رونمایی از فاز دوم سامانه نسل چهارم پیش بینی و هشدار سیل

به گزارش هولی، رئیس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو وزارت راه و شهرسازی از رونمایی و بهره برداری از فاز دوم سامانه پیش بینی و هشدار سیل، برف و یخبندان در شهر تهران اطلاع داد.

رونمایی از فاز دوم سامانه نسل چهارم پیش بینی و هشدار سیل

از پروفایل ما وبلاگ حامد دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران از روابط عمومی پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو، مهدی رهنما گفت: سامانه نرم افزاری پیش بینی و هشدار سیل از نوع سامانه های هشدار سیل نسل چهارم است که با توجه به ماهیت آن قادر است حداقل سه تا چهار روز قبل از زمان رخداد سیل، امکان وقوع و مشخصه های سیل آینده را که شامل تمامی مشخصه های مورد احتیاج مدیریت و هشدار سیل می باشد، پیش بینی، به روز رسانی و تدقیق نماید.

وی مهمترین مشخصات خروجی این سامانه که توسط پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو طراحی و فراوری شده است را پیش بینی هیدروگراف سیل برای نقاط کنترل مشخصی از حوضه که بر اساس آن مکان و زمان وقوع سیل، دبی حداکثر سیل، حجم سیلاب 5 و 10 روزه در حوضه را در اختیار قرار می دهد، مطرح نمود.

رئیس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو افزود: سامانه پیش بینی و هشدار سیل حوضه های آبریز شمال تهران با همکاری، حمایت و پشتیبانی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و سازمان هواشناسی کشور و بر اساس اجرای روش های همادی (احتمالی) و شبیه سازی هیدرولوژیکی طراحی و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

رهنما افزود: امکان پیش بینی برف و یخبندان نیز از دیگر قابلیت های این سامانه است، به نحوی که پیش بینی های این بخش از سامانه با هدف برنامه ریزی به منظور به کارگیری تجهیزات و آمادگی برای مقابله با برف و یخبندان در سطح بزرگراه ها، جاده ها و معابر مناطق شمالی تهران از اهمیت به سزایی برخوردار است.

وی ادامه داد: با بهره برداری از سامانه های پیش بینی و هشدار سیل، برف و یخبندان می توان با برنامه ریزی مناسب در بخش پیشگیری و مقابله، از بروز خسارت های مالی و اجتماعی در شرایط بحران های ناشی از حوادث طبیعی تا حد زیادی جلوگیری کرد و میزان تاب آوری در برابر مخاطرات جوی را در سطح شهر تهران افزایش داد.

سامانه هشدار سریع زلزله، فاز دوم سامانه پیش بینی و هشدار سیل و سامانه پیش بینی برف و یخبندان در شهر تهران هفته گذشته در مراسمی با حضور رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، رئیس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو وزارت راه و شهرسازی، رئیس شورای اسلامی شهر، شهردار و جمعی از مدیران ارشد شهری و خدمات اضطراری در محل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران رونمایی و بهره برداری شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 آذر 1399 بروزرسانی: 23 آذر 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 1331

به "رونمایی از فاز دوم سامانه نسل چهارم پیش بینی و هشدار سیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از فاز دوم سامانه نسل چهارم پیش بینی و هشدار سیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید