روزانه قیمت 100 قلم کالای اساسی در سامانه اعلام می گردد

به گزارش هولی، رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در خصوص سامانه اطلاع رسانی قیمت کالا و خدمات گفت: این سامانه با هدف پایش بازار انواع کالا و خدمات، ارائه گزارشات بهینه و پیشگیرانه به مراجع ذیصلاح به ویژه کارگروه تنظیم بازار، هدفمندی و انجام بازرسی های مستمر میدانی و همچنین اخذ اطلاعات قیمتی سطح بازار، طراحی و راه اندازی شده است.

روزانه قیمت 100 قلم کالای اساسی در سامانه اعلام می گردد

به گزارش هولی به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، عباس تابش اضافه کرد: قیمت اقلام مورد نظر به صورت روزانه توسط سازمانهای صمت استانها و یا با دستورالعمل های مشخص سازمان حمایت تهیه و اطلاع رسانی می گردد.

وی اظهار کرد: یکی از ضروریات مورد تاکید رئیس جمهوری و وزیر صنعت، معدن و تجارت، شفاف سازی و اطلاع رسانی قیمت انواع کالا و خدمات به صورت آنلاین به مصرف نمایندگان بود که در همین قالب سامانه اطلاع رسانی قیمت کالا و خدمات طراحی و به صورت آزمایشی راه اندازی شده است.

تابش ادامه داد: در گام نخست، اطلاعات 100 قلم کالای اساسی و ضروری اولویت دار موجود در سبد مصرف خانوار در این سامانه ثبت شده و با هدف اطلاع رسانی به مصرف نمایندگان علاوه بر نرخ های حداقل و حداکثر موجود در سطح بازار، عرف قیمتی این اقلام نیز برای مقایسه و ایجاد شفافیت برای مصرف نمایندگان در سامانه منتشر می گردد.

معاون وزیر صمت توضیح داد: مصرف نمایندگان با توجه به اطلاعات موجود در این سامانه از بازه قیمتی موجود در بازار اطلاع حاصل نموده و می توانند بیشینه قیمت مورد انتظار این اقلام را براساس هزینه های فراوری و قیمتهای مصوب مشاهده نمایند.

مردم در صورت مشاهده گران فروشی به وسیله سامانه شکایت نمایند

وی گفت: امکانی در سامانه ایجاد شده است که مصرف نمایندگان در صورت مشاهده مغایرت قیمت انواع اقلام کالایی به آنجا مراجعه و شکایات خود را برای رسیدگی، ثبت و پیگیری نمایند.

تابش در خصوص قیمت عرف مورد لحاظ در این سامانه شرح داد: قیمت عرف به عنوان حداکثر قیمت مورد انتظار یا مصوب کالا براساس نهاده های فراوری و آنالیز بهای تمام شده، در سامانه ثبت شده است.

این مقام مسئول ادامه داد: به دلیل شرایطی از قبیل موجودی قبلی واحدهای صنفی در مواردی که کالا با افزایش قیمت روبرو شده است، عرضه بیش از تقاضای موجود در جامعه، مرتفع شدن مسائل نقدینگی واحدهای فراوریی، کاهش درصد سود اعمالی عوامل توزیع و تخفیفات متعارف؛ امکان وجود کالایی با قیمت پایین تر از قیمت عرف نیز وجود دارد که این به منزله اشکال در سامانه تلقی نمی گردد.

رئیس سازمان حمایت گفت: به مرور زمان و با هدف ایجاد بانک اطلاعاتی قیمت منسجم و در راستای افزایش رفاه مصرف نمایندگان عزیز و همچنین برای جلیوگیری از سوء استفاده های احتمالی بعضی عوامل تامین و توزیع؛ فهرست کالاهای مورد نظر در سامانه اطلاع رسانی قیمت کالا و خدمات افزایش خواهد یافت.

وی در خاتمه گفت: کالاهای وارداتی با ارز دولتی که مشمول اخذ قیمت تکلیفی از سازمان حمایت مصرف نمایندگان و فراورینمایندگان هستند نیز در این سامانه بارگذاری و اطلاع رسانی لازم به مردم خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 شهریور 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 252

به "روزانه قیمت 100 قلم کالای اساسی در سامانه اعلام می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزانه قیمت 100 قلم کالای اساسی در سامانه اعلام می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید