خط کشتیرانی مسافربری ایران و عمان امروز افتتاح می گردد

به گزارش هولی، رئیس اتاق مشترک ایران و عمان گفت: امروز اولین خط کشتیرانی مسافربری ایران و عمان از بندر عباس و قشم به مقصد عمان راه اندازی می گردد.

خط کشتیرانی مسافربری ایران و عمان امروز افتتاح می گردد

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش خبرنگار بخش بازرگانی هولی، محسن ضرابی امروز در نشست خبری اتاق مشترک ایران و عمان اظهار کرد اولین خط کشتیرانی مسافربری ایران و عمان توسط مقامات وزارت صنعت ایران و همتایان عمانی راه اندازی می گردد.

وی اضافه نمود: بر این اساس افراد می توانند بدون دریافت ویزا از مناطق بندر عباس و قشم به خصب عمان رفته و مدت 15 روز در آن جا اقامت نمایند.

رئیس اتاق مشترک ایران و عمان ادامه داد: برای توسعه روابط تجاری میان دو کشور تعداد پروازهای مستقیم میان ایران و عمان به زودی افزایش می یابد و دنبال استفاده از ظرفیت توریست درمانی کشور هستیم.

صادرات به کشور های عربی حاشیه خلیج فارس و آمریکا به وسیله عمان

وی توضیح داد: ایران با عمان از گذشته روابط خوبی داشته و این روابط حتی در زمان تحریم ها به آن خدشه ای وارد نشده است.

ضرابی گفت: به دلیل مشکلاتی که در شرایط فعلی برای افزایش سطح روابط خود با کشورهای عربی داریم و بعضی از این کشورها تحت فشار و تطمیع بعضی کشورهای دیگر روابط خود را با ایران کاهش داده اند می توان از ظرفیت عمان برای صدور محصولات خود به کشورهای حاشیه خلیج فارس استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه تورم و نرخ سود تسهیلات در این کشور پایین است اضافه نمود: با استفاده از زیرساختهایی نظیر موجود بنادر موجود در مناطق آزاد سوهار می توان روابط تجاری میان دو کشور را استفاده کرد.

ضرابی یادآور شد که شرکتهای ایرانی می توانند در مناطق تجاری آزاد عمان صددرصد شرکت تجاری را با نام خود ثبت نمایند و مسئله ای برای استفاده از ضوابط و تسهیلات بانکی در این کشور برای ایرانیان وجود ندارد.

رئیس اتاق مشترک ایران و عمان در ادامه صحبتهای خود با اشاره به برگزاری اولین نمایشگاه اختصاصی عمان در ایران با نام اوپک گفت: در این نمایشگاه که در تاریخ 5 تا 9 مهر ماه امسال برگزار می گردد مقامات وزارت صنعت ایران با همتایان عمانی خود دیدار می نمایند.

وی با انتقاد از عدم استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای کمیسیون مشترک ایران و عمان گفت: برای کمیسیون مشترک ایران و عمان که همزمان با اولین نمایشگاه تخصصی عمان در کشور ما برگزار می گردد از بخش خصوصی برای سیاست و تعرفه گذاری میان دو کشور استفاده نشده است و جای تعجب دارد که بعضی از توافقات صورت گرفته از قبل نیز برای بهره گیری به بخش خصوصی منتقل نمی گردد.

ضرابی در ادامه سخنانش با اشاره به اینکه از ظرفیت مناطق آزاد کشور عمان می توانیم برای صادرات محصولات خود به کشورهایی که با آنها امکان همکاری نداریم استفاده کنیم گفت: دو منطقه آزاد دو قوم و سوهار می توانیم برای دسترسی به بازار کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و صادرات به کشورهایی نظیر سنگاپور و آمریکا استفاده کنیم.

وی یادآور شد این کشور بر اساس توافقنامه هایی که با آمریکا و سنگاپور دارد هزینه های کمتری برای صادرات محصولات خود می پردازد که این امر برای ما قابل استفاده است.

افتتاح انتهاه مشترک محصولات کشاورزی ایران و عمان تا یک سال دیگر

ضرابی در مورد ایجاد توافقات مشترک ایران و عمان برای ایجاد انتهاه صادراتی در ایران گفت: این انتهاه تا یک سال دیگر به بهره برداری می رسد و تا به امروز 50 درصد ساخت و ساز آن صورت گرفته است و می توان انتظار داشت که به وسیله از این انتهاه بتوانیم محصولات کشاورزی ایران را به صورت و دسته بندی شده به کشورها یکدیگر صادر کنیم.

وی در انتها گفت: برای ایجاد این انتهاه که در حد فاصل هرمزگان و کرمان وجود دارد 10 میلیون دلار سرمایه گذاری توسط عمان جذب شده است و همچنین به زودی سرمایه گذاران عمان 250 میلیون دلار دیگر در ایران سرمایه گذاری خواهند داشت.

منبع: تسنیم
انتشار: 17 آبان 1398 بروزرسانی: 12 شهریور 1399 گردآورنده: huli.ir شناسه مطلب: 446

به "خط کشتیرانی مسافربری ایران و عمان امروز افتتاح می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خط کشتیرانی مسافربری ایران و عمان امروز افتتاح می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید