سنتینل؛ جزیره ای عجیبی با مردمی ترسناک!

به گزارش هولی، سنتینلی ها از هر گونه رابطه با مردمان دیگر دوری نموده و با دنیای مدرن ارتباطی نداشته اند. بدین ترتیب دولت هندوستان کل جزیره را که تقریبا به میزان جزیره لاوان میباشد و آب های اطراف آن تا سه مایل از جزیره را منطقه ممنوعه اعلام نموده است.

سنتینل؛ جزیره ای عجیبی با مردمی ترسناک!

جزیره سنتینل کجاست؟

در هندوستان حدود 1200 جزیره وجود دارد. این جزیره ها، به دلیل دارا بودن صخره های زیبا، سواحل مرجانی، کوه های آتش فشانی و و طبیعت دیدنی جهانگرد های زیادی را به خود جذب می کنند. یکی از بهترین و زیباترین جزیره های هندوستان، جزیره نورث سنتینل شمالی است.

جزیره نورث سنتینل شمالی ((North Sentinel یک جزیره کوچک است که در قسمت غربی بخش جنوبی جزیره آندامان واقع در خلیج بنگال می باشد. اطراف این جزیره از سنگ های مرجانی پوشیده شده. وسعت این جزیره حدود 28 مایل مربع و جمعیت آن بین 50 تا 400 نفر تخمین زده می گردد. مردمان این جزیره به شیوه عصر حجر زندگی می کنند و هیچ گونه ارتباط و تماسی با جهانی خارج از جزیره ندارند.

زبانی که آنها با هم صحبت می کنند شباهتی به زبان های ساکنین جزایر اطراف ندارد و می توان گفت که آنها جز قدیمی ترین قبایلی هستند که تا به حال مشاهده شده است. گفته می گردد اهالی این جزیره، شکارچیانی هستند که 60 هزار سال پیش از آفریقا به این منطقه آمدند. از شیوه زندگی و رسم و رسوم ساکنین آن اطلاعاتی در دسترس نیست. ادعایی مبنی بر آدم خوار بودن اهالی جزیره وجود دارد. افرادی ادعا کرده اند که توانسته اند به این جزیره بروند و بدون اینکه آسیبی به آنها برسد از این جزیره خارج شوند ولی شواهدی برای تایید ادعاهای آنها وجود ندارد.

واکنش دولت هندوستان در رابطه با جزیره سنتینلپ

کشور هندوستان از سال 1947 این جزیره را جزئی از کشور خود اعلام کرده است. دولت هندوستان بارها تلاش نمود تا با مردم این جزیره ارتباط برقرار کند ولی با حساسیت و واکنش بیش از حد آنها روبرو شد. بنابراین، دولت هندوستان گفت هیچ کس به منظور ماهیگیری و گردشگری حق نزدیک شدن بیش از 3 مایل به این جزیره را ندارد. زیرا ساکنین این جزیره تمایلی به خوشامد گویی به بیگانگان و جهانگرد ها ندارند و اغلب کسانی که به این جزیره پا گذاشته اند، زندانی یا کشته شده اند.

جزیره سنتینل معروف به باغ وحش انسانی

طی سال های متمادی، افراد زیادی برای برقراری ارتباط و دوستی با افراد ساکن در این جزیره و دعوت آنها به ادیان مختلف وارد جزیره سنتینل شدند ولی با استقبالی نظیر انسان های اولیه روبرو شدند. به همین دلیل، این جزیره به باغ وحش انسانی مشهور گشته است. دلیل دیگر منع دولت هندوستان، این است که بدن افراد این قبیله در برابر انواع بیماری های به خصوص بیماری های عفونی و خطرناک ایمن نیست و ممکن است مردم آن به بیماری های خطرناکی دچار شوند.

تحقیقات جان ریچن در جزیره سنتینل

اولین مشاهداتی که از این جزیره صورت گرفت به سال 1771 بازمی گردد. هنگامی که نقشه بردار بریتانیایی جان ریچن به هنگام عبور از کنار این جزیره توسط کشتی، نورهایی را از این جزیره مشاهده نمود. موریس ویدال پورتمن درسال 1880 برای شناخت سنت ها و مردم این جزیره، به این منطقه سفر کرد. بدین منظور افراد پورتمن،6 نفر از افراد این جزیره را ربودند ولی دو نفر از آنها که سالخورده و پیر بودند، بیمار شده و جان باختند و بقیه آنها که خردسال و کم سن بودند، آزاد شدند. تحقیقات او 7 سال به طول انجامید.

اتفاقات عجیب رخ داده در سنتینل

در آگوست سال 1981، یک کشتی در جزیره سنتینل به گل نشست. چند روز پس از به گل نشستن کشتی، سرنشینان آن مردانی با جثه های کوچک و سیاه چهره ای را مشاهده کردند که با خود نیزه و پیکان حمل کرده و مشغول ساختن قایق در ساحل هستند. کاپیتان پریموس از دیدن آنها شوکه شده و به صورت رادیویی درخواست اضطراری برای رساندن سلاح گرم نمود تا او و خدمه کشتی در مقابل ساکنین جزیره از خود دفاع کنند. با طوفانی شدن دریا، جزیره نشینان از کشتی متوقف شده دور ماندند. پس از گذشت یک هفته یک بالگرد برای نجات خدمه کشتی به این جزیره نزدیک شد.

در سال 1986 یک زندانی که توانسته بود از زندان فرار کند، اتفاقی به این جزیره رسید. چند روز بعد گروه تجسس جسد این زندانی فراری را در ساحل این جزیره پیدا کرد. در سال 2006، دو ماهیگیر 48 و 52 ساله که به طور تصادفی به این جزیره رسیده بودند توسط مردم جزیره کشته شدند. در نوامبر 2018 ساکنین جزیره یک جهان گرد آمریکایی به کمک چند نفر به این جزیره پا نهاد ولی توسط بومیان جزیره با اصابت چند چاقو به گلو کشته شد. پلیس افرادی که به او کمک کرده بودند را دستگیر نمود.

اولین ارتباط صلح آمیز با مردم جزیره سنتینل

یکی از مدیران مرکز مطالعات انسان شناسی هند به نام پاندیت در سال 1991 توانست اولین ارتباط صلح آمیز را با سنتینلی ها برقرار کند که 6 سال بعد این ارتباط قطع شد. در سال 2004 این جزیره دچار زمین لرزه و سونامی شد. سه روز پس از این حادثه، دولت هند تلاش نمود تا به ساکنین آن کمک کند ولی مورد اصابت سنگ و نیزه هایی قرار گرفت که ساکنین به طرف آنها پرتاب نمودند. بنابراین اطلاعات دقیقی از تعداد کشته شدگان در این حوادث وجود ندارد. این سونامی باعث نابودی قایق ها و محل ماهیگیری ساکنین این جزیره شد.

تا قبل از این زمین لرزه، مساحت جزیره سنتینل حدود 72کیلومتر مربع و محیطی تقریباً مربع شکل داشت، ولی بعد از وقوع زمین لرزه، جزیره به اندازه یک تا دو متر بالا آمد.

افراد زیادی با حمایت دولت به این مکان سفر کردند اما گفته شده که استقبال مناسب و خوبی از آنها صورت نگرفته است.

نزدیک شدن هر گونه هواپیما، بالگرد یا چرخ بال به این جزیره با پرتاب سنگ، نیزه و تیر و کمان روبرو می گردد، کشتی های که با هدف یا به طور تصادفی به آن نزدیک می گردند، همگی ناپدید می شوند. ماهی گیرانی که حتی به صورت اتفاقی به این جزیره برخورده اند، ناپدید و یا کشته شده اند. خلاصه اینکه نزدیک شدن به این جزیره، خطرناک و دور از عقل است.

منبع: گردشبان
انتشار: 25 اسفند 1399 بروزرسانی: 25 اسفند 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1510

به "سنتینل؛ جزیره ای عجیبی با مردمی ترسناک!" امتیاز دهید

1 کاربر به "سنتینل؛ جزیره ای عجیبی با مردمی ترسناک!" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنتینل؛ جزیره ای عجیبی با مردمی ترسناک!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید