خود اقدامی انجام دهد.

درباره تاثیرگذاری تغییرات سنی در شناسنامه پدر نیز بهتر است بدانید: بر اساس مقررات قانون وظیفه عمومی مندرجات و سن اول پدر ملاک رسیدگی است و اگر اصلاحی در شناسنامه اجرا شده باشد، سن اصلاح شده ملاک رسیدگی نخواهد بود، اما اگر سند سجلی پدر با رأی مراجع قضایی ابطال شده باشد و شناسنامه جدیدی را اخذ نموده باشد، شناسنامه جدید او ملاک رسیدگی است.

همچنین اگر فردی فرزند اول خود را معاف نموده باشد و سپس فرزند اول به علت بیماری، معلولیت یا فوت شرایط نگهداری و سرپرستی پدر را از دست داده باشد، فرزند دیگر او می تواند درخواست کفالت کند و در صورت تأیید بیماری یا معلولیت در شورای پزشکی یا فوت فرد معاف شده، می توان به درخواست فرزند دوم رسیدگی کرد.

منبع : باشگاه هولی

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 26 مهر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 384

به "معافیت کفالت پدر در سال 98 چگونه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معافیت کفالت پدر در سال 98 چگونه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید